Konvencija o pravima osoba s invaliditetom, Konvencija Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji kao i drugi međunarodni i nacionalni dokumenti obvezuju državu na osnaživanje i pružanje podrške žrtvama nasilja u svim aspektima života prilikom donošenja odluke o napuštanju nasilničkog okruženja.
Kontinuirano upozoravamo kako nepovjerenje žena s invaliditetom u učinkovitost i pravovremenost pravne zaštite utječe na njihovu odluku hoće li prijaviti nasilnika ili će i dalje podnositi nasilje. Iako je broj pritužbi žena s invaliditetom žrtava nasilja koje zaprima Pravobranitelj za osobe s invaliditetom mali, na temelju obilazaka skloništa i razgovora s osobama koje izravno rade sa žrtvama nasilja s invaliditetom saznajemo kako ženama s invaliditetom koje odluče prijaviti nasilnika, nakon izlaska iz skloništa, veliki problem predstavlja osamostaljivanje što također može utjecati na odluku hoće li prijaviti nasilnika ukoliko se nasilje događa u obitelji. Važan, ponekad i odlučujući segment je i pronalazak primjerenog smještaja. Naime, pored pronalaska smještaja koji će biti prilagođen potrebama koje proizlaze iz invaliditeta i prihvatljive cijene, dodatna otegotna okolnost je činjenica da se privatni najmodavci teško odlučuju iznajmiti stan žrtvi nasilja zbog bojazni od dolaska počinitelja i eventualnih popratnih teškoća.
Osamostaljivanje žrtve nasilja, u pravilu žene, te mogućnost vlastitog uzdržavanja i uzdržavanja djeteta kao i pronalaska novog mjesta stanovanja važni su preduvjeti da žrtva nasilja, nakon izlaska iz skloništa nastavi svoj život dalje od nasilnika. Zbog činjenice postojanja invaliditeta, ženi s invaliditetom koja je ujedno i žrtva nasilja osamostaljivanje predstavlja veliki iskorak u vlastitom životu za koji joj je, u većoj ili manjoj mjeri, potrebna podrška sustava.
Stoga, preporučujemo dosljednije provođenje obveza koje proizlaze iz Konvencija o pravima osoba s invaliditetom, Konvencija Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, preporuka Grupe stručnjaka Vijeća Europe za djelovanje protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji (GREVIO) donesenih povodom Osnovnog evaluacijskog izvješća o zakonodavnim i drugim mjerama kojima se provode odredbe Konvencije Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji za Republiku Hrvatsku 2023. godine, kao i Zaključna zapažanja i preporuke Odbora za prava osoba s invaliditetom na Inicijalno izvješće Republike Hrvatske o provedbi Konvencije o pravima osoba s invaliditetom iz 2015. godine.