U Zagrebu otvoren 22. Festival jednakih mogućnosti

U Zagrebu otvoren 22. Festival jednakih mogućnosti

21. svibnja 2024.Kategorije: Novosti

Na središnjem zagrebačkom trgu, od 21. do 23. svibnja, održava se 22. Festival jednakih mogućnosti – tradicionalna međunarodna manifestacija urbane kulture čiji program, s drugim glazbeno-scenskim i likovnim umjetnicima, izvode osobe s invaliditetom. Svrha Festivala jest predstavljanje stvaralačkih mogućnosti izvođača programa uz poruku da i osobe s invaliditetom trebaju uživati ista prava i obveze poput drugih građana.

Povodom svečanog otvorenja Festivala brojne okupljene na Jelačićevom trgu pozdravili su predsjednica Društva tjelesnih invalida Viktorija Lisec, državni tajnik Ministarstva kulture i medija Ivica Poljičak, gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević, predsjednica Zajednice saveza osoba s invaliditetom Marica Mirić i pravobranitelj za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić.

Tijekom trodnevnog uličnog festivala nastupiti će više od 900 izvođača iz zemlje i inozemstva, od kojih oko 600 osoba s invaliditetom, a u organizacijskom timu i ove godine radi oko 20 stručnjaka i 100 ciljanih volontera – većinom studenata koji svake godine realiziraju gotovo 3.000 sati volontiranja. Istaknuto je  kako volonteri tijekom Festivala usvajaju socijalni pristup osobama s invaliditetom, te ga prenose diljem Hrvatske primjenjujući ga u svojem profesionalnom i društvenom radu.

Festival se sastoji od glazbeno-scenskog, likovnog, filmskog, edukacijsko-rekreacijskog i sportskog programa. Ovaj je Festival potaknuo organizaciju brojnih inkluzivnih događanja u kulturi, a njihovi inicijatori su nerijetko dugogodišnji sudionici ovog Festivala.

Program 22. Festivala jednakih mogućnosti možete pronaći na ovoj poveznici:

https://fm.dti.hr/2024/objavljen-program-22-fm-a/

Podijelite ovu objavu s drugima: