U Zagrebu održana radionica “ZAPOSLI-OSI

U Zagrebu održana radionica “ZAPOSLI-OSI

6. studenoga 2024.Kategorije: Novosti

Savez SUMSI i partneri organizirali su 5. studenoga u Zagrebu radionicu pod nazivom “ZAPOSLI-OSI” namijenjenu poslodavcima o temi zapošljavanja osoba s invaliditetom.

Trogodišnji program “Zajedno kroz izazove2” provodi Savez SUMSI, u partnerstvu s Centrom za profesionalnu rehabilitaciju “Zagreb”, Hrvatskim zavodom za socijalni rad, Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, Studijskim centrom socijalnog rada Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Udrugom Liberato i Udrugom Radio Student. Program financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Program ima za cilj ostvariti veću zaposlenost i samozaposlenost osoba s invaliditetom na otvorenom i konkurentnom tržištu rada te stvoriti bolju sliku u ostvarenju integracije i inkluzije osoba s invaliditetom, s naglaskom na ostvarenje radnih mjesta.

Cilj radionice bio je okupiti poslodavce i potaknuti ih na zapošljavanje osoba s invaliditetom, što danas nije jednostavno. Jedan od razloga je i veliko odstupanje i nedovoljno praćenje obrazovanja osoba s invaliditetom i potreba tržišta rada, naveo je Darijo Jurišić, pravobranitelj za osobe s invaliditetom.

U prilog zapošljavanju osoba s invaliditetom općenito ide stupanj obrazovanja poslodavaca u kombinaciji sa pozitivnim stavom i ranijim pozitivnim iskustvom s već zaposlenim osobama s invaliditetom. Veliki rizični činitelj zapošljavanju osoba s invaliditetom je prijevoz. “Ako ne postoji prilagodba, mogu se dobiti pogrešne predodžbe o potencijalu zaposlenika s invaliditetom”, kaže prof. dr. sc. Kristina Urbanc sa Studijskog centra socijalnog rada Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, dodajući da osobe s invaliditetom još u obrazovanju trebaju biti realne u svojim očekivanjima i ista uskladiti s vlastitim sposobnostima.

Svoj pozitivan primjer samozapošljavanja prikazala je Albina Žnidar koja je navela da tehnološka rješenja puno pomažu u zaposlenosti osoba s invaliditetom, no edukacijama je potrebno rušiti stereotipe o osobama s invaliditetom, koje su heterogena skupina kao i osobe bez invaliditeta. Denis Marijon (predsjednik Saveza SUMSI) naglasio je da se programom “Zajedno kroz izazove2” nastoje napraviti nešto dobro, da i poslodavci i osobe s invaliditetom imaju koristi od toga.

Natalija Krajnović, savjetnica pravobranitelja za osobe s invaliditetom u svom je izlaganju opisala nekoliko pozitivnih svjetskih primjera inkluzivnog zapošljavanja. Navela je dobrobiti koje ono donosi poslodavcima, među kojima su: stvaranje pristupačnog iskustva, poboljšavanje kreativnosti i inovativnosti unutar tima, veća produktivnost i manja fluktuacija zaposlenika te činjenica da društvena odgovornost poboljšava odnos tvrtke s partnerima, investitorima i stvara pozitivan imidž tvrtke u lokalnoj zajednici. “Poslodavci traže: jedinstvene vještine, posebna znanja, nove perspektive. Sve to imaju osobe s invaliditetom, jer one imaju sposobnost kreativno riješiti problem”, zaključuje Krajnović.

U prilagodbi radnog mjesta bitna je i fizička i digitalna pristupačnost. “Mnogi invaliditeti nisu vidljivi, za poslodavce je benefit ako im radnici koji imaju invaliditet to otvoreno kažu.”, naglasio je Roman Baštijan iz Saveza SUMSI, govoreći i iz kuta poslodavca i iz kuta zaposlene osobe. Darko Sobota iz Centra za rehabilitaciju Zagreb, opisivao je svoja iskustva sa pripremom poslodavaca za zapošljavanje osoba s invaliditetom. “Protiv sam karitativnog zapošljavanja!”, rezolutan je Sobota pa nastavlja ‘Poslodavac pita: “Što osoba s invaliditetom zna i može raditi?”. Sobota naglašava da je potrebno “pogoditi potrebu poslodavaca sa sposobnostima osobe s invaliditetom.”

Podijelite ovu objavu s drugima: