U Virovitici održana radionica na temu „Horizontalna načela u EU fondovima 2021.-2027.“
U Virovitici održana radionica na temu „Horizontalna načela u EU fondovima 2021.-2027.“
Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije organiziralo 11. ožujka 2025. godine je u Virovitici još jednu u nizu radionica na temu „Horizontalna načela u EU fondovima 2021.-2027.“ Radionica je održana u svečanoj dvorani Veleučilišta u Virovitici, a jedan od stručnih trenera bio je Mario Burek, savjetnik pravobranitelja za osobe s invaliditetom iz Područnog ureda POSI u Osijeku.
Nakon održane serije radionica o horizontalnim načelima u primorskim županijama koje je organiziralo Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske u Dubrovniku, Splitu, Rijeci i Zadru, s radionicama je nastavljeno u kontinentalnom dijelu Hrvatske. Na radionici koju je MRRFEU organiziralo u suradnji s Gradom Viroviticom održanom 11. ožujka, sudjelovalo je osamdesetak djelatnika lokalnih razvojnih agencija i upravnih odjela gradova i općina koji rade na EU projektima, ali i konzultanata i projektanata iz privatnog sektora, kao i zainteresiranih osoba s invaliditetom.
Nakon uvodnih govora predstavnika Grada Virovitice, uslijedila su stručna izlaganja tijekom kojih su sa sudionicima podijeljene brojne korisne informacije i iskustva vezano za osmišljavanje i provedbu aktivnosti koje je potrebno provoditi u sklopu horizontalnih načela koja su preduvjet za provedbu programa i projekata financiranih sredstvima Europske unije.
Natalija Šimunović, načelnica sektora i Bibijana Papo Hutinec, voditeljica odjela u MRRFEU okupljene su upoznale s obvezom primjene i provedbe Povelje Europske unije o temeljnim pravima i Konvencije Ujedinjenih naroda o pravima osoba s invaliditetom u sklopu svakog projekta financiranog sredstvima EU. Uz predstavljanje normativnog okvira i uvjeta koji se moraju ispuniti kako bi projekt ispunio kriterij prihvatljivosti, okupljeni su imali priliku sudjelovati u praktičnim vježbama kroz koje su prikazane konkretne aktivnosti usmjerene na osiguranje pristupačnosti za osobe s invaliditetom i socijalno uključivanje različitih društvenih skupina.
Adisa Raković Kranjac, viša savjetnica specijalistica za strateške projekte i planove nove generacije u Gradu Rijeci, detaljno je predstavila odredbe provedbenih propisa kojima su određeni elementi pristupačnosti te je iznijela iskustva koja se odnose na prostorno planiranje i izdavanje dozvola.
Savjetnik pravobranitelja svojim izlaganjem „Prava osoba s invaliditetom – primjena Konvencije o pravima osoba s invaliditetom s naglaskom na pristupačnost“ predstavio je odredbe Konvencije koje obvezuju na osiguravanje pristupačnosti, pojasnio načela i primjenu razumne prilagodbe i univerzalnog dizajna kao alata za osiguranje pristupačnosti te je prisutne ujedno upoznao s odredbama antidiskriminacijskih propisa kojima je propust osiguravanja pristupačnosti određen kao diskriminacija osoba s invaliditetom. Predstavljeni su primjeri prepreka s kojima se osobe s invaliditetom svakodnevno suočavaju, poput nepristupačnih javnih površina, nogostupa, pješačkih prijelaza, previsokih rubnjaka, nepristupačne prometne signalizacije, uključujući i nepropisno izvedene elemente pristupačnosti. Posebno je upozoreno na nepristupačnost građevina u kojima djeluju upravni odjeli općina, gradova i županije, kao i pravnih osoba kojima su isti osnivači (npr. vrtići, škole, domovi zdravlja, sportske dvorane, bazeni i sl.) Naglasak je stavljen i na nepristupačnost vozila javnog prijevoza i popratne infrastrukture (stajališta, informacije i dr.) te na prepreke vezane za parkiranje (nedostatak parkirališnih mjesta označenih za vozila osoba s invaliditetom, kao i nepropisna izvedba istih. Okupljenima je pojašnjeno kako je izostanak pristupačnog javnog prijevoza otežavajuća okolnost koja dovodi do izoliranosti osoba s invaliditetom koje su tako ovisne o vlastitom prijevozu (koji si u velikom broju slučajeva ne mogu priuštiti), prijevozu članova obitelji i prijevozu prijatelja i/ili poznanika. Stoga, naglašen je značaj koji za osobe s invaliditetom, posebno one u ruralnim krajevima, ima usluga prijevoza prilagođenim vozilima za osobe s najtežim invaliditetom.
Osim ukazivanja na prepreke i izazove, savjetnik pravobranitelja iznio je prijedloge i preporuke o mjerama i konkretnim aktivnostima kojima općine, gradovi, županije i pravne osobe u njihovom vlasništvu mogu putem EU projekata osigurati pristupačnost javnih površina i objekata javne namjene te omogućiti pristup sigurnom i dostupnom prijevoznom sredstvu koje će omogućiti slobodu kretanja, odnosno kretanja na način i u vrijeme koje osobe s invaliditetom same izaberu. Naglašeno je kako je osiguravanje pristupačnosti i mobilnosti osnovni preduvjet za uključivanje osoba s invaliditetom u svakodnevni život zajednice te su predstavljeni primjeri dobre praske iz drugih sredina u RH i Europi kojima je potvrđeno kako za izjednačavanje mogućnosti za osobe s invaliditetom nisu neophodni veliki fiskalni kapacitet i velik broj osoba s invaliditetom na području općine ili grada, nego prije svega volja i otvorenost za analiziranje i uvažavanje potreba svojih građana te proaktivnost u iznalaženju rješenja kojima će se ispuniti te potrebe. Također, ukazano je i na važnost uključivanja osoba s invaliditetom u donošenje odluka, npr. osnivanjem lokalnih i regionalnih povjerenstava za osobe s invaliditetom i drugim modelima uključivanja (npr. javne rasprave, tribine, radne skupine i dr.). Istaknuta je važnost proaktivnog djelovanja i osmišljavanje projekata kojima će se osigurati pristupačnost i mobilnost, predložena je intenzivnija i otvorenija suradnja s udrugama i pružanje podrške njihovu radu te suradnja i povezivanje s drugim jedinicama radi poduzimanja zajedničkih aktivnosti usmjerenih na izjednačavanje mogućnosti osoba s invaliditetom na području svih županija Slavonije, Baranje i Srijema.
Nakon svih izlaganja provedena je rasprava sudionika tijekom koje su pruženi odgovori na brojna pitanja sudionika u odnosu na dvojbe koje su imali vezano za aktualne i buduće projekte.