U Osijeku predstavljene mogućnosti ERASMUS+ programa za udruge, saveze i organizacije osoba s invaliditetom
U Osijeku predstavljene mogućnosti ERASMUS+ programa za udruge, saveze i organizacije osoba s invaliditetom
Nakon što su mogućnosti programa ERASMUS+ za udruge, saveze i organizacije osoba s invaliditetom predstavljene u Zagrebu i Rijeci, program je 23. listopada 2024. godine predstavljen i u Osijeku, gdje se u konferencijskoj dvorani IT poslovnog centra okupio velik broj predstavnika organizacija civilnog društva s područja Slavonije, Baranje i Srijema. U ime institucije Pravobranitelja za osobe s invaliditetom na predstavljanju programa ERASMUS+ sudjelovali su pravobranitelj za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić te savjetnici pravobranitelja iz Područnog ureda u Osijeku, Tatjana Kukec i Mario Burek.
Predstavljanje mogućnosti programa ERASMUS+ za udruge, saveze i organizacije osoba s invaliditetom Pravobranitelj za osobe s invaliditetom organizira u suradnji s Agencijom za mobilnost i programe Europske unije i Erasmus ambasadorom za uključivanje i raznolikost dr. sc. Tihomirom Žiljkom, a predstavljanje u Osijeku održano je uz podršku Grada Osijeka.
Erasmus+ program Europske komisije namijenjen je obrazovanju, osposobljavanju i svim oblicima učenja. Osim mogućnosti koje pruža za učenike i studente ovaj program podupire organizacije aktivne u području obrazovanja odraslih. Gotovo svaka organizacija civilnog društva provodi neki oblik učenja za svoje članove ili predstavnike svojih ciljnih skupina. Očekuje se da će sljedeći rok za prijave projektnih prijedloga biti u veljači 2025. godine, a sudjelovati mogu organizacije civilnog društva i volonterske organizacije, organizacije koje rade za osobe s invaliditetom kao i druge organizacije koje na različiti način rade na jačanju kompetencija i vještina. Dakle, sudjelovanje nije rezervirano samo za obrazovne ustanove već i za sve organizacije koje provode programe neformalnog obrazovanja ili koriste druge oblike učenja. Već su u dosadašnjim ciklusima sudjelovale organizacije osoba s invaliditetom, a sada su mogućnosti daleko veće i za sudjelovanje osoblja iz tih organizacija i za sudjelovanje njihovih korisnika ili polaznika. Program omogućuje osoblju i polaznicima odlazak u druge države u srodne organizacije i/ili sudjelovanje na seminarima u svrhu usavršavanja i stjecanja novih znanja i vještina. Proces učenja, putovanja i smještaja pokriven je sredstvima Europske unije. Republici Hrvatskoj su na raspolaganju značajno veća financijska sredstva nego prije nekoliko godina, što otvara veće mogućnosti i šanse prijaviteljima, a posebno organizacijama koje se bave ciljnim skupinama koje su manje zastupljene u obrazovanju, npr. osobama s invaliditetom.
Predstavljanje programa Erasmus+ u Osijeku započelo je uvodnom riječi pravobranitelja Darija Jurišića, a nakon toga okupljeni su imali priliku pratiti izlaganja koja su održali Danijela Jagušt Šumljak, voditeljica Odjela za obrazovanje odraslih Agencije za mobilnost i programe Europske unije te profesor Tihomir Žiljak, ERASMUS ambasador za uključivanje i raznolikost, ekspert europske akademske zajednice za politike invaliditeta iz Hrvatskog andragoškog društva.
Tijekom navedenih izlaganja pružene su brojne informacije o tome što je to ERASMUS+ program i kako može pomoći pojedincima i organizacijama civilnog društva, istaknuti su europski i nacionalni izazovi i prioriteti programa ERASMUS+ i obrazovanja osoba s invaliditetom, a sudionici su dobili i konkretne informacije i savjete o tome kako prijaviti ERASMUS+ projekt.
Nakon izlaganja stručnjaka okupljeni su imali priliku postavljati pitanja i sudjelovati u raspravi tijekom koje su dobili dodatne informacije o prednostima i mogućnostima programa Erasmus+, a prema iskazanom interesu predstavnika lokalnih udruga može se očekivati da će neki od njih u predstojećem razdoblju i prijaviti svoje projektne prijedloge.