U Osijeku dodijeljene Mirovne nagrade Krunoslav Sukić za 2025. godinu

U Osijeku dodijeljene Mirovne nagrade Krunoslav Sukić za 2025. godinu

11. prosinca 2025.Kategorije: Novosti

9. prosinca 2025. godine u Kulturnom centru Osijek, u koncertnoj dvorani Franjo Krežma dodijeljene su Mirovne nagrade Krunoslav Sukić za 2025. godinu.

Centar za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek ove godine je 17. put dobitnicima svečano uručio Mirovnu nagradu Krunoslav Sukić, a koja se dodjeljuje se osobama, inicijativama i organizacijama koje svojim djelovanjem promiču mir, pravednost, ljudsko dostojanstvo, nenasilje i solidarnost. Ova nagrada, utemeljena na vrijednostima humanosti i odgovornosti prema zajednici, podsjeća nas da je mir više od odsutnosti sukoba – on je trajni proces izgradnje povjerenja, dijaloga i poštovanja među ljudima.

Svečanost dodjele nagrade bila je prožeta glazbom, riječima i susretima koji slave hrabrost i dobrotu – snagu pojedinaca i zajednica koje ustrajno rade na očuvanju ljudskosti u izazovnim vremenima.

Ovogodišnji dobitnici Mirovne nagrade su:

  • Emina Bužinkić – uz obrazloženje kako je iza nje više od dva desetljeća mirotvorstva, podrške mladima u procesima suočavanja s prošlošću, zauzimanja za migrante, kao i zbog njezina glasa globalne solidarnosti u stradanju ljudi, posebno djece, u Palestini, i
  • autorski i producentski tim dokumentarnog filma Mirotvorac – uz obrazloženje kako dokumentiranje mirovne uloge Josipa Reihla Kira vraća na zasluženo mjesto u povijesti kao simbol herojstva u službi mira, te za hrabro razotkrivanje logike ratnog nasilja otvarajući prostor za suočavanje s prijeporima i društveni dijalog.

Priznanje za promicanje mirotvorstva, nenasilja i ljudskih prava “Krunoslav Sukić” 2025. dodijeljeno je Morani Miljanović, kapetanici jedne od brodica koje su nastojale dostaviti humanitarnu pomoć u Pojas Gaze, te članicama i članovima Centra za mlade “KVART” iz Prijedora. Priznanje za Knjigu godine 2024./2025. dodijeljeno je Branku Sekuliću za knjigu Prodor u srce sakraliziranog zločina, a priznanje Mirotvorna škola 2025. učenicima i učiteljima osnovnih škola Višnjevac i Joakima Rakovca.

Dodjeli Mirovne nagrade Krunoslav Sukić za 2025. godinu prisustvovala je Tatjana Kukec, savjetnica pravobranitelja za osobe s invaliditetom iz Područnog ureda u Osijeku.

Nadalje, u okviru Mirovne nagrade održana i dva dijaloška foruma, koji nastavljaju tradiciju otvorenog razgovora o temama mira, slobode i odgovornosti:

  • Iza linije fronta: nevidljive heroine – Žene čiji tihi, ali odlučni doprinos gradi temelje mira i društvene promjene – 8. prosinca 2025. u Kulturnom centru Osijek
  • U obrani dostojanstva: neslaganje, dijalog i traganje za zajedničkim – Možemo li u istom razgovoru poštovati i one koji su ratovali i one koji su mir gradili? – 8. prosinca 2025. u Knjižnici Evanđeosko – teološkog veleučilišta u Osijeku

Također, tijekom programa u foajeu Kulturnog centra otvorena je i izložba Hrvatskog povijesnog muzeja, posvećena Ivanu Supeku, povodom 110. obljetnice njegova rođenja. Izložba „Mi smo sanjali…“ koja ne samo da evocira san Ivana Supeka o humanističkoj preobrazbi svijeta, nego i poziva na njegovo aktualiziranje – danas više nego ikada.

 

 

Podijelite ovu objavu s drugima: