Studenti Pravnog fakulteta Osijek posjetili Područni ured Pravobranitelja za osobe s invaliditetom u Osijeku

Studenti Pravnog fakulteta Osijek posjetili Područni ured Pravobranitelja za osobe s invaliditetom u Osijeku

6. prosinca 2023.Kategorije: Novosti

U sklopu aktivne suradnje Pravnog fakulteta Osijek i Pravobranitelja za osobe s invaliditetom, dana 5. prosinca 2023. godine organiziran je posjet studenata pete godine Sveučilišnog integriranog prijediplomskog i diplomskog studija Pravo Područnom uredu Pravobranitelja za osobe s invaliditetom u Osijeku. Studenti su tijekom posjeta sudjelovali u edukativnoj radionici koju je vodio Mario Burek, savjetnik pravobranitelja.

Posjet studenata Područnom uredu Pravobranitelja za osobe s invaliditetom u Osijeku organiziran je s ciljem upoznavanja budućih pravnika o njihovoj ulozi u izjednačavanju mogućnosti za osobe s invaliditetom.

Naime, studenti prava u svom budućem profesionalnom radu često će biti u prilici donositi odluke koje izravno utječu na živote osoba s invaliditetom. Budući pravnici, referenti, savjetnici, službenici u javnim tijelima i ustanovama, pravosudni djelatnici, odvjetnici, ravnatelji ustanova, ali i mogući kreatori lokalnih i nacionalnih politika (npr. gradonačelnici, ministri, načelnici i dr.), svojim odlukama izravno i neizravno će utjecati na ostvarivanje različitih prava osoba s invaliditetom, zaštitu od diskriminacije, zapošljavanje i općenito stvaranje preduvjeta za uključivanje djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom u svakodnevne životne aktivnosti. Zbog svega navedenog, doc.dr.sc. Ana Đanić Čeko, nositeljica kolegija Pravo upravnog postupka i vršenja javnih ovlasti, inicirala je posjet studenata polaznika Ustavno-upravnog modula i predložila održavanje edukativne radionice.

Studenti su se tako imali priliku upoznati sa djelokrugom i načinom rada Pravobranitelja za osobe s invaliditetom te ulogom u zaštiti prava osoba s invaliditetom, a poseban naglasak stavljen je na rad Područnog ureda u Osijeku. Primjerima iz prakse prikazano je tko i u kojim situacijama te na koji način se može obratiti Uredu te koje su aktivnosti koje Pravobranitelj za osobe s invaliditetom provodi po zaprimljenim obraćanjima.

Teorijskim izlaganjem, ali i praktičnim vježbama studenti su upoznati sa temeljnim promjenama koje je u naše društvo unijela Konvencija o pravima osoba s invaliditetom, pobliže su im se pojasnila prava osoba s invaliditetom i kroz konkretne primjere iz prakse pokušalo ih se osvijestiti o važnosti prihvaćanja i postupanja u skladu sa načelima razumne prilagodbe i univerzalnog dizajna u svim područjima svakodnevnog življenja.

Ukazano je na važnost korištenja odgovarajuće terminologije, primjenu odgovarajućih modela prilikom komunikacije te obveze iz Konvencije o pravima osoba s invaliditetom kao najznačajnijeg međunarodno pravnog dokumenta za osobe s invaliditetom.

Studentima je pojašnjena promjena u načinu gledanja na invaliditet i osobe s invaliditetom te shvaćanje invaliditeta kao pitanja ljudskih prava, razlika između modaliteta invaliditeta, kao i odnos osoba koje kroz obavljanje svojih poslova dolaze u kontakt sa osobama s invaliditetom.

S obzirom da je posjet studenata organiziran u sklopu predmeta Pravo upravnog postupka i vršenja javnih ovlasti, poseban naglasak stavljen je na primjere kršenja prava i diskriminacije osoba s invaliditetom od strane javnopravnih tijela, kako u slučajevima u kojima se osobe s invaliditetom nalaze kao stranke u upravnim postupcima (ostvarivanje prava u različitim sustavima), tako i u slučajevima u kojima odluke tih tijela utječu na njihove živote (npr. zapošljavanje, osiguranje pristupačnosti, mobilnosti i sl.). Uz prikaz primjera kršenja prava, studentima su ujedno predstavljeni i pozitivni primjeri koji im mogu biti smjernice u njihovu budućem radu.

Budući pravnici ovim posjetom i radionicom potaknuti su na promišljanje o tome kako i na koji način mogu doprinijeti zaštiti prava i suzbijanju diskriminacije osoba s invaliditetom, a na temelju njihovih pitanja, zaključaka i razmišljanja koja su podijelili tijekom i nakon radionice, može se zaključiti kako su ovi mladi ljudi motivirani i spremni za aktivno sudjelovanje u stvaranju društva u kojemu će osobe s invaliditetom imati jednake mogućnosti kao i svi ostali građani.

Podijelite ovu objavu s drugima: