Održana konferencija „Zajednički javni prostor – dizajn za pristupačnu mobilnost – pristupačan prijevoz za sve“

Održana konferencija „Zajednički javni prostor – dizajn za pristupačnu mobilnost – pristupačan prijevoz za sve“

20. rujna 2024.Kategorije: Novosti

U Tehničkom muzeju Nikola Tesla u Zagrebu je 20. rujna u organizaciji konzorcija AccessibleEU (A-EU) i Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske – SOIH održana konferencija “Zajednički javni prostor – Dizajn za pristupačnu mobilnost – pristupačan prijevoz za sve”.  Konferencija je dio ovogodišnjeg Europskog tjedna mobilnosti čiji je cilj poboljšanje kvalitete života građana u urbanim sredinama kroz alternativne načine javnog prijevoza.

Ove je godine po prvi put u Hrvatskoj suorganizator konferencije o pristupačnosti konzorcij AccessibleEU (A-EU) koji preko nacionalnih stručnjaka za pristupačnost, u Hrvatskoj je to prof. art. Ljubomir Miščević, dipl. ing. arh., u pojedinoj državi članici Europske unije organizira razne aktivnosti poput konferencija, seminara, radionica, pokaznih programa i vježbi, koje obuhvaćaju pet temeljnih područja pristupačnosti; izgrađenu okolinu, promet, ICT i AI, zakonodavstvo, standarde i norme u pojedinoj državi članici EU, kako bi se sva što bolje i pravovremeno uskladila na nacionalnoj i razini Europske unije.

Brojnim sudionicima u muzejskoj dvorani i onima koji su konferenciju pratili online uvodno se obratio i pravobranitelj za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić. U svom obraćanju pravobranitelj je istaknuo dugi kontinuitet trajanja još uvijek važećeg Pravilnika o osiguravanju pristupačnosti građevina osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti koji od svog donošenja u lipnju 2013. godine do danas nije imao niti jednu novelu. Ovaj Pravilnik zamijeniti će istoimeni, ne bitno drugačiji i već doneseni Tehnički propis koji stupa na snagu 28. lipnja 2025. godine. Kao jedan od glavnih nedostatak sadašnjeg nezadovoljavajućeg stanja pristupačnosti okoliša osobama s invaliditetom prepoznat je izostanak konkretnih sankcija u slučajevima neispunjavanja propisanih  uvjeta. Također, istaknuti su i primjeri dobre prakse iz drugih država, kao npr. Malte gdje su osobe s invaliditetom dio povjerenstva koje provjerava ispunjavanje uvjeta pristupačnosti prilikom izgradnje novih građevina, a nepristupačne izgrađene građevine ne mogu dobiti priključke za struju i vodu sve dok se utvrđeni nedostatci ne otklone. Spomenut je i primjer susjedne Slovenije koja je Zakonom odredila rok, 2025. godinu, do kada sve građevina u javnoj upotrebi moraju biti pristupačne osobama s invaliditetom. Pravobranitelj je održao i izlaganje „Svjesnost o pristupačnosti okoline osobama s invaliditetom u Republici Hrvatskoj“ tijekom kojeg je predstavio pozitivne primjere planirane i realizirane pristupačnosti u Zagrebu, Osijeku, Karlovcu, Krapini, Puli i Splitu.

Europski tjedan mobilnosti održava se svake godine u razdoblju od 16. do 22. rujna s ciljem preispitivanja alternativa održivog prijevoza u gradovima. Poticanjem pojedinaca na odabir održivih načina prijevoza, poput hodanja i bicikliranja, možemo smanjiti emisije ugljika, poboljšati kvalitetu zraka te urbane prostore učiniti ugodnijim mjestima za život i rad.

Podijelite ovu objavu s drugima: