Održana konferencija o maternalnoj skrbi

Održana konferencija o maternalnoj skrbi

13. ožujka 2025.Kategorije: Novosti

Udruga Roda organizirala je dana 11. ožujka 2025. konferenciju i okrugli stol RESPECT za sve! Maternalna skrb s poštovanjem. Radi se o završnoj konferenciji projekta „RESPECT – Usmjerenost na skrb punu poštovanja za trudnice i rodilje: Unapređenje suodlučivanja i informiranog izbora na Cipru i u Hrvatskoj“.

Na konferenciji se raspravljalo o važnosti uvođenja skrbi s poštovanjem u sva hrvatska rodilišta, utjecaju iskustva porođaja na mentalno zdravlje majki te potrebnim koracima koji će pomoći izgradnji povjerenja između trudnica, rodilja, majki i zdravstvenih radnika i radnica. Okvir skrbi s poštovanjem za trudnice, rodilje i majke naglašava važnost pružanja informacijske, emocionalne i psihosocijalne podrške kako bi se potaklo aktivno sudjelovanje žena u procesima zajedničkog donošenja odluka kroz informiranje o postupcima, poštivanje izbora i želja, čuvanje privatnosti, dostojanstva, pravovremenu zdravstvenu skrb na najvišoj mogućoj razini.

Konferenciju su otvorili Branka Mrzić Jagatić iz udruge „Roda“, Višnja Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova i Darijo Jurišić, pravobranitelj za osobe s invaliditetom.

Pravobranitelj Jurišić je u uvodnom govoru naglasio kako je tema od važnosti i za žene s invaliditetom kojima je isto tako potrebno pristupati s poštovanjem i bez predrasuda, pružanjem primjerene podrške kako bi realizirale svoje temeljno ljudsko pravo na majčinstvo. Naime, invaliditet je od velikog utjecaja na samo doživljavanje žene s invaliditetom odnosno što bi one s obzirom na invaliditet trebale raditi, kako bi se trebala ponašati, što bi trebala očekivati, do kojih bi granica trebala ići i tako u svim područjima života. Upravo zbog takvog razmišljanja žene s invaliditetom su u daleko nepovoljnijem položaju u odnosu na žene bez invaliditeta. U ostvarivanju prava na seksualnost, partnerske odnose, reproduktivna prava, prava na majčinstvo žene s invaliditetom se susreću s brojnim  predrasudama i preprekama, poput otežanog pristupa zaštiti reproduktivnog zdravlja osobito u ruralnim područjima, izostanku pravovremenih i potpunih informacija o zdravlju, trudnoći, razdoblju nakon poroda prilagođenih pojedinoj vrsti invaliditeta. Ima situacija kada se od strane okoline ali i unutar medicinske struke propituje sposobnost žene s invaliditetom za odgoj djeteta ukoliko se žena ipak odluči za rađanje.

Istaknuo je kako konferencija naglašava važnost pružanja informacijske, emocionalne i psihosocijalne podrške kako bi se potaklo aktivno sudjelovanje žena u procesima zajedničkog donošenja odluka kroz informiranje o postupcima, poštivanje izbora i želja, čuvanje privatnosti, dostojanstva te pravovremenu zdravstvenu skrb na najvišoj mogućoj razini. Teme su u skladu s temeljnim ljudskim pravima zajamčenim ženama s invaliditetom Konvencijom o pravima osoba s invaliditetom, preporukama Odbora za prava osoba s invaliditetom UN-a te s III. Manifestom o pravima žena s invaliditetom EDF-a.

Ženama s invaliditetom moraju biti dostupne sve informacije o trudnoći, porodu i roditeljstvu na jednakoj osnovi kao i ženama bez invaliditeta te ih se ne smije gledati isključivo kroz prizmu invaliditeta već i kroz rodnu ulogu, koja uključuje potrebu za emocionalnom povezanošću s drugom osobom i partnerskom vezom te potrebom za majčinstvom.

Naglasio je kako je važno da medicinsko osoblje pristupa bez predrasuda, i poštuje izbore žena s invaliditetom te joj pruži stručnu podršku i stvori pozitivno ozračje koje će djelovati motivirajuće i ohrabrujuće za žene s invaliditetom.

Podijelite ovu objavu s drugima: