Održana 7. Regionalna konferencija institucija za ravnopravnost Jugoistočne Europe „Diskriminacija osoba starije životne dobi – ageism”
Održana 7. Regionalna konferencija institucija za ravnopravnost Jugoistočne Europe „Diskriminacija osoba starije životne dobi – ageism”
U organizaciji Povjerenika za zaštitu ravnopravnosti Republike Srbije i Organizacija za europsku sigurnost i suradnju – OSCE misije u Srbiji, 16. studenog 2023. godine održana je u Beogradu 7. Regionalna konferencija institucija za ravnopravnost Jugoistočne Europe s temom „Diskriminacija osoba starije životne dobi – ageism”. Na konferenciji su sudjelovali predstavnici pravobraniteljskih institucija, tijela za ravnopravnost i predstavnici organizacija civilnog društva iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Sjeverne Makedonije, Slovenije i Srbije, kako bi raspravljali o zaštiti osoba starije životne dobi i jačanju njihovih prava na zaštitu od diskriminacije te istovremeno kako bi ukazali na probleme s kojima se susreću u svakodnevnom životu u svojim zemljama. Tijekom konferencije tema rasprava na panelima bile su i druge diskriminirane skupine u društvu.
Radni dio konferencije odvijao se kroz panele posvećene izazovima ageisma, višestrukoj diskriminaciji po osnovi starije životne dobi, kao i problemima s kojima se suočavaju starije žene. Među sudionicima su bili Borka Jeremić, šefica kancelarije UNFPA u Srbiji, Tena Šimonović Einvalter, pučka pravobraniteljica Republike Hrvatske, Jasminka Džumhur, ombudsmanka za ljudska prava Bosne i Hercegovine, Ardiana Hala iz Povjerenika za zaštitu od diskriminacije Republike Albanije, Tamaš Kadar co-direktor Equineta-a, Darijo Jurišić, zamjenik pravobranitelja za osobe s invaliditetom Republike Hrvatske, Siniša Bjeković, zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore, Anže Krajnc iz Zagovornika načela jednakosti Republike Slovenije, Maja Gabelica Šupljika, zamjenica pravobraniteljice za djecu Republike Hrvatske, Višnja Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Republike Hrvatske, Nadežda Satarić iz organizacije „Snaga prijateljstva – Amiti“, Igor Jodorovski, predsjednik Komisije za prevenciju i zaštitu od diskriminacije Republike Sjeverne Makedonije i Nataša Todorović iz Crvenog križa Srbije.
Zamjenik pravobranitelja za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić sudjelovao je na panel raspravi na temu „Višestruka diskriminacija – dob i druge osobne karakteristike“, predstavljajući teme vezane za zastupljenost osoba s invaliditetom u Republici Hrvatskoj, načine praćenja broja osoba s invaliditetom i korištenju podataka za oblikovanje javnih politika, pravnom okviru za suzbijanje diskriminacije, povezanosti invaliditeta i starije životne dobi, izloženosti pojedinih skupina osoba s invaliditetom višestrukoj diskriminaciji i mogućim mjerama njezinog sprečavanja. U svom izlaganju kao primjere osoba s invaliditetom u riziku od višestruke diskriminacije naveo je žene i djevojke s invaliditetom, žene i djevojke s invaliditetom koje su ujedno žrtve nasilja u obitelji, osobe s invaliditetom starije životne dobi, mlade s invaliditetom, osobe s invaliditetom kao pripadnike nacionalnih manjina te osobe s invaliditetom pripadnici LGBTQ+ zajednice. Također, istaknuo je kako je prema popisu stanovništva iz 2021. godine 22,45% stanovnika Hrvatske u dobi je od 65 i više godina, te kako je stopa rizika od siromaštva za starije osobe tijekom 2022. godine iznosila 32,4%, pri čemu za žene 37%, a za starije osobe u jednočlanom kućanstvu čak 55,3%. S obzirom kako je tijekom 2022. godine došlo do velikih općih poskupljenja hrane i energenata, uz godišnju stopu inflacije od 13,1%, to je posebno teško pogodilo najsiromašnije starije osobe. U zaključku svog izlaganja zamjenik pravobranitelja iznio je i informaciju kako je u stavku 59. Općeg komentara br. 3 Odbora UN-a za prava osoba s invaliditetom još u 2016. godine, siromaštvo prepoznato kao pogoršavajući čimbenik i rezultat višestruke diskriminacije.
I ova 7. Regionalna konferencija institucija za ravnopravnost Jugoistočne Europe pokazala je kako je potrebno nastaviti s ovakvim oblicima suradnji, jer je situacija s obzirom na prava i ostvarivanje prava ranjivih društvenih skupina, među kojima su i osobe starije životne dobi, vrlo slična u svim zemljama koje su sudjelovale na konferenciji, sa sličnim izazovima i zahtjevima njihove zaštite.