Održan sastanak Equinetovog klastera za invaliditet
Održan sastanak Equinetovog klastera za invaliditet
Europska mreža tijela za jednakost (Equinet) organizirala je 4. lipnja 2025. godine sastanak članova klastera za invaliditet koji djeluje u sklopu Equineta. Sastanak je održan putem videokonferencije i web platforme ZOOM, a instituciju Pravobranitelja za osobe s invaliditetom na sastanku je kao član klastera predstavljao Mario Burek, savjetnik pravobranitelja.
Pravobranitelj za osobe s invaliditetom postao je u rujnu 2015. godine punopravni član Europske mreže tijela za jednakost (Equinet). Članstvo u Mreži obuhvaća brojne aktivnosti usmjerene na izgradnju kapaciteta njezinih članica kroz međusobnu razmjenu iskustava. Rad u Mreži odvija se kroz radne grupe, seminare, klastere te razmjenu i prikupljanje informacija o radu i načinu rješavanja slučajeva diskriminacije. Klaster za invaliditet čine predstavnici neovisnih tijela koja se bave pitanjima jednakosti, nediskriminacije i zaštite prava osoba s invaliditetom u cijeloj Europi.
Tijekom online sastanka održanog 4. lipnja sudionici su razmijenili iskustva iz svojih organizacija predstavljajući aktualne izazove u radu te ukazujući na uspjehe i primjere dobre prakse u proteklom razdoblju. Predstavljajući izazove s kojima se susreću osobe s invaliditetom u pojedinim državama članicama EU, najčešće se isticao problem izostanka podrške neovisnom življenju u zajednici te posljedično institucionalizacija osoba s invaliditetom, nepristupačnost, zapreke sudjelovanju u izbornom procesu i uskraćivanje razumne prilagodbe na radnom mjestu.
Savjetnik pravobranitelja opisao je iskustva stečena organiziranjem četiri konferencije za medije (Split, Osijek, Rijeka i Zagreb) putem kojih je javnosti detaljnije predstavljeno izvješće o radu Pravobranitelja za osobe s invaliditetom za 2024. godinu te su na taj način u medijskom prostoru aktualizirane teme od značaja za osobe s invaliditetom, ukazano je na prepreke s kojima se osobe s invaliditetom svakodnevno suočavaju te su ujedno predstavljene i preporuke upućivane donositeljima odluka. Sudionici sastanka ocijenili su ovaj način predstavljanja izvješća o radu kao primjer dobre prakse koji će slijediti tijela za jednakost u drugim državama EU. Također, kao primjer dobre prakse predstavljena je i kampanja kojom se putem programa Hrvatske radiotelevizije prikazuje promotivni spot i jingl „Pristupačnost kao ljudsko pravo“.
Sastanak je zaključen podjelom radnih zadataka i određivanjem rokova za provedbu istih u odnosu na predstojeće aktivnosti klastera.



