U Rimu održane konferencija i radionica o ulozi sporta u suzbijanju diskriminacije

U Rimu održane konferencija i radionica o ulozi sporta u suzbijanju diskriminacije

12. studenoga 2024.Kategorije: Novosti

Europska mreža tijela za jednakost (Equinet) i talijanski Nacionalni ured za borbu protiv rasne diskriminacije (UNAR) zajednički su organizirali konferenciju i radionicu o ulozi sporta u borbi protiv diskriminacije. Dvodnevno događanje naziva „High-Level Conference & Workshop – Game Changer: Sport’s role in fighting discrimination“ održano je 7. i 8. studenog 2024. godine u Rimu, a u ime institucije Pravobranitelja za osobe s invaliditetom na konferenciji i radionici je sudjelovao Mario Burek, savjetnik pravobranitelja.

Konferencija je otvorena uvodnim govorima Eugenie Roccela, talijanske ministrice obitelji, nataliteta i jednakih mogućnosti te Helene Dalli, povjerenice EU za ravnopravnost, koje su naglasile kako sport, kao kamen temeljac društvene interakcije može biti moćno sredstvo za promicanje vrijednosti različitosti, poticanje inkluzivnosti i suprotstavljanje diskriminaciji, stereotipima i predrasudama. Također, uz pozitivne učinke koje sport donosi cijelom društvu, upozorile su na brojne slučajeve iz sportskih arena i borilišta u kojima zahvaljujući predrasudama i raširenim stereotipima dolazi do diskriminacije različitih društvenih skupina, između ostalih i osoba s invaliditetom. Upravo stoga, najavile su kako će tijekom dvodnevnog događanja predstavnici tijela za ravnopravnost iz cijele Europe, predstavnici relevantnih europskih institucija, stručnjaci, sportaši i sportske organizacije predstaviti primjere dobre prakse i podijeliti iskustva koja mogu biti putokaz i smjernica za uspostavljanje i jačanje suradnje u promicanju jednakosti i suzbijanju diskriminacije u sportu, ali i u korištenju sporta kao važnog i učinkovitog alata u borbi protiv diskriminacije.

Nakon uvodnih govora sudionici su imali priliku čuti izlaganja uspješnih sportaša koji su govorili o ulozi sporta u njihovom životu. Danielle Madam i Pamela Malvina Noutcho Sawa govorile su o važnosti sporta u razvoju osobnosti i karaktera svake osobe, istaknuvši između ostalog kako se kroz sport otkrivaju, aktiviraju i razvijaju talenti, a osim pozitivnog utjecaja na tjelesno stanje i fizičko zdravlje (npr. stjecanje i održavanje kondicije, razvoj motoričkih sposobnosti i rehabilitacijski učinci), sportske aktivnosti pozitivno utječu i na psihosocijalni razvoj (npr. stjecanje i jačanje samopouzdanja, socijalizacija, pobuđivanje emocija, stjecanje različitih vještina i dr.). Ove vrhunske sportašice posebno su istaknule kako su upravo zahvaljujući sportu i stvaranjem preduvjeta da se mogu baviti sportom, uspjele prevladati brojne životne izazove i prepreke s kojima su se suočavale s obzirom na teške životne okolnosti koje su ih pratile u privatnom i profesionalnom životu.

Tijekom konferencije je održano nekoliko panel rasprava u kojima su predstavnici i stručnjaci iz relevantnih europskih organizacija upozorili na slučajeve diskriminacije u sportu te su ujedno izneseni i prijedlozi o načinu suzbijanja iste.

U odnosu na djecu s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom upozoreno je na predrasude i stereotipe zbog kojih se još uvijek vrlo često onemogućuje njihovo uključivanje u sport i sportske aktivnosti. Naglašeno je kako se prilikom donošenja odluka o financiranju sportskih programa iz javnih izvora ne bi trebalo voditi isključivo rezultatima na najvišoj razini, nego bi donositelji odluka na svim razinama, od nacionalne, preko regionalne i lokalne trebali poticati inkluzivne programe i aktivnosti kojima se osobe s invaliditetom i djeca s teškoćama u razvoju uključuju u rekreativne i sportske aktivnosti zajedno s djecom i osobama bez invaliditeta. Takvi oblici inkluzivnog rada pozitivno utječu na socijalizaciju i uključivanje, sportaši motiviraju jedni druge, a ujedno se podiže razina svijesti okoline i društva koje na taj način uči o različitostima kao o bogatstvu. Preporučeno je posebnu pažnju posvetiti razvoju ”grassroots” programa u svim sportovima, s obzirom da su takvi programi najbolji način za omogućavanje bavljenjem sportom svima koji žele iskusiti ono što sport donosi (trening, druženje, stjecanje vještina, zabava, biti dio ekipe, pobjede i porazi…). S obzirom da je za provođenje ovakvih programa iznimno važno osigurati kvalitetnu obuku i edukaciju djelatnika u sportu (npr. treneri, sportski dužnosnici, stjuardi na stadionima, nastavnici tjelesnog i sl.), istaknuti su programi Erasmus+ kao odlično sredstvo koje može omogućiti jačanje kapaciteta i stjecanje vještina za provođenje programa ove vrste.

Tijekom panel rasprava i radionice koja je održana drugi dan događanja upozoreno je i na nepristupačnost sportskih objekata i sadržaja, što osobe s invaliditetom stavlja u neravnopravan položaj kako u odnosu na ostale sportaše, tako i u odnosu na gledatelje, navijače i sportske djelatnike bez invaliditeta. Stoga, posebno su zanimljiva predstavljanja projekata i programa različitih europskih sportskih organizacija (npr. Lege Serie A, UEFA, Mixed Ability Sports, Level PLaying Field, Premier League i dr.) koje su u svom djelovanju posebnu pažnju posvetile osiguranju pristupačnosti, ali i općenito stvaranju preduvjeta za uključivanje osoba s invaliditetom u sve aktivnosti i programe svojih članica i članova (sportaši, klubovi, navijači). Od brojnih predstavljenih primjera, izdvajamo praksu pojedinih klubova talijanske Serie A koji djeci i osobama s poremećajem iz spektra autizma omogućuju praćenje utakmica uživo na stadionu, u prostoriji koja je izolirana od buke, a posebno su važne smjernice i praksa UEFA-e koja prilikom licenciranja klubova ima vrlo visoke standarde i uvjete koji se odnose na pristupačnost stadiona i popratnih sadržaja. Također, predstavljene su i aktivnosti kojima su nogometni klubovi engleske Premier lige potaknuti na uklanjanje prepreka i osiguranje pristupačnosti stadiona na kojima igraju svoje utakmice.

Radionica koja je održana drugi dan događanja omogućila je predstavljanje inicijativa, slučajeva i projekata te interaktivnu razmjenu iskustava svih sudionika. S obzirom da su tijekom konferencije i radionice prikazani i predstavljeni brojni projekti i programi, dalje u tekstu se nalaze poveznice putem kojih se može pristupiti korisnim i zanimljivim promotivnim i edukativnim materijalima koji se mogu koristiti za educiranje osoba u sportu, ali i za podizanje razine svijesti o važnosti poštivanja različitosti i omogućavanja jednakih mogućnosti za sve.

Nogometaši s invaliditetom, navijači i suci objašnjavaju što im nogomet znači i što misle da je potrebno kako bi poboljšali ne samo igru ​​nego i iskustvo na dan utakmice i pristup nogometu za sve. Elitni igrači poput Jacka Grealisha, Sergia Canalesa i Nicolòa Barelle susreću se s navijačima i igračima ili pričaju o vlastitim vrijednim iskustvima:

https://www.uefa.com/news-media/video/0283-18778a42527f-c5eb60508ed2-1000–outraged-documentary-series-disability/

https://www.uefa.com/news-media/news/0283-187788a21511-951f9584a968-1000–uefa-film-highlights-five-life-changing-stories-about-foo/

Edukativni alati i materijali koje mogu koristiti sve osobe u sportu (sportaši, treneri, roditelji, sportski djelatnici…) radi stjecanja znanja i vještina potrebnih za suzbijanje diskriminacije u sportu:

https://www.uefa.com/news-media/news/0282-18590c53dc46-1cdf7342297c-1000–outraged/

https://editorial.uefa.com/resources/0282-1841268013dc-20d29d898383-1000/outraged_toolkit.pdf

Vodič UEFA-e za osiguranje pristupačnosti:

https://editorial.uefa.com/resources/0291-1bc63c80c17d-3b06fdde0dbe-1000/uefa_accessibility_guidelines.pdf

Level Playing Field, organizacija koja je inicirala i provela brojne aktivnosti usmjerene na osiguranje pristupačnosti engleskih nogometnih stadiona, putem svojih mrežnih stranica pruža korisne materijale i vodiče za osiguranje pristupačnosti sportskih objekata i sadržaja:

https://www.levelplayingfield.org.uk/

https://www.levelplayingfield.org.uk/campaigns-research/

https://s27807.pcdn.co/wp-content/uploads/lpf_top_tips_a4_generic.pdf

Slučajevi predstavljeni tijekom konferencije i radionice pokazuju kako se brojne društvene skupine, između ostalih i osobe s invaliditetom, još uvijek suočavaju s diskriminacijom u svijetu sporta, ali upravo primjeri dobre prakse i pozitivna iskustva podijeljena tijekom ovog dvodnevnog događanja dokaz su kako uklanjanjem predrasuda i stereotipa te upoznavanjem i prihvaćanjem različitosti, sport može biti snažan alat u suzbijanju diskriminacije i stvaranja društva jednakih mogućnosti, a s tim u vezi dojmljiva je rečenica jednog od sudionika koji je poručio kako „bez izjednačavanja mogućnosti – talenti i vještine ne znače ništa“.

Podijelite ovu objavu s drugima: