U Pleternici održana edukativna radionica o načinu ostvarivanja i zaštite prava osoba s invaliditetom

U Pleternici održana edukativna radionica o načinu ostvarivanja i zaštite prava osoba s invaliditetom

27. rujna 2024.Kategorije: Novosti

Društvo multiple skleroze Požeško-slavonske županije organiziralo je u sklopu projekta “Edukacija i informiranost = rezultat i osnaženost” edukativnu radionicu za osobe s invaliditetom i predstavnike lokalnih udruga, ustanova i institucija. Radionica je održana u sklopu obilježavanja Nacionalnog dana oboljelih od multiple-skleroze 26. rujna 2024. godine u Pleternici, a jedno od izlaganja održao je Mario Burek, savjetnik iz Područnog ureda Pravobranitelja za osobe s invaliditetom u Osijeku.

Projekt “Edukacija i informiranost=rezultat i osnaženost” Društvo multiple skleroze Požeško-slavonske županije provodi zahvaljujući financijskoj potpori Grada Pleternice s ciljem osnaživanja osoba s invaliditetom koje se želi detaljno informirati i educirati o uvjetima i načinu ostvarivanja prava u različitim sustavima, posebno u odnosu na izmjene normativnog okvira kojima su uređeni uvjeti i način ostvarivanja prava i usluga u socijalnoj skrbi, prometu, ali i drugim životnim područjima. Radionica u Pleternici jedna je od projektnih aktivnosti kojom se uz okupljanje velikog broja članova Društva i osoba s invaliditetom iz ostalih udruga Požeško-slavonske županije, ujedno obilježio i Nacionalni dan oboljelih od multiple-skleroze.

Radionicu je pozdravnim govorom otvorila Vesna Štefanek, predsjednica Društva koja je istaknula važnost informiranosti osoba s invaliditetom o načinu ostvarivanja i zaštite prava te izrazila zadovoljstvom odazivom velikog broja predstavnika lokalnih udruga s kojima Društvo svakodnevno surađuje u provođenju aktivnosti usmjerenih na poboljšanje kvalitete života osoba s invaliditetom.

Savjetnik pravobranitelja održao je izlaganje na temu „Institucija pravobranitelja za osobe s invaliditetom i prava osoba s invaliditetom u Republici Hrvatskoj“, kojim je okupljene upoznao s nadležnostima, djelokrugom i načinom rada Pravobranitelja za osobe s invaliditetom te ulogom u zaštiti prava osoba s invaliditetom. Poseban naglasak stavljen je na rad Područnog ureda u Osijeku, a predstavljanjem primjera iz prakse i karakterističnih slučajeva sudionici su upoznati o tome u kojim situacijama i na koji način se mogu obratiti Pravobranitelju za osobe s invaliditetom te koje su aktivnosti koje pravobranitelj poduzima po zaprimljenim obraćanjima.

Također, sudionicima su predstavljene temeljne promjene koje je u naše društvo unijela Konvencija o pravima osoba s invaliditetom, pobliže su im se pojasnila prava osoba s invaliditetom te ih se kroz konkretne primjere iz prakse pokušalo osvijestiti o važnosti prihvaćanja i postupanja u skladu sa načelima razumne prilagodbe i univerzalnog dizajna u svim područjima svakodnevnog življenja.

S obzirom na velik interes za dodatnim pojašnjenjima uvjeta i načina ostvarivanja prava propisanih novim propisima (Zakon o osobnoj asistenciji, Zakon o inkluzivnom dodatku i Zakon o povlasticama u prometu), poseban naglasak stavljen je na najznačajnije odredbe i način provedbe ovih propisa, a detaljno su predstavljena i prava osoba s invaliditetom prilikom zapošljavanja, rada, prava iz mirovinskog sustava te drugih životnih područja.

Nakon savjetnika pravobranitelja, okupljenima su se obratile i djelatnice Hrvatskog zavoda za socijalni rad, Područnog ureda Požega, koje su opisale ulogu Zavoda u postupcima ostvarivanja prava i usluga iz sustava socijalne skrbi i pružile brojne korisne informacije koje će okupljenim osobama s invaliditetom pomoći u uspješnijem ostvarivanju tih prava i usluga.

Opisanim izlaganjima, ali i kasnijom raspravom te međusobnom interakcijom svih sudionika okupljene osobe s invaliditetom dobile su odgovore na brojna pitanja koja su ih zanimala. Izdvajamo neka od njih.

Koja je razlika između osobne invalidnine, doplatka za pomoć i njegu i inkluzivnog dodatka?

Ako ostvarujem osobnu invalidninu što trebam napraviti da bih ostvarila inkluzivni dodatak?

Koje su mi mogućnosti ako nisam zadovoljan razinom potpore inkluzivnog dodatka koji sam ostvario?

Koja je razlika između kronične bolesti i tjelesnog oštećenja u smislu utvrđenog stupnja oštećenja funkcionalnih sposobnosti i kako to utječe na inkluzivni dodatak?

Koja je razlika između vještačenja kojim se utvrđuje postotak tjelesnog oštećenja i vještačenja težine invaliditeta – oštećenja funkcionalnih sposobnosti?

Gdje i kako ishoditi rješenje o postotku tjelesnog oštećenja?

Kome se možemo žaliti ako smo nezadovoljni vještačenjem?

Koja prava i eventualne povlastice imam ako sam ishodila rješenje kojim je utvrđeno 100% tjelesno oštećenje?

Što ako nisam zadovoljna sa brojem odobrenih sati osobne asistencije?

Kako osigurati pristupačnost nogostupa i pješačkih prijelaza u mom naselju?

Da li za oslobođenje od plaćanja cestarine automobil mora biti u mom vlasništvu?

Što trebam učiniti da bih ostvario pravo na parkiranje na mjesta označena za parkiranje vozila osoba s invaliditetom?

U Registru osoba s invaliditetom mi nije upisan postotak tjelesnog oštećenja, kako to mogu ispraviti?

Koja su prava osobe s invaliditetom koja traži posao i kako ih ostvariti?

Što je to razumna prilagodba radnog mjesta, uvjeta i organizacije rada?

Da li je uskraćivanje razumne prilagodbe radnog mjesta diskriminacija osobe s invaliditetom?

Koji su dostupni oblici podrške za osobu s invaliditetom koja želi raditi?

Da li zaposlenje utječe na prava iz sustava socijalne skrbi?

Kako ostvariti beneficirani radni staž?

Tijekom radionice su pruženi odgovori na ova, ali i brojna druga pitanja, a sudionici su dobili korisne informacije o mogućnostima koje imaju u situacijama kada prepoznaju kršenje prava ili diskriminaciju temeljem invaliditeta te ih se na taj način željelo osnažiti i osvijestiti o načinu ostvarivanja i zaštite prava na temelju invaliditeta.

Nakon održanih izlaganja svi sudionici sudjelovali su u raspravi tijekom koje su razmijenjena iskustva i izneseni konkretni prijedlozi o tome što svatko u svom okruženju može učiniti kako bi osobe oboljele od multiple skleroze, ali i ostale osobe s invaliditetom na vrijeme dobile primjerenu zdravstvenu skrb, kako bi učinkovitije ostvarivali svoja prava iz sustava socijalne skrbi, zdravstvenog, mirovinskog i ostalih sustava te kako bi im se osigurala podrška nužna za ravnopravno sudjelovanje u svim životnim aktivnostima.

Podijelite ovu objavu s drugima: