U Osijeku održano Međunarodno sportsko natjecanje slijepih osoba
U Osijeku održano Međunarodno sportsko natjecanje slijepih osoba
Športska udruga slijepih Svjetlost Osijek organizirala je 9. Međunarodno natjecanje slijepih na visećoj kuglani i elektronskom govornom pikado aparatu. Natjecanje je održano 3. prosinca 2024. godine u sportskoj dvorani Jug 2 u Osijeku, a na svečanom otvorenju natjecanja sudjelovao je Mario Burek, savjetnik iz Područnog ureda Pravobranitelja za osobe s invaliditetom u Osijeku.
Športska udruga slijepih Svjetlost kontinuirano provodi aktivnosti usmjerene na uključivanje što većeg broja osoba s invaliditetom u sportske i rekreativne aktivnosti, a s tim ciljem organizirano je i tradicionalno 9. Međunarodno natjecanje slijepih na visećoj kuglani i elektronskom govornom pikado aparatu. Natjecanje je održano u sklopu obilježavanja Dana Grada Osijeka 2. prosinca i Međunarodnog dana osoba s invaliditetom 3. prosinca te je održano pod pokroviteljstvom Lions Cluba Osijek i uz potporu Osječko-baranjske županije, Sportske zajednice OBŽ, Grada Osijeka, Zajednice osječkog sporta i Osječkog parasporta. Na natjecanju je sudjelovalo osam ekipa slijepih i slabovidnih sportaša s asistentima iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije.
Tijekom svečanog otvorenja natjecanja sudionicima su se pozdravnim govorima obratili predstavnici regionalne i lokalne vlasti, a predsjednik ŠUS Svjetlost, Stojan Bjelajac, uručio je zahvalnice pojedincima i organizacijama koje svojim djelovanjem pružaju potporu aktivnostima koje ŠUS Svjetlost provodi. Zahvalnicu za pružanje podrške dobio je i Pravobranitelj za osobe s invaliditetom, a savjetnik pravobranitelja tom prilikom je istaknuo važnu ulogu i utjecaj koji sport ima u poboljšanju kvalitete života osoba s invaliditetom te je predstavnike regionalnih i lokalnih vlasti i sportskih organizacija pozvao da još intenzivnije i konkretnije pružaju podršku udrugama i klubovima koji provode aktivnosti koje omogućuju uključivanje osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju u sport i rekreaciju.
Prije samog natjecanja, na inicijativu Športske udruge slijepih Svjetlost Osijek, u suradnji s Gradom Osijekom i tvrtkom Unikom d.o.o., zajednički je u Parku kneza Branimira u Osijeku zasađeno drvo Japanske sofore, kao znak podrške osobama s invaliditetom.