U Kliničkom bolničkom centru Rijeka je održana edukacija o načinima ostvarivanja primjerenog kontakta s osobama s invaliditetom

U Kliničkom bolničkom centru Rijeka je održana edukacija o načinima ostvarivanja primjerenog kontakta s osobama s invaliditetom

11. prosinca 2024.Kategorije: Novosti

U Kliničkom bolničkom centru Rijeka 9. prosinca 2024. godine u organizaciji Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, a prema preporuci Pravobraniteljstva za osobe s invaliditetom i u skladu s ciljevima Strategije o pravima za osobe s invaliditetom za razdoblje 2021.-2030., održana je edukacija zdravstvenih i nezdravstvenih djelatnika o načinima ostvarivanja primjerenog kontakta s osobama s invaliditetom te specifičnostima iz aspekta zdravstvene skrbi.

Ovogodišnja edukaciju održali su predstavnici saveza i udruga različitih vrsta invaliditeta za gotovo 120 djelatnica i djelatnika Kliničkog bolničkog centra Rijeka. Izlaganje su održali predstavnici Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske – SOIH, Saveza društava distrofičara Hrvatske, Hrvatskog saveza slijepih, Hrvatskog saveza gluhih i nagluhih, Hrvatskog saveza gluhoslijepih osoba Dodir”, Udruge za zaštitu i promicanje mentalnog zdravlja Svitanje, Hrvatske udruge paraplegičara i tetraplegičara (HUPT), Hrvatskog saveza za autizam, Udruge osoba s intelektualnim teškoćama Srce Rijeka i Saveza društava multiple skleroze Hrvatske.

Uvodnim izlaganjem sudionicima se obratio pravobranitelj za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić koji je upoznao sudionike s važećim zakonskim okvirom, primjenom odgovarajuće terminologije i potrebama prilagođavanja načina komunikacije kada se ona odvija s osobama s invaliditetom i/ili eventualno s osobama koje su u njihovoj pratnji. Okupljene su pozdravnim riječima pozdravili Alen Ružić, ravnatelj KBC Rijeka i Aleksandar Džakula iz Škole narodnog zdravlja “Andrija Štampar”.

U nastavku edukacije predstavnici saveza i udruga predstavili su specifičnosti pojedinih vrsta oštećenja te na detaljan način kroz primjere prikazali kako se na ispravan način treba obraćati osobama s invaliditetom kako bi komunikacija bila što uspješnija. Edukacija je nastavak uspješne suradnje pokrenute zbog pritužbi koje Pravobranitelj svake godine zaprima na zdravstvene djelatnike zbog neodgovarajućeg načina komunikacije s pacijentima koji su osobe s invaliditetom.

O ovoj je temi Hrvatski zavod za javno zdravstvo u suradnji s Pravobraniteljem za osobe s invaliditetom, kao i organizacijama, savezima i udrugama koje skrbe za osobe s pojedinim vrstama invaliditeta, izradio opširna  brošura „Načini ostvarivanja primjerenog kontakta i specifičnosti zdravstvene skrbi za osobe s invaliditetom“ koju možete pronaći na poveznici:

https://www.hzjz.hr/wp-content/uploads/2017/12/Nacini-ostvarivanja-primjerenog-kontakta.pdf

I ovim putem zahvaljujemo doc.dr.sc. Tomislavu Benjaku, dr.med., pomoćniku ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i njegovom timu na organizaciji događaja za ovako veliki broj zdravstvenih i nezdravstvenih djelatnika Kliničkog bolničkog centra Rijeka.

Podijelite ovu objavu s drugima: