Primjena strateških dokumenata u lokalnoj zajednici
Primjena strateških dokumenata u lokalnoj zajednici
U Centru za mlade – Bunker u Samoboru u organizaciji udruge osoba s invaliditetom Sinergija i pod pokroviteljstvom Grada Samobora održana je 18. ožujka 2025. konferencija o primjena strateških dokumenata u lokalnoj zajednici. Zamjenica pravobranitelja za osobe s invaliditetom Gordana Glibo na konferenciji je predstavila aktivno stanje u provedbi UN-ove Konvencije o pravima osoba s invaliditetom. Rad konferencije pratila je i savjetnica pravobranitelja Branka Meić Salie.
Svoju podršku organizatorima konferencije i svoju predanost većem ostvarivanju prava osoba s invaliditetom na području grada Samobora izrazili su u pozdravnim govorima Petar Burić, zamjenik samoborske gradonačelnice i saborski zastupnik Krešimir Beljak.
Na konferenciji su se okupili predstavnici institucija i organizacija civilnog društva, kao i udruga osoba s invaliditetom iz Zagreba, Pule, Križevaca, Bjelovara, Koprivnice i Svetog Ivana Zeline kao i predstavnici Crvenog križa, Pučkog otvorenog učilišta iz Samobora te Centra za odgoj i obrazovanje Lug.
Predsjednik udurge Sinergija Viktor Jozić govoreći o izazovima u provođenju strateških dokumenata želio je osvijestiti što je učinjeno a što bi se još moglo unaprijediti prilikom primjene zakona na lokalnoj razini. Od međunarodnih dokumenta spomenuta je Konvencija o pravima osoba s invaliditetom i Europska strategija za osobe s invaliditetom 2021. – 2030. Od nacionalnih zakona spomenuti su Zakon o suzbijanju diskriminacije, Zakon o socijalnoj skrbi, Zakon o obrazovanju, Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom, Zakon o građenju, Zakon o Hrvatskom registru osoba s invaliditetom.
Neki od izazovi u primjeni koji su istaknuti su nedovoljna koordinacija institucija na terenu i dugo čekanje na nalaz i mišljenje tijela vještačenja. Implementacija inkluzivnog obrazovanja u školama istaknuta je kao primjer dobre prakse. Od preporuka je istaknuta potreba da se unaprijedi koordinacija izmedu lokalnih i državnih vlasti, veće uključivanje osoba s invaliditetom u donošenje odluka, adekvatan smještaj za osobe s invaliditetom u starujoj životnoj dobi, povećanje financijskih ulaganja u programe podrške, jačanje kapaciteta institucija za provedbu politika dok je kao poseban izazov istaknuto donošenje jedinstvenog zakona o osobama s invaliditetom.
O primjenu Zakona o osobnoj asistenciji i inkluzivnom dodatku govorila je Zvjezdana Bogdanović, savjetnica ministra rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike koja je posebno istaknula veliko povećanje novih zahtjeva za priznavanjem prava na inkluzivni dodatak koji su posljedično doveli do čekanja na vještačenja. Savjetnica Bogdanović istaknula je da je usluga oosbnog asistenta socijalna usluga kojom se osigurava pomoć i podrška osobi s invaliditetom te pomoć i podrška u komunikaciji i primanju informacija u svrhu većeg stupnja samostalnosti i uključenosti u zajednicu. Osobni asistent nije kućna pomoćnica za ostale članove obitelji. Jedan od nedostataka zakona je taj što nije osigurana asistencija na 24 sata, ali radi se o progresiji koja ovisi o financijskim sredstvima. Uvodi se usluga odmora od skrbi kroz 38 projekata koji se trenutno odobravaju. Do sad je bilo 150 000 korisnika naknada na osnovi invaliditeta, a podneseno je još 141 730 novih zahtjeva od kojih je odbijeno samo 9 323 zahtjeva. Pristiglo je 60 000 zahtjeva za vještačenje što pokazuje koliko je veliki pritisak na sustav.
Upravitelj samoborske ispostave Hrvatskog zavoda za socijalni rad Ivan Pavičić govorio je o pristupačnosti socijalnih usluga kao i izazovu da šest socijalnih radnica adekvatni odgovori na potrebe 60 000 stanovnika koliko područje ove ispostave pokriva.
Izdavanje nacionalne i europske iskaznice za osobe s invaliditetom istaknuto je kao primjer dobre prakse. Lucija Katuša i Viktorija Žugaj iz Agencije za komercijalnu djelatnost predstavile su i mogućnost da županije dobiju uvid u njihovu bazu podataka vezano uz broj parkirališnih karata koje su izdane za njihovo područje kako bi mogle planirati označavanje potrebnih parkirališnih mjesta za osobe s invaliditetom.
Marica Mirić, predsjednica Zajednice saveza osoba s invaliditetom govorila je o kriznim situacijama kao izazovu osobama s invaliditetom i posebno istaknula projekte See me i See me 2 kroz koji je provedeno osposobljavanje djelatnika hitnog pozivnog centra za komunikaciju i postupanje s osobama s invaliditetom: https://civilna-zastita.gov.hr/see-me-2-safe-and-equal-in-emergencies-2/7710
Najavljeno je donošenje Plana evakuacije osoba s invaliditetom u kriznim situacijama za koji će se koristiti podaci iz Hrvatskog registra osoba s invaliditetom koji je predstavio Tomislav Benjak iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Podaci će se moći koristiti nakon što osobe s invaliditetom same dadu pristanak da se njihovi podaci navedeni u registru koriste na takav način za što će biti potrebno provesti javnu kampanju. Predstavljen podaci HZJZ-a pokazali su da je došlo do daljneg porasta broja osoba s invaliditetom u registru na preko 580 000 osoba što navodi na zaključak da se broj osoba s invaliditetom povećava kako se povećava i opseg njihovih prava.
Udruga osoba s invaliditetom Sinergija Samobor predložit će gradskim upravama Samobora i Svete Nedelje osnivanje povjerenstava koja bi se bavila potrebama osoba s invaliditetom.