Primjena horizontalnih načela s naglaskom na pristupačnost

Primjena horizontalnih načela s naglaskom na pristupačnost

20. prosinca 2024.Kategorije: Novosti

19. prosinca 2024. godine savjetnica pravobranitelja za osobe s invaliidtetom Branka Meić Salie sudjelovala je na radnom sastanku Odbora za praćenje Operativnog programa Konkurentnost i kohezija i Integriranog teritorijalnog programa 2021. – 2027. Tema sastanka koji je održan online preko platforme Teams bila je primjena horizontalnih načela s naglaskom na pristupačnost.

Predstavnica upravljačkog tijela i načelnica sektora za koordinaciju u pripremi i provedbi projekata i za koordinaciju korištenja sredstava tehničke pomoći u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU-a Natalija Šimunović predstavila je dva temeljna dokumenta koji predstavljaju horizontalna načela u pripremi i provedbi svih prjekata koji se financiraju sredstvima strukovnih fondova EU-a: Povelju o temeljnim pravima EU-a i UN-ovu Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom.

Predstavljen je i Tehnički propis o osiguranju pristupačnosti građevinama osoba s invaliditetom i smanjene pokretljivosti koji stupa na snagu 28. lipnja 2025. godine. Vezano uz ova horizontalna načela izrađene su kontrolne liste za prijavitelje u pozivima za dodjelu sredstava. Provjerava se tekst poziva i sve izjave kako bi se osigurala usklađenost s Poveljom i Konvencijom. Pristupačnost je horizontalno načelo kod kriterija prihvatljivost i kod kriterija odabira. Ukoliko prijavitelji  predlože aktivnosti koje su iznad zakonskog minimuma, u procesu pregleda projekta mogu ostvariti dodatne bodove.

Pravilnik o osiguranju pristupačnosti  je u nadležnosti Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, a zahtjevi za osiguranje pristupačnosti odnose se na građevine poslovne i stambene namjene kako kod novogradnji tako i kod rekonstrukcije. Investitor, projektant i izvodač su ti koji su dužni pridržavati se zahtjeva o pristupačnosti. Investitor treba naglasiti važnost pristupačnosti, što nije nije dodatni namet nego ispunjavanje zakonskih obaveza. Ako nije u skladu s Pravilnikom, projekti neće proći.

U izlaganju je kao primjer dobre prakse predstavljena i pomična stolica za ulazak u more kojom je opremljeno 200-injak plaža u Grčkoj.  Savjetnica pravobranitelja za osobe s invaliditetom postavila je pitanje o tome što se događa ako se usprkos svim nastojanjima prilokom gradnje ili rekonstrukcije izgrade građevine koje nisu pristupačne. Odgovor je da se ukoliko se utvrdi kršenje Pravilnika o osiguranju pristupačnosti treba vratiti cjelokupni iznos sredstava, a ukoliko se radilo o dodatnoj aktivnosti iznad zakonskog minimuma koja nije ispunjena, onda se radi korekcija odnosno vraća se dio iznosa.

Svladavanje visibskih razlika, osiguranje neovisnost življenja.i kretanje u javnom prometu.

Podijelite ovu objavu s drugima: