Pravobranitelj održao izlaganje na IV. Međusektorskom treningu Mreže podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela

Pravobranitelj održao izlaganje na IV. Međusektorskom treningu Mreže podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela

4. listopada 2024.Kategorije: Novosti

U organizaciji Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI), SOS telefona i Savjetovališta za žene žrtve nasilja Krapinsko-zagorske županije, u Tuheljskim Toplicama 3. i 4. listopada, održan je IV. Međusektorski trening Mreže podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela.

Program ove Mreže provodi Ženska soba u partnerstvu s 10 organizacija civilnoga društva s područja Republike Hrvatske. Osnovni cilj programa je osiguranje sveobuhvatnih, lako dostupnih i besplatnih usluga pomoći i podrške za žrtve, svjedokinje i svjedoke svih kaznenih djela. Program se provodi uz podršku Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije.

Na međusektorskom treningu izlaganja su održali relevantne stručnjakinje i stručnjaci, predstavnice i predstavnici značajnih institucija i organizacija civilnoga društva iz Hrvatske koji aktivno rade na unaprjeđenju sustava podrške žrtvama i svjedocima i svjedokinjama kaznenih djela. Trening je održan za 70 sudionika predstavnika sudova, državnog odvjetništva, policije, Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, odjela za podršku žrtvama i svjedocima, zavoda za socijalni rad i organizacija civilnog društva s područja Koprivničko-križevačke, Brodsko-posavske, Virovitičko-podravske, Krapinsko-zagorske, Varaždinske, Međimurske, Požeško-slavonske, Bjelovarsko-bilogorske, Osječko-baranjske, Vukovarsko-srijemske i Sisačko-moslavačke županije.

Pravobranitelj za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić održao je drugog dana treninga izlaganje „Osobe s invaliditetom – specifičnosti rada i pravilno postupanje“. Tijekom prvog dijela izlaganja predstavljene su pravobraniteljske institucije, zakonski okvir zaštite prava osoba s invaliditetom u Republici Hrvatskoj, aktualni podaci o osobama s invaliditetom u Hrvatskoj i Europskoj uniji, dok su u drugom interaktivnom dijelu sudionici mogli doživjeti kako „čuju“ gluhe i nagluhe osobe, kako se kreće u invalidskim kolicima, te kako se snalaze slijepe osobe. Poseban dio izlaganja bio je posvećen odgovarajućem oslovljavanju, razumijevanju osoba s invaliditetom kao posebno ranjive društvene skupine u kontekstu izloženosti nasilju, ali i potrebi ravnopravnog profesionalnog postupanja.

Podijelite ovu objavu s drugima: