Posjet Društvu studenata s invaliditetom – DŠIS u Ljubljani

Posjet Društvu studenata s invaliditetom – DŠIS u Ljubljani

25. rujna 2023.Kategorije: Novosti

S ciljem razmjene iskustava i informacija o osiguranim potporama za studente s invaliditetom zamjenica pravobraniteljice za osobe s invaliditetom Mira Pekeč Knežević i savjetnice Branka Meić Salie i Lidija Pongrac sastale su se 20. rujna 2023. s predsjednikom i predstavnicima Družbe študentov invalidov  Slovenije – DŠIS (Društva studenata s invaliditetom Slovenije -DŠIS) u prostorima  njihove udruge.

Društvo studenata s invaliditetom Slovenije (DŠIS) je organizacija civilnog društva koja svoje aktivnosti financira preko različitih natječaja i projekata. Redovni programi i aktivnosti udruge se financiraju iz sredstava Zaklade za financiranje humanitarnih i organizacija za osobe s invaliditetom Republike Slovenije (FIHO), Ministarstva za rad, obitelj, socijalna pitanja i jednake mogućnosti, Grada Ljubljana, Grada Maribor, Studentske organizacije UL i Studentske organizacije UM. Društvo ima dva ureda: u Ljubljani i u Mariboru i ima sedam zaposlenih osoba. Trenutno je učlanjeno 212 studenata s različitim vrstama posebnih potreba. U sustavu visokog obrazovanja u Sloveniji razlikuju osobe s invaliditetom (samo vidljivi invaliditet) i osobe s posebnim (obrazovnim) potrebama (uključuje i tzv. nevidljivi invaliditet – npr. disleksiju i oštećenje mentalnog zdravlja).

Društvo je osnovano s ciljem promicanja i zaštite interesa i potreba studenata s posebnim potrebama i poboljšanja njihova položaja u području obrazovanja, smještaja i zapošljavanja. U svrhu poboljšanja uvjeta studiranja i kvalitete života studenata s posebnim potrebama sudjeluju kao partneri i u projektima s raznim institucijama i organizacijama.

Svojim članovima nude obrazovne, kulture, sportske i društvene aktivnosti u zemlji i inozemstvu, besplatan prijevoz prilagođenim vozilima, besplatno korištenje suvremene računalne opreme, besplatno umnožavanje materijala i uvećavanje studijske literature, prilagodbu studijske literature (za slijepe osobe), savjetovanje i pomoć vezano za studij i životne uvjete. Bave se i pitanjima zapošljavanja i stambenim pitanjima studenata s invaliditetom – udruga ima stanove u kojima omogućava uz potrebne podrške i prilagodbe život studentima s invaliditetom koji žive izvan Ljubljane (organizirano stanovanje). Pružaju i uslugu osobne asistencije ne samo studentima već svim osobama koje imaju pravo na tu potporu. Prikupljaju i informacije o uvjetima studiranja i života studenata s posebnim potrebama te informiraju studente i širu javnost o životu studenata s posebnim potrebama i potiču potrebne promjene kako bi osigurali što kvalitetnije obrazovanje studentima s posebnim potrebama.

Tijekom studija studenti s invaliditetom imaju pravo na prilagođene sobe u studentskim domovima, a osobnu asistenciju u domu i u akademskom okruženju im pružaju osobni asistenti koje ostvaruju to pravo prema Zakonu o osobnoj asistenciji koji je donesen 2019. godine. Predsjednik udruge naglašava da se u Sloveniji trenutno nastoji promijeniti navedeni Zakon budući da se prilikom donošenja nisu adekvatno procijenila potrebna financijska sredstva. Zakonom je sada omogućeno da osobnu asistenciju pružaju i do dva člana obitelji po osam sati dnevno, a promjenama bi bilo moguće samo jednu osoba iz obitelji. Navedeno će zbog nedostatka osoba koje bi radile kao osobni asistenti stvoriti veliki problem. Naime, već sada kao i u Hrvatskoj se teško osigurava navedena podrška i nalaze osobe koje bi to radile.

Što se tiče prilagodbi u akademskom okruženju prilikom upisa na studij postoji točno propisani postupak u elektronskom sustavu u kojem studenti s posebnim potrebama naznače što im je potrebno. Na visokim učilištima su zaposlene i osobe koje se skrbe za studente s invaliditetom i posebnim potrebama (kao koordinatori i voditelji ureda za studente s invaliditetom u Hrvatskoj). Nadležno ministarstvo obrazovanja osigurava jedino stipendije za studente s invaliditetom, ali ovisno o dohodovnom cenzusu te na invaliditet dobiju samo povećanje stipendije za 50 eura. Prijevoz u Ljubljani osigurava Ljubljanski putnički prijevoz (LPP) i on je besplatan za studente s invaliditetom i njihove osobne asistente. Kako smo saznali u razgovoru s predstavnicima Grada Ljubljana i Ljubljanskog putničkog prijevoza, predsjednik Društva također ističe da osobe s invaliditetom mogu uz pomoć aplikacije najaviti da se nalaze na određenom stajalištu kako bi vozači znali da su tamo i kako bi im mogli pružiti potrebnu podršku. Predsjednik udruge Amir Alibabić na upit odgovara da ponekad dolazi do problema, odnosno da navedeno ovisi o vozaču, ali uglavnom je podrška osigurana. Za studente koji trebaju prijevoz prilagođenim vozilima isto osigurava njihova udruga.

Iako se nakon razgovora nametnuo zaključak da studenti u Sloveniji imaju osiguranu podršku na gotovo jednak način kao i u Hrvatskoj i da su udruge ona čvrsta karika u sustavu osiguravanja različitih oblika podrške, predsjednik udruge Amir Alibabić ističe da je prema njegovom iskustvu u Sloveniji ipak lakše i jednostavnije osigurati potrebne prilagodbe i podršku nego u Hrvatskoj.

Podijelite ovu objavu s drugima: