Održan sastanak klastra za osobe s invaliditetom pri Europskoj mreži tijela za jednakost Equinet
Održan sastanak klastra za osobe s invaliditetom pri Europskoj mreži tijela za jednakost Equinet
Savjetnici pravobranitelja za osobe s invaliditetom Mario Burek i Branka Meić Salie sudjelovali su na sastanku klastra za osobe s invaliditetom održanom preko mreže Zoom 28. listopada.
Na sastanku su predstavnici tijela za jednakost iz osam europskih zemalja razmijenili informacije o tome koje aktivnosti poduzimaju vezane uz zaštitu osoba s invaliditetom od diskriminacije. Francuski ombudsman organizira sastanke s udrugama osoba s invaliditetom koje također konzultiraju prilikom izrade izvješća o stanju prava osoba s invaliditetom. Objavili su istraživanje o kroničnim bolestima prilikom zapošljavanja. Provest će istraživanje o pristupu osoba s invaliditetom zdravstvenim uslugama.
Latvijski ombudsman je proveo istraživanje o digitalnoj pristupačnosti u koju su uključili osobe s invaliditetom i utvrdili da Vladina platforma nije pristupačna unatoč velikom iznosu utrošenom u tu svrhu. Vlada prilikom razvoja platforme nije uključila osobe s invaliditetom. Objavili su smjernice o tome kako pružati bankarske usluge osobama koje nemaju poslovnu sposobnost. Proveli su istraživanje o položaju osoba s invaliditetom u društvu i to među osobama s invaliditetom i predstavnicima javnosti, kao i položaju osoba s invaliditetom u medijima. Održavaju godišnju konferenciju o KPOSI i dodjeluju nagrada za doprinos ostvarivanju prava osobe s invaliditetom.
Irska komisija za ljudska prava i jednakost dobila je nadležnost da bude nezavisno tijelo za praćenje KPOSI. Proveli su istraživanje o sudjelovanju osoba s invaliditetom, kao i o pristupu pravosuđu. Organizirat će i raspravu s pravnim stručnjacima i udrugama osobe s invaliditetom. Izrađuju novi strateški plan. Povjerenik za ljudska prava Poljske vezno uz izbore za europski parlament proveo je istraživanje 500 biračkih mjesta koja su bila označena kao pristupačna. Samo 15 % ih je uistinu bilo pristupačno. Istraživali su i prijevoz učenika s teškoćama u razvoju u najbližu školu koji je besplatan, ali u praksi postoje brojni problemi.
Belgijsko tijelo Unia pripremilo je paralelno izvješće o provedbi KPOSI UN-ovom Odboru za prava osoba s invaliditetom. Rade na području digitalizacije kao i razumnoj prilagodbi po povezanosti. Podnijeli su tužbu jer je osobama s invaliditetom onomegućena pristupačnost vlakovima. Materijal vezan uz digitalizaciju koje su izradili u Unii može se pronaći na sljedećoj poveznici: https://www.unia.be/en/dossiers/artificial-intelligence-discrimination
Povjerenik za zaštitu ravnopravnosti Srbije provodi istraživanje o diskriminaciji žena koje će imati poglavlje o ženama s invaliditetom. Imaju puno pritužbi na pristupačnost. Savjetnik pravobranitelja Mario Burek govorio je o važnim zakonskim promjenama za osobe s invaliditetom i brojnim upitima osoba s invaliditetom vezanim uz te zakone dok je savjetnica Branka Meić Salie podijelila iskustva u radu na poticanju procesa deinstitucionalizacije.
Ombudsman Gruzije proveo je monitoring sedam posebnih škola kao i pristupačnost ustanova visokog obrazovanja osobama s invaliditetom. Usredotočeni su i na pravo osoba s mentalnim teškoćama na podršku. Provedena je reforma sustava skrbništva. Prema zakonu svi imaju pravo na poslovnu sposobnost, ali u praksi postoje brojni problemi. Planiraju provesti nadzor nad fizičkom pristupačnošću građevina i pružatelja izvanbolničkih usluga za osobe s mentalnim invaliditetom.
Češki ombudsman se fokusira na pristupačnost svojih događanja, prostorija i internetske stranice. Proveli su istraživanje o pristupačnosti građevina kroz koje su osobe s invaliditetom provele istraživanje i utvrdili da su građevine javne namjene najmanje pristupačne za gluhe osobe, a najviše za osobe s tjelesnim invaliditetom. Istraživanje o pristupačnosti građevina javne namjene osobama s invaliditetom u Češkoj može se naći na sljedećoj poveznici: https://www.ochrance.cz/uploads-import/ESO/accessibility_of_public_buildings_and_services_to_people_with_disabilities.pdf
Predstavnica Equineta govorila je uključivanju Equineta u donošenju direktiva o umjetnoj inteligenciji što će biti i tema sljedećeg sastanka klastera kao i u Zakon o pristupačnosti koji se donosi na razini EU-a. Europski sud za ljudska prava imao je slučaj vezan uz klimatske promjene i osoba s invaliditetom i uputio je pitanja zemljama članicama. Bavi se pitanjima učinka klimatskih promjena na osobe s invaliditetom, te odgovornošću države za nepoduzimanje mjera da zaštite građane protiv klimatskih promjena.
Predstavnik Europskog foruma za osobe s invaliditetom govorio je o prioritetima EDF-a za sljedeću godinu koji uključuju uspostavljanje suradnje s novoizabranim zastupnicima u Europskom parlamentu.
Filippo Sinicato iz EDF-a govorio je o uslugama podrške za osobe s invaliditetom u kontekstu zapošljavanja. Istaknuo je da je 24 % manje osoba s invaliditetom zaposleno u usporedbi s osobama bez invaliditeta, a žene s invaliditetom zarađuju manje od muškaraca. U Švedskoj osobe s invaliditetom imaju mogućnost dobiti asistenta na radnom mjestu.
Susanna Laurin iz udruga Pristupačnost govorila je o digitalnoj pristupačnosti koja znači da svatko ima pristup informacijama i uslugama. Važno je pružanje informacija kroz različite kanale i formate. Jednostavno razumijevanje, titlovi, audiodeskripcija, kontrasti su načini na koji se neki video može učiniti pristupačnim. Nekad će biti potreban čitač ekrana ili prilagođena tipkovnica ili glasovno upravljanje što predstavlja asistivnu tehnologiju. Ugrađena svojstva su mogućnost promjene kontrasta. Zakon o pristupačnosti odnosi se na određene usluge i proizvode i uglavnom se odnosi na privatna poduzeća dok se direktiva o digitalnoj pristupačnosti odnosi na javna poduzeća. Velik broj proizvoda koji će se prodavati na tržištu EU-a trebat će biti pristupačan osobama s invaliditetom.
EDF-IAAP (Udruga međunarodnih stručnjaka za pristupačnost) izjava o overlays za pristupačnost može se pronaći na sljedećoj poveznici: https://www.edf-feph.org/accessibility-overlays-dont-guarantee-compliance-with-european-legislation/ Kako se navodi u izjavi, overlays za pristupačnost je vrsta tehnologije koja korisnicima omogućuje promjenu načina na koji se sadržaj pojavljuje na web stranici. Overlays za pristupačnost dodaju dodatne funkcije pojedinačnim web stranicama, poput pretvaranja teksta u govor, kontrasta, povećanja ili mogućnosti upravljanja bojom radi poboljšanja čitljivosti.
Iako neke od ovih funkcija mogu pomoći nekim korisnicima, većina ih je suvišna jer su već dostupne u preglednicima ili ih pruža korisnička asistivna tehnologija. Druge vrste overlays za pristupačnost nastoje automatski ‘popraviti’ probleme pristupačnosti izravno na web stranici kada se koristi. Međutim, to nije uvijek pouzdano i može ometati asistivnu tehnologiju. Nije prihvatljivo da overlays, dodaci ili widgeti ometaju pristup korisničkoj asistivnoj tehnologiji, izboru preglednika i/ili značajkama operativnog sustava.