Međunarodna znanstveno-stručna konferencija „SKRB2024 – Transformacija skrbi o djeci u Europi”
Međunarodna znanstveno-stručna konferencija „SKRB2024 – Transformacija skrbi o djeci u Europi”
U Zagrebu se od 18. do 20. rujna 2024. godine održava Međunarodna znanstveno-stručna konferencija „SKRB2024 – Transformacija skrbi o djeci u Europi” koja je okupila oko 450 stručnjaka iz 28 zemalja. Organizatori ovogodišnje konferencije su Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Centar za nestalu i zlostavljanu djecu i Ured UNICEF-a za Hrvatsku. Iz institucije Pravobranitelja za osobe s invaliditetom konferenciji su prisustvovali pravobranitelj Darijo Jurišić i zamjenica Mira Pekeč-Knežević.
Konferencija je pružila pregled trenutnog aktualnog stanja i lekcija naučenih u području skrbi o djeci na razini Europske unije, kao i preporuke za daljnje korake. Obuhvaćene su relevantne teme koje su predstavili međunarodni stručnjaci, predstavnici UNICEF-a, ministarstava, pravobraniteljskih institucija, organizacija i predstavnici djece i mladih koji žive u skrbi. Temeljna načela konferencije su uključivanje i sudjelovanje djece i odraslih, što se odrazilo u pojedinačnim temama i metodama rada. Posebna pozornost posvećena je omogućavanju svrsishodnog i smislenog sudjelovanja djece i mladih.
U okviru panela “Vizija uključivanja osoba s invaliditetom: Putevi za bolju zaštitu” održanog 19. rujna, pravobranitelj za osobe s invaliditetom je govorio o nedostacima sustava rane intervencije u Hrvatskoj koja je neizmjerno važna za potencijalno 25.000 djece u razvojnom riziku. Tijekom izlaganja ukazao je na još uvijek aktualnu potrebu definiranja odgovarajućeg modela rane intervencije i usklađivanja zakonodavnog okvira uz osiguravanje potrebnih financijskih sredstava, potrebu uspostave jedinstvenog modela probira i dijagnostike autizma i drugih razvojnih odstupanja u ranom djetinjstvu te potrebu osiguravanja odgovarajućeg, a već sada znamo, većeg broja educiranih stručnjaka. Mišljenja smo da je najveća zapreka uspostavljanja efikasnog sustavnog rane intervencije nepostojanje stvarne i suštinske suradnje sektora socijalne skrbi, zdravstva i obrazovanja.