U Vilniusu, Litva održan je seminar na temu „Tijela za jednakost i korištenje situacijskog testiranja“ te radni sastanci grupa Formiranje politika i Istraživanje i prikupljanje podataka
U Vilniusu, Litva održan je seminar na temu „Tijela za jednakost i korištenje situacijskog testiranja“ te radni sastanci grupa Formiranje politika i Istraživanje i prikupljanje podataka
U organizaciji Equinet-a europske mreže tijela za jednakost u Vilnius-u, Litva od 3. do 5. lipnja 2024. godine održan je seminar na temu „Tijela za jednakost i korištenje situacijskog testiranja“ te radni sastanci grupa Formiranje politika i Istraživanje i prikupljanje podataka.
Seminar je bio usmjeren na djelatnike različitih tijela za ravnopravnost koja koriste ili razmatraju korištenje situacijskog testiranja u svom radu, posebno na članove radnih skupina za Formiranje politika te Istraživanje i prikupljanje podataka. Situacijsko testiranje može biti koristan i prijeko potreban alat za prikupljanje dokaza u pojedinačnim slučajevima diskriminacije, alat koji se koristi u akademskom istraživanju, ali je od utjecaja i na podizanje razine svijesti zajednice o diskriminaciji u našemu društvu. Rezultati situacijskog testiranja redovito se koriste za kreiranje politika i u učinkovitom praćenju pojava diskriminacija po različitim osnovama, otkrivanju i ilustriranju diskriminacije i postizanju pozitivnih promjena.
Unatoč pozitivnim učincima primjene situacijskog testiranja, ono i dalje ostaje relativno manje poznato i nedovoljno korišteno sredstvo u borbi protiv diskriminacije. Ograničeno poznavanje ovog alata ponekad također dovodi do zabrinutosti o njegovoj pravednosti i prihvatljivosti. Situacijsko testiranje koriste neka europska tijeka za jednakost, ali za mnoge ono ostaje i dalje nov i relativno nepoznat alat.
Tijekom seminara prikazani su i konkretni primjeri rezultata provedenih situacijskih testiranja od strane tijela za ravnopravnost država Belgije, Austrije i Češke. Izlagači su prisutnima pružili pregled metodoloških, statističkih i praktičnih izazova za provođenje testova diskriminacije u istraživačke svrhe, u cilju podizanja razine svijesti društva o pojavnosti diskriminacija po različitim osnovama kao i kako kreirati politike usmjerene na prevenciju diskriminacije po dobivenim rezultatima testiranja.
Nakon seminara, 4. i 5. lipnja 2024. godine održane su i radne skupine Formiranje politika i Istraživanje i prikupljanje podataka kojima su prisustvovale savjetnice pravobranitelja za osobe s invaliditetom Lidija Pongrac i Tea Rubeša.
U radnoj skupini Formiranje politika podijelila su se iskustva o razvoju politika protiv diskriminacije svake zemlje članice i nove inicijative unutar tijela za jednakost. Radni plan Equineta za 2024. uključuje da radna skupina za Formiranje politika pripremi perspektivu budućih strategija jednakosti Europske unije čija je primjena predviđena do sredine ili kraja ove kalendarske godine.
Na sastanku Radne skupine Istraživanje i prikupljanje podataka članovi su kao i uobičajeno razmijenili informacije o aktivnostima prikupljanja podataka od prošlog sastanka te se raspravljalo o planu aktivnosti za 2025. godinu. Jedan od prijedloga predstavnika Češke je dogovor oko prihvatljivih indikatora prikupljanja podataka vezano za osobe s invaliditetom. Na sastanku su predstavljene i novije aktivnosti i zadaće Eurostata te mogućnosti suradnje sa nacionalnim institucijama za statistiku kao i posljednje aktivnosti Fundamental Right Agency. Milla Vidina, predstavnica Equineta tijekom sastanka je nazočne upoznala s bitnim promjenama u odnosu na rad tijela za jednakost sukladno usvojenoj Direktivi o standardima tijela za jednakost.
Tijekom sastanka Radne grupe Istraživanje i prikupljanje podataka predstavljen je i dokument Minimalne smjernice za poboljšanje prikupljanja podataka pritužbi od strane tijela za jednakost te se raspravljalo o primjeni istog i ujednačavanju prikupljanja podataka između tijela članica Equineta.