U sklopu Forest art festivala održan Sajam poslova i radionice za osobe s invaliditetom i poslodavce s područja Slavonije i Baranje

U sklopu Forest art festivala održan Sajam poslova i radionice za osobe s invaliditetom i poslodavce s područja Slavonije i Baranje

10. rujna 2022.Kategorije: Novosti

U sklopu Forest art festivala održan Sajam poslova i radionice za osobe s invaliditetom i poslodavce s područja Slavonije i Baranje

Inkluzivna kuća Zvono iz Belišća organizirala je tradicionalni šumski festival umjetnosti, glazbe i kreativnosti – Forest Art 2022. Festival je trajao dva dana (9. i 10. rujna) u šumskom predjelu kampa Citadela, blizu sjeverne dravske obale nedaleko Belišća, a u sklopu Festivala održan je Sajam poslova u sklopu kojega su suradnici pravobraniteljice za osobe s invaliditetom održali dvije radionice za osobe s invaliditetom, članove njihovih obitelji, poslodavce i predstavnike ustanova i institucija s područja Slavonije i Baranje.
U svakodnevne aktivnosti Inkluzivne kuće Zvono uključen je velik broj osoba s invaliditetom koji iskazuju sve veći interes za uključivanjem na tržište rada, ali brojne prepreke na koje nailaze prilikom potrage za zaposlenjem, poput predrasuda poslodavaca te otežanog ostvarivanja prava i diskriminacije temeljem invaliditeta (npr. uskrata razumne prilagodbe) otežavaju zapošljavanje i/ili ostanak u radnom odnosu. Vodeći računa o navedenom, u sklopu tradicionalnog festivala Forest art organiziran je Sajam poslova kojim se željelo dati odgovore na sljedeća pitanja:
Koja prava imam kao osoba s invaliditetom koja traži posao?
Kako mogu zaštiti svoja prava prilikom potrage za poslom?
Koja prava imam kao osoba s invaliditetom u radnom odnosu?
Što je razumna prilagodba, kako ju zatražiti i ostvariti?
Kako prepoznati diskriminaciju prilikom zapošljavanja ili na radnom mjestu?
Na ova, ali i druga pitanja s kojima se osoba s invaliditetom svakodnevno susreću, odgovore je ponudila radionica koju su održali savjetnik pravobraniteljice za osobe s invaliditetom Mario Burek i stručna suradnica pravobraniteljice Tatjana Kukec.
Tijekom radionice se okupljenim osobama s invaliditetom, članovima njihovih obitelji, asistentima i volonterima s područja Valpova, Belišća, Baranje, ali i šire okolice, predstavilo mogućnosti i prava koja imaju vezano za zapošljavanje i rad. Suradnici pravobraniteljice predstavili su nadležnosti, djelokrug i način rada Ureda pravobraniteljice za osobe s invaliditetom te ulogu u zaštiti prava osoba s invaliditetom. Poseban naglasak stavljen je na rad Područnog ureda u Osijeku te primjere iz prakse i svakodnevnog života pomoću kojih su osobe s invaliditetom upoznate s načinima ostvarivanja i zaštite prava koja se odnose na rad i zapošljavanje. Kroz teorijsko izlaganje i međusobnu komunikaciju sudionicima su predstavljene temeljne promjene koje je u naše društvo unijela Konvencija o pravima osoba s invaliditetom te su im se pobliže pojasnile odredbe nacionalnih propisa koji se odnose na rad i zaštitu od diskriminacije. Također, suradnici pravobraniteljice sudjelovali su u raspravi i razmjeni iskustava tijekom koje su upoznati s problemima i izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u svakodnevnom životu i radu, a okupljenima su s ciljem uklanjanja opisanih problema i učinkovitijeg ostvarivanja prava temeljem invaliditeta pruženi odgovori, savjeti i dodane informacije o pitanjima i temama koje su ih zanimale.
Druga radionica bila je namijenjena poslodavcima i predstavnicima ustanova i institucija koje rade s osobama s invaliditetom, ali ujedno mogu biti i njihovi poslodavci.
Ovom radionicom željelo se predstavnike poslodavaca upoznati sa normativnim okvirom kojim su u nacionalno zakonodavstvo prenesene odredbe Konvencije o pravima osobama s invaliditetom i prema kojima se osobama s invaliditetom garantira pravo na rad na ravnopravnoj osnovi s drugima, pravo na mogućnost zarađivanja za život od rada, slobodno odabranog i prihvaćenog na tržištu rada, pravo na rad u radnom okruženju koje je otvoreno, uključujuće i dostupno osobama s invaliditetom i prema kojima je zabranjena diskriminacija na temelju invaliditeta u odnosu na sva pitanja vezana za zapošljavanje i rad.
Također, kroz teorijsko izlaganje, ali i pomoću konkretnih primjera iz prakse pokušalo ih se osvijestiti o važnosti prihvaćanja i postupanja u skladu sa načelima razumne prilagodbe i univerzalnog dizajna u svim životnim područjima.
Iskustva potvrđuju kako brojni poslodavci još uvijek imaju predrasude o mogućnostima i radnom potencijalu osoba s invaliditetom, a većina poslodavaca nije upoznata s odgovorima na sljedeća pitanja:
Kako mogu osigurati razumnu prilagodbu radnog mjesta, uvjeta i organizacije rada za osobu s invaliditetom?
Kako zapošljavanje osobe s invaliditetom utječe na razvoj posla i konkurentnost tvrtke?
Kako ispuniti kvotu, što su to zamjenske kvote?
Koji poticaju su na raspolaganju za one koji zapošljavaju osobe s invaliditetom ili one koji žele zadržati osobu s invaliditetom u radnom odnosu?
Kakva su iskustva onih koji zapošljavaju osobe s invaliditetom?
Kako stvoriti radno okruženje koje je poticajno i nediskriminirajuće za osobu s invaliditetom?
Suradnici pravobraniteljice su prisutnim poslodavcima dali detaljne odgovore na ova, ali i druga pitanja. Upoznali su ih sa mjerama i poticajima koji su osigurani za poslodavce koji zapošljavaju osobe s invaliditetom, poticajima namijenjenim za osiguranje razumne prilagodbe i drugim oblicima podrške za one koji zapošljavaju osobe s invaliditetom. Iznesena su iskustva brojnih poslodavaca kojima se željelo ukloniti predrasude i istaknuti koji su to benefiti zapošljavanja osoba s invaliditetom te na koji način otvorenost prema zapošljavanju ove skupine utječe na rast profita i jačanje konkurentnosti na tržištu.
Nakon održanih radionica suradnici pravobraniteljice obišli su prostore u kojima Inkluzivna kuća Zvono organizira brojne aktivnosti te se uvjerili njihov u značaj za osobe s invaliditetom i članove njihovih obitelji.

Podijelite ovu objavu s drugima: