U Šibeniku održana panel rasprava na temu Neovisno življenje – uloga različitih dionika
U Šibeniku održana panel rasprava na temu Neovisno življenje – uloga različitih dionika
Dana 20. travnja 2023.g. u prostorijama Razvojne agencije Šibensko-kninske županije – Adriatic Bussines Centre, u organizaciji Centra za socijalnu inkluziju Šibenik i povodom obilježavanja 20 godina rada Centra, održana je panel rasprava „Neovisno življenje – uloga različitih dionika“.
Tema panel rasprave bila je uloga različitih dionika, lokalnih i nacionalnih, u ostvarenju načela neovisnog življenja za osobe s invaliditetom. Izlaganja na panel raspravi održale su Daniela Bratković s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Maja Karaman Grbavac, savjetnica pravobraniteljice za osobe s invaliditetom iz Područnog ureda Split, Marica Spahija iz Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb, branitelje i civilne stradalnike iz Domovinskog rata Šibensko-kninske županije, ispred Grada Šibenika sudjelovala je Azra Skorić, iz Saveza udruga pružatelja usluge organiziranog stanovanja Bojana Rozman i Dženita Lazarević, članica Radnog tima Pomozimo djeci s invaliditetom i predsjednica Udruge Poseban prijatelj, dok je moderatorica panel rasprave bila Marija Alfirev.
Prof. dr. sc. Daniela Bratković osvrnula se na načela neovisnog življenja osoba s invaliditetom te predstavila rezultate istraživanja o mogućnostima neovisnog življenja osoba s invaliditetom u Republici Hrvatskoj prema kojima smo još jako daleko od neovisnog življenja i ne možemo govoriti o inkluzivnom društvu, istaknula je između ostalih problema i nedovoljno dostupnih jedinica pristupačnog stanovanja, pa onda i zapošljavanja što su osnovni temelji da ljudi neovisno žive.
U raspravi je istaknuta porazna činjenica da je u institucijama smješteno preko 10 tisuća osoba s invaliditetom, a u organiziranom stanovanju ih je malo više od tisuću (u organiziranom stanovanju u Zadarskoj županiji je samo 17 osoba, u Šibensko-kninskoj 80 osoba, u Dubrovačko-neretvanskoj 10 osoba i Splitsko-dalmatinskoj 53 osobe. Brojke ukazuju da smo unatoč strateškoj opredijeljenosti za principe neovisnog življenja još uvijek na žalost daleko od oživotvorenja zahtjeva ostvarenja života u zajednici za osobe s invaliditetom ponajviše zbog nedovoljno razvijene mreže izvaninstitucionalnih usluga i prepreka koje postoje za proširenje postojećih usluga, posebice usluge organiziranog stanovanja.