U Osijeku održano predavanje o pravima osoba s invaliditetom prilikom zapošljavanja i tijekom radnog odnosa

U Osijeku održano predavanje o pravima osoba s invaliditetom prilikom zapošljavanja i tijekom radnog odnosa

24. travnja 2024.Kategorije: Novosti

Klub studenata psihologije Filozofskog fakulteta u Osijeku Psihos, organizirao je za svoje članove, ali i zainteresirane studente s drugih fakulteta, predavanja na temu „Zapošljavanje osoba s invaliditetom“. Predavanja su održana 23. travnja 2024. godine na Filozofskom fakultetu u Osijeku, uz mogućnost praćenja putem online platforme, a jedno od izlaganja održao je Mario Burek, savjetnik iz Područnog ureda Pravobranitelja za osobe s invaliditetom u Osijeku.

Klub studenata psihologije Filozofskog fakulteta u Osijeku Psihos provodi projekt „Iza predrasuda: Razbijamo predrasude, gradimo mostove“, kojim se želi podići razina svijesti i utjecati na osiguranje primjerene podrške i razumijevanja prema osobama s invaliditetom. Aktivnostima projekta potiče se inkluzivnost u društvu te ukazuje na izazove s kojima se osobe s invaliditetom svakodnevno suočavaju, sve s ciljem stvaranja pozitivne promjene u percepciji i pristupu prema osobama s invaliditetom. Upravo radi ukazivanja na izazove s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom na tržištu rada, ali i radi informiranja o načinima svladavanja tih izazova, organizirana su predavanja na temu „Zapošljavanje osoba s invaliditetom“.

Na predavanjima su se okupili studenti Filozofskog fakulteta, ali i studenti Pravnog fakulteta, Studija socijalnog rada u Osijeku, a izlaganja su održali Narcisa Vrbešić-Ravlić, predavačica na Odsjeku za sociologiju Filozofskog fakulteta u Osijeku i voditeljica Centra za karijere Filozofskog fakulteta u Osijeku te Mario Burek, savjetnik pravobranitelja za osobe s invaliditetom.

Savjetnik pravobranitelja održao je izlaganje usmjereno na podizanje razine svijesti studenata o tome što oni u svom budućem profesionalnom radu – kao budući psiholozi, edukacijski rehabilitatori, pravnici, socijalni radnici i dr., ali i općenito u svom svakodnevnom okruženju – mogu učiniti kako bi izjednačili mogućnosti osoba s invaliditetom na tržištu rada.

S tim ciljem studentima su predstavljene temeljne promjene koje je u naše društvo unijela Konvencija o pravima osoba s invaliditetom, ukazano im je na antidiskriminacijske propise i normativni okvir koji uređuje zapošljavanje i rad osoba s invaliditetom te su im pobliže pojašnjena prava koja osobe s invaliditetom imaju prilikom potrage za zaposlenjem i tijekom radnog odnosa. Poseban naglasak stavljen je na pravo na razumnu prilagodbu tijekom natječajnog postupka i pravo na razumnu prilagodbu radnog mjesta, uvjeta i organizacije rada.

Nadalje, savjetnik pravobranitelja studentima je ukazao kako se osobe s invaliditetom i dalje susreću s brojnim kršenjima njihovih prava te diskriminacijom prilikom potrage za zaposlenjem ili tijekom rada. Uz teoretski prikaz navedenog, studentima su predstavljeni primjeri iz prakse Pravobranitelja za osobe s invaliditetom pomoću kojih su mogli saznati kako izgleda diskriminacija uskratom razumne prilagodbe prilikom zapošljavanja i tijekom radnog odnosa, a prikazani su im i konkretni primjeri kršenja ostalih prava. Također, ukazano je na još uvijek prisutne diskriminacijske stavove te predrasude i stereotipe osoba koje obavljaju selekcijske intervjue tijekom kojih fokus stavljaju na invaliditet i eventualna ograničenja koja proizlaze iz invaliditeta, umjesto da fokus bude na potrebe radnog mjesta i radne kompetencije kandidata.

Zaključno, savjetnik pravobranitelja je istaknuo pozitivne primjere poslodavaca koji zapošljavaju osobe s invaliditetom prenoseći njihova iskustva o tome na koji način je zapošljavanje osoba s invaliditetom utjecalo na rast njihova posla te stvaranje boljeg i poticajnijeg radnog okruženja.

Predavanjem Narcise Vrbešić-Ravlić studenti su upoznati sa odredbama strateških dokumenata koje se odnose na stvaranje uključivog društva u kojemu će osobe s invaliditetom biti ravnopravne na tržištu rada. Također, studentima su predstavljene odredbe propisa koje se odnose na kvotno zapošljavanje osoba s invaliditetom, a poseban naglasak stavljen je na mjere i poticaje koji su osigurani za poslodavce koji zapošljavaju osobe s invaliditetom i poticaje namijenjene za samozapošljavanje osoba s invaliditetom.

Uz navedeno, s obzirom na interes studenata dodatno su pojašnjeni oblici potpore studentima s invaliditetom, uz prikaz primjera dobre prakse koji potvrđuju kako su sustavna podrška i osiguranje razumne prilagodbe u odnosu na specifičnosti koje proizlaze iz pojedine vrste i težine invaliditeta, preduvjet uspješnog završetka školovanja osoba s invaliditetom, a posljedično i uspješnog uključivanja na tržište rada i svakodnevni život zajednice.

Nakon predavanja studentima su upućene preporuke i prijedlozi o tome na koji način oni, u svom budućem profesionalnom djelovanju mogu doprinijeti uklanjanju opisanih prepreka i stvaranju društva u kojemu će osobama s invaliditetom biti omogućen rad u radnom okruženju koje je otvoreno, uključujuće i dostupno svim osobama s invaliditetom.

Podijelite ovu objavu s drugima: