SUMSI – Okrugli stol o zapošljavanju i samozapošljavanju
SUMSI – Okrugli stol o zapošljavanju i samozapošljavanju
Hrvatski savez udruga za mlade i studente s invaliditetom SUMSI organizirao je 28. svibnja 2024. godine online okrugli stol o zapošljavanju i samozapošljavanju osoba s invaliditetom.
Okrugli stol dio je aktivnosti trogodišnjeg programa “Zajedno kroz izazove 2” kojem je cilj dati doprinos poboljšanju slike o integraciji i inkluziji osoba s invaliditetom na tržište rada.
Izlaganja i raspravu je moderirala Miruna Kastratović, novinarka Hrvatskog radija, a izlagali su: (*) Darijo Jurišić, pravobranitelj za osobe s invaliditetom – Važnost (samo)zapošljavanja osoba s invaliditetom; (*) Albina Žnidar, Savez SUMSI – Program “Zajedno kroz izazove 2”; (*) prof. dr. sc. Kristina Urbanc, Studijski centar socijalnog rada – Izazovi s kojima se susreću osobe s invaliditetom pri zapošljavanju; (*) Ivana Crnjac, HZSR – O zapošljavanju osoba s invaliditetom; (*) Bojan Hajdin, predsjednik Hrvatskih udruga paraplegičara i tetraplegičara HUPT-a – Iskustva iz obje perspektive; (*) Katarina Ivkić – Iskustvo zaposlene osobe s oštećenjem vida; (*) Lovro Govorčin – Iskustvo zaposlene osobe s tjelesnim invaliditetom; (*) Darko Sobota, Centar za profesionalnu rehabilitaciju Zagreb – Poticaji i prava u praksi; (*) Željko Skelin, ZOSI – Poticaji pri zapošljavanju osoba s invaliditetom i (*) Denis Marijon, predsjednik Saveza SUMSI – Prezentacija mogućnosti koje pruža HZZ.
Tijekom završne rasprave zaključeno je da je za bolje zapošljavanje osoba s invaliditetom nužno ubrzati procedure ostvarivanja poticaja za zaposlene i samozaposlene osobe s invaliditetom, te da bi od velike koristi bilo uvođenje poticaja za rad u skraćenom radnom vremenu. Naime, osobe s invaliditetom s punom radnom sposobnosti koje ne mogu odraditi i puno radno vrijeme zbog vrste i težine invaliditeta (nemogućnost sjedenja u kontinuitetu od osam sati, fiziološke potrebe, potreba skidanja proteza i sl.) rade nepuno radno vrijeme, ostvaruju nepunu plaću i time ih se dovodi u neravnopravan položaj. Višegodišnji prijedlog Pravobranitelja i SUMSI-a o uvođenje poticaja za rad u skraćenom radnom vremenu prema procjeni centara za profesionalnu rehabilitaciju, analogno postojećem pravu na rad s polovicom punog radnog vremena za roditelje djeteta s teškoćama u razvoju, do danas nije prihvaćen.
Više o ovom programu i održanom okruglom stolu na poveznici: