Priopćenje Pravobranitelja za osobe s invaliditetom povodom Svjetskog dana mentalnog zdravlja
Priopćenje Pravobranitelja za osobe s invaliditetom povodom Svjetskog dana mentalnog zdravlja: Hrvatska ne provodi planove osiguravanja podrške osobama s teškoćama mentalnog zdravlja u zajednici
Povodom Svjetskog dana mentalnog zdravlja Pravobranitelj za osobe s invaliditetom upozorava da od 8.378 osoba koje u Republici Hrvatskoj prema podacima Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike žive u ustanovama socijalne skrbi više od polovice njih čine osobe s teškoćama mentalnog zdravlja. Taj podatak pokazuje da su upravo za ovu kategoriju osoba s invaliditetom postupci liječenja i rehabilitacije najmanje uspješni. Istovremeno znatno zaostajemo za razvijenim zemljama u razvoju usluga podrške u zajednici i alternativnih i komplementarnih načina liječenja i rehabilitacije što dovodi do njihova izdvajanja iz obitelji i društva.
Republika Hrvatska se brojnim međunarodnim i nacionalnim dokumentima obvezala da će za sve osobe s invaliditetom pa tako i za osobe s teškoćama mentalnog zdravlja podršku organizirati u sredinama i obiteljima gdje žive te transformirati velike ustanove u kojima dolazi do brojnih kršenja njihovih ljudskih prava. Unatoč tome što je to i strateški cilj Europske unije za čije provođenje su osigurana znatna financijska sredstva, ovaj proces u Hrvatskoj već godinama stoji na što Pravobranitelj upozorava u godišnjim izvješćima Hrvatskom saboru. Posebno zabrinjava nedostatak svijesti, ne samo šire javnosti već i dijela stručnjaka koji rade s osobama s teškoćama mentalnog zdravlja, da je život u zajednici ljudsko pravo.
Pravobranitelju za osobe s invaliditetom obraća se znatan broj osoba s teškoćama mentalnog zdravlja koje mole da im se pomogne u izlasku iz ustanova i nastavku njihovih života u zajednici. Usprkos tome što smo još 2008. godine ratificirali UN-ovu Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom kojom smo se kao država obvezali tim ljudima osigurati dostojanstveni život, niti 15 godina od ratifikacije nemamo im što ponuditi. Njihova pravo na život kakav svi živimo i dalje je mrvo slovo na papiru.
Stoga povodom Svjetskog dana mentalnog zdravlja pozivamo nadležne da se ubrza proces deinstitucionalizacije i da se osobama s teškoćama mentalnog zdravlja kao i svim drugim osobama s invaliditetom omogući da žive u zajednici s osiguranim uslugama podrške i da se žurno i bez odlaganja iskoriste za to osigurana sredstva. Svaki dan proveden u instituciji koja ne predstavlja njihov osobni odabir i u kojoj se nižu dani bez želja, nade i ciljeva gubitak je slobode u kratkom ljudskom vijeku.