Predstavljen prijedlog Europske strategije o skrbi

Predstavljen prijedlog Europske strategije o skrbi

10. rujna 2022.Kategorije: Novosti

Predstavljen prijedlog Europske strategije o skrbi

Nakon što je predstavnica Europske komisije predstavila prijedog Strategije, dionici su iznijeli svoje reakcije. Očekuje se da bi Strategija trebala biti usvojena krajem 2022. 10 milijuna ljudi radi u sektoru skrbi za djecu, starije osobe, osobe s invaliditetom i beskućnike. Sve zemlje članice dijele izazove u osiguranju kvalitetnih i pristupačnih usluga skrbi i bore se s nedostatkom kvalitetnog osoblja u tom sektoru. Stoga je cilj donošenja Strategije omogućiti najbolju skrb i ravnotežu poslovnog i privatnog života. Provedene su brojne konzultacije s dionicima uključujući i strateške konzultacije s organizacijama civilnog društva. Na webinaru koji je održan putem aplikacije Zoom predstavnici radnika u sektoru pružanja skrbi, poslodavci kao i predstavnci korisničkih skupina i donositelja odluka iznijeli su svoja mišljenja o prijedlogu Strategije. Webinar je pratila savjetnica pravobraniteljice za osobe s invaliditetom Branka Meić Salie.
Strategija će poslužiti kao podloga za izradu preporuke Vijeća EU-a o dostupnoj visokokvalitetnoj njezi. Istaknuto je da je zbog obveze njege 7.7. milijuna žena isključeno s tržišta rada. Pandemija je ujedno razotkrila potrebu za robusnim sustavom skrbi. Za mnoge ljude skrb nije dostupna. Potrebno je unaprijedti uvjete rada za pružatelje skrbi. Izražena je rodna nejednakost u sektoru.
Jedan od najvećih prepreka osiguranje dostupne i pristupačne skrbi su troškovi. Potrebno je unaprijediti usluge skrbi, radne uvjete u sektoru, osigurati bolju ravnotežu između radnih obveza i skrbi, investirati u skrb te unaprijediti utemeljenost na dokazima i praćenje napretka.
Naglasak u Strategiji je na prelasku na skrb u zajednici i neovisan život kao i izbor. Potrebno je razvijati široku lepezu usluga kako bi osobe mogle ostvariti pravo na izbor. Potrebno je unaprijediti kvalitetu radnih mjesta, ali i unaprijediti obrazovanje pružatelja usluga skrbi kako bi razumjeli prava primatelja usluga i načela u skladu s kojima trebaju pružati skrb. Potrebne su i obvezujuće odredbe kako bi se ova načela mogla provoditi ravnomjerno u svim državama članicama. Jedno od mišljenja je bilo da bi skrb trebala biti državna obveza jer prepuštanje tržišnim uvjetima neće dovesti do poboljšanja kvalitete usluga. Umjesto toga trebalo bi razvijati partnerstvo među dionicima. Na nedostatak radnika mora se utjecati poboljšanjem radnih uvjeta, plaća i većim investicijama u sektor.
Jedno od pitanja sudionika odnosilo se i na to zašto je fokus na ranom obrazovanju i dugotrajnoj skrbi, a ne i na skrbi u kriznim situacijama i kratkotrajnoj skrbi. Problem je kvaliteta i nedostatak osoblja. Postavljeno je i pitanje hoće li biti intenzivnije praćenje kako bi se spriječilo da se investira u institucionalnu skrb i da se sredstva preusmjere na usluge podrške u zajednici.
Više reakcija može se naći na ovim poveznicama: https://www.epsu.org/article/epsu-reaction-eu-care-strategy
https://socialeurope.eu/who-cares-for-the-carers
https://www.epsu.org/article/epsu-and-eurocarers-makes-joint-statement-european-care-strategy

Podijelite ovu objavu s drugima: