Predstavljanje programa “Podrška djeci izbjeglicama i migrantima u procesu integracije u zemljama EU” i “Podrška djeci i obiteljima u migracijama u procesu zaštite i integracije u Hrvatskoj“
Predstavljanje programa “Podrška djeci izbjeglicama i migrantima u procesu integracije u zemljama EU” i “Podrška djeci i obiteljima u migracijama u procesu zaštite i integracije u Hrvatskoj“
Ured UNICEF-a za Hrvatsku organizirao je 1. veljače 2024. godine konferenciju povodom završetka programa “Podrška djeci izbjeglicama i migrantima u procesu integracije u zemljama EU” kao i predstavljanja novog dvogodišnjeg programa “Podrška djeci i obiteljima u migracijama u procesu zaštite i integracije u Hrvatskoj”.
U prvom djelu konferencije predstavljeni su rezultati programa „Podrška djeci izbjeglicama i migrantima u procesu integracije u zemljama EU“ koji se u suradnji s Državnim tajništvom Švicarske Konfederacije i Regionalnim uredom UNICEF-a za Europu i središnju Aziju i to za šest zemalja, uključujući i Republiku Hrvatsku, provodio od 2022. do 2024. godine kao odgovor na krizu uzrokovanu ratom u Ukrajini.
Na konferenciji su predstavljeni rezultati koji su se između ostalog odnosili na pružanje specijaliziranih usluga psihosocijalne podrške djeci, roditeljima i skrbnicima raseljenih osoba iz Ukrajine. Također, predstavljen je i obrazovni program koji je razvijen za udomiteljske obitelji, voditelje mjere obiteljsko pravne zaštite i obiteljske asistente, provedena je procjena skrbništva međunarodne zaštite i zaštite djece bez pratnje raseljenih iz Ukrajine, a ojačani su i kapaciteti stručnjaka i pružatelja socijalnih usluga.
Nadovezujući se na provedene aktivnosti na konferenciji je predstavljen i novi dvogodišnji program pod nazivom „Podrška djeci i obiteljima u migracijama u procesu zaštite i integracije u Hrvatskoj”. Opći cilj ovog programa je djecu i obitelji u migracijama, uključujući osobe raseljene iz Ukrajine u Republici Hrvatskoj i djeca bez pratnje, integrirati u hrvatske nacionalne sustave, s pravodobnom provedbom procijene i provođenjem učinkovitog pristupa integriranoj visokokvalitetnoj zaštiti, podršci mentalnom zdravlju i psihosocijalnoj podršci, mjerama integracije u školskom okruženju kao i pristupom uslugama u zajednici ključnim za rani razvoj u djetinjstvu i socijalnim naknadama u sustavu socijalne skrbi.
Konferenciji je prisustvovala je savjetnica pravobranitelja za osobe s invaliditetom Andreja Makar.