Praćenje i evaluacije različitosti, pravičnosti i inkluzije u obrazovanju u organizaciji Europske agencije za posebne obrazovne potrebe i inkluzivno obrazovanje

Praćenje i evaluacije različitosti, pravičnosti i inkluzije u obrazovanju u organizaciji Europske agencije za posebne obrazovne potrebe i inkluzivno obrazovanje

24. travnja 2024.Kategorije: Novosti

U organizaciji Europske agencije za posebne obrazovne potrebe i inkluzivno obrazovanje 19. travnja 2024. godine putem ZOOM platforme održan je sastanak predstavnika Irske, Velike Britanije, Malte i Hrvatske koji čine drugu skupinu tematskog klustera po zemljama na temu Praćenja i evaluacije različitosti, pravičnosti i inkluzije u obrazovanju. Na sastanku su sudjelovali predstavnici Predstavničkog tijela EU Agencije uz uključivanje dionika iz ustanova koje provode aktivnosti praćenja i evaluacije inkluzivnog obrazovanja i rada škola (prosvjetne inspekcije i sl.) te predstavnika tijela za jednakost (pravobranitelja za djecu ili povjerenika za zaštitu od diskriminacije).

Sastanak je bio usmjeren na predstavljanje rada i razmjenu iskustava ustanova koje su u nadležnosti ministarstava za obrazovanje, a čiji rad je usmjeren na praćenje i evaluaciju rada djelatnika škole u području inkluzivnosti. U lipnju 2024. godine održat će se još jedan sastanak na kojem će svoj rad iz aspekta praćenja i evaluacije inkluzivnog obrazovanja predstavljati tijela za jednakost.

Tijekom ovog sastanka na navedenu temu svoj rad su predstavili predstavnici Irske i Malte. Iz Irske vrlo detaljan prikaz rada odjela za prosvjetnu inspekciju, dao je pomoćnik glavnog inspektora iz Ministarstva obrazovanja Irske. Zanimljivo je da prosvjetni inspektori u svojem radu, za razliku od naše prosvjetne inspekcije obuhvaćaju i nadzor nad stručnim radom djelatnika škole. Tijekom posjete škole zbog provedbe nadzora razgovaraju i s učenicima i roditeljima kroz fokus grupe što također ima utjecaja na njihove konačne preporuke i mišljenje.

Iz Malte se prisutnima obratila ravnateljica Uprave za kvalitetu i standarde obrazovanja i vrlo detaljno prikazala rad svoje institucije odnosno način na koji provode vanjsko vrednovanje inkluzivnog obrazovanja. Navedena institucija je usmjerena prema područjima strukture, procesa i kvalitete ishoda na sustavan i integriran način te na taj način pruža usmjereniju i sveobuhvatniju procjenu kvalitete za dobrobit obrazovnih institucija i kvalitete iskustva učenja za sve učenike.

Na navedenom sastanku iz Republike Hrvatske uz Vedranu Šenjug Užarević – predstavnicu Ministarstva znanosti i obrazovanja koja je ujedno i nacionalni koordinator Republike Hrvatske u okviru aktivnosti Europske agencije za posebne obrazovne potrebe i inkluzivno obrazovanje, sudjelovala je i savjetnica pravobraniteljice za djecu Ivona Makvić Salaj i savjetnica pravobranitelja za osobe s invaliditetom Lidija Pongrac koja je zamjena člana Predstavničkog tijela Agencije.

Podijelite ovu objavu s drugima: