Poslodavci s područja Slavonije, Baranje i Srijema upoznati s potencijalom i benefitima zapošljavanja osoba s invaliditetom
Hrvatska udruga poslodavaca, Regionalni ured Osijek, u suradnji sa Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, Područnim uredom Osijek, Centrom za profesionalnu rehabilitaciju Osijek i Pravobraniteljem za osobe s invaliditetom, organizirali su radionicu za poslodavce s područja Slavonije, Baranje i Srijema. Radionica na temu „Poticaji i benefiti zapošljavanja osoba s invaliditetom“ održana je 25. travnja 2024. godine u prostorijama HUP-a u Osijeku, a jedno od izlaganja održao je Mario Burek, savjetnik iz Područnog ureda Pravobranitelja za osobe s invaliditetom u Osijeku.
Unatoč brojnim poticajnim mjerama za poslodavce koji zapošljavaju osobe s invaliditetom i vrlo dobrom normativnom okviru kojim su uređena prava osoba s invaliditetom na tržištu rada, osobe s invaliditetom još uvijek nisu ravnopravno zastupljene na otvorenom tržištu rada i svakodnevno su žrtve diskriminacije u svim fazama zapošljavanja, ali i tijekom ostvarivanja prava iz radnog odnosa. Stoga, kao nastavak prethodno uspostavljene suradnje usmjerene na izjednačavanje mogućnosti osoba s invaliditetom na tržištu rada, CPR Osijek i područni uredi HUP-a, HZZ-a i POSI-a okupili su poslodavce s područja Slavonije, Baranje i Srijema kako bi ih potaknuli na intenzivnije zapošljavanje osoba s invaliditetom.
Radionicu je u ime organizatora pozdravnim govorom otvorio Ivan Sarić, direktor HUP Regionalnog ureda Osijek, istaknuvši zadovoljstvo činjenicom da se pozivu na radionicu odazvalo gotovo četrdeset osoba, predstavnika poslodavaca iz privatnog, ali i pojedinci iz javnog sektora, a važnost teme prepoznali su i lokalni mediji koji također imaju važnu ulogu u podizanju razine svijesti cijelog društva o mogućnostima i pravima osoba s invaliditetom.
Tijekom izlaganja savjetnika pravobranitelja za osobe s invaliditetom okupljeni predstavnici poslodavaca upoznati su s normativnim okvirom kojim su u nacionalno zakonodavstvo prenesene odredbe Konvencije o pravima osobama s invaliditetom i prema kojima se osobama s invaliditetom garantira pravo na rad na ravnopravnoj osnovi s drugima, pravo na mogućnost zarađivanja za život od rada, slobodno odabranog i prihvaćenog na tržištu rada, pravo na rad u radnom okruženju koje je otvoreno, uključujuće i dostupno osobama s invaliditetom i prema kojima je zabranjena diskriminacija na temelju invaliditeta u odnosu na sva pitanja vezana za zapošljavanje i rad.
Poslodavcima je ukazano na izazove i prepreke s kojima se susreću osobe s invaliditetom prilikom potrage za zaposlenjem, ali i tijekom radnog odnosa, s posebnim naglaskom na predrasude i stereotipe o mogućnostima i sposobnostima osoba s invaliditetom. S tim u vezi, predstavljeni su primjeri dobre prakse i iskustva stečena kroz provođenje radnji iz djelokruga Pravobranitelja za osobe s invaliditetom koja potvrđuju neopravdanost takvih predrasuda i stereotipa.
Savjetnik pravobranitelja istaknuo je važnost poštivanja prava na razumnu prilagodbu tijekom natječajnog postupka i važnost osiguranja razumne prilagodbe radnog mjesta, uvjeta i organizacije rada. Predstavljeni su pozitivni primjeri iz prakse i korisni alati koji poslodavcima mogu biti smjernica o tome kada i na koji način osigurati razumnu prilagodbu za osobe s invaliditetom koje se natječu za posao ili su već djelatnici u njihovim tvrtkama.
Julije Šoltić i Hrvoje Kaladić, kao predstavnici HZZ-a Osijek te Nina Šatvar, djelatnica CPR-a Osijek, upoznali su okupljene sa mjerama i poticajima koji su osigurani za poslodavce koji zapošljavaju osobe s invaliditetom, poticajima namijenjenim za samozapošljavanje, kao i načinima ostvarivanja istih. Uz detaljan prikaz uvjeta i načina ostvarivanja poticaja HZZ-a i ZOSI-a, predstavljani su uspješni primjeri dosadašnjih korisnika koji potvrđuju kako korištenje poticajnih mjera, uz omogućavanje uspješnijeg uključivanja osoba s invaliditetom u rad, ujedno doprinosi i poboljšanju poslovnih rezultata tvrtki koje su koristile dostupne poticajne mjere.
Nakon održanih izlaganja okupljenima su se obratili predstavnici tvrtki koje zapošljavaju osobe s invaliditetom. Ivan Bertić, direktor Nevkoš d.o.o., tvrtke iz Vinkovaca, okupljenima je opisao pozitivna iskustva dugogodišnjeg zapošljavanja većeg broja osoba svih vrsta i težina invaliditeta. Naime, tvrtka Nevkoš trenutno ima 88 zaposlenika, a od toga su 24 osobe s invaliditetom koje rade na svim poslovima, od čišćenja i sortiranja otpada, do računovodstva i uprave tvrtke. Kristijan Šimičić, vlasnik EDukOS, Centra znanja d.o.o. podijelio je iskustvo vezano za zapošljavanje osoba s invaliditetom i naglasio kako je osiguranjem razumne prilagodbe omogućio svojim djelatnicama da ostanu u radnom odnosu unatoč teškoćama koje proizlaze iz teškog oblika invaliditeta, a zahvaljujući tome one su svojim odnosom prema radnim obvezama, svojim stručnim kompetencijama, sposobnošću i profesionalnim kvalitetama doprinijele rastu i poslovnom uspjehu tvrtke. Ujedno, okupljenima se obratila i djelatnica EDukOS-a koja je kao osoba s invaliditetom podijelila svoja iskustva te naglasila da je iznimno važno osobama s invaliditetom osigurati jednake mogućnosti i radno okruženje koje je otvoreno i uključujuće za osobe s invaliditetom.
Iskustva ovih poslodavaca i njihovih zaposlenika potvrđuju kako otvorenost prema zapošljavanju osoba s invaliditetom i spremnost na osiguranje razumne prilagodbe tamo gdje je to potrebno, uz brojne dostupne poticajne mjere za poslodavce, mogu doprinijeti stvaranju učinkovitijeg radnog okruženja, a samim time i rastu profita te jačanju konkurentnosti na tržištu.
Zaključno, predstavnici osječkog Centra za poduzetništvo predstavili su projekt „Digital Marketing Capacity Building – Empowering Persons with Physical Disabilities for Remote Work” DI-MARC, kojim se želi unaprijediti digitalne marketing kompetencije osoba s invaliditetom za rad na daljinu.
Nakon izlaganja predavači su odgovarali na pitanja okupljenih, a rasprava koja je uslijedila i velik interes prisutnih poslodavaca za dodatnim informacijama, potvrđuju važnost provođenja ovakvih aktivnosti kojima će se uklanjati stereotipi i predrasude koji dovode do diskriminacije osoba s invaliditetom te ujedno podizati razina svijesti društva o ogromnom potencijalu koji postoji u neiskorištenoj radnoj snazi i talentima, sposobnostima i kompetencijama osoba s invaliditetom.