Policijska uprava primorsko-goranske županije i Udruga UZOR Rijeka obilježile su Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama
Povodom Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama održan je okrugli stol 23. rujna 2024. godine u organizaciji Odjela prevencije Policijske uprave primorsko-goranske županije u suradnji s Udrugom UZOR iz Rijeke, u Informativnom centru za prevenciju kriminaliteta na području grada Rijeke.
Na okruglom stolu prigodne tematike sudjelovali su stručnjaci koji se u svom djelokrugu rada bave i problematikom obiteljskog nasilja. Suradnja i zajedničke aktivnosti svih subjekata društva ponovno su se pokazale kao važan preduvjet promjena i daljnjih radnji u otklanjanju pojavnosti svih oblika nasilja nad ženama. Na okruglom stolu pozornost se pridala i problematici nasilja nad ženama s invaliditetom. Prema iskustvima Pravobranitelja za osobe s invaliditetom često žene žrtve nasilja predugo trpe nasilje i pronalaze isprike za pretrpljeno nasilje u nekom svom postupku jer ne vjeruju da će ih sustav zaštiti. S tim u vezi, redovito upozoravamo na potrebu osiguranja pristupačnosti i dostupnosti svih vrsta usluga žrtvama s invaliditetom, od prilagodbe u komunikaciji i ophođenju u svim aspektima i postupcima, pristupačnosti skloništa za prihvat žena s invaliditetom, potrebu osiguravanja smještaja za žene žrtve nasilja nakon izlaska iz skloništa, podršku prilikom osamostaljivanja u smislu pronalaska zaposlenja kako bi žrtva nasilja s invaliditetom mogla voditi što neovisniji život, neovisan o nasilniku, a što je često slučaj. Kao temeljna prepreka za iniciranje odgovarajućih postupaka jest vrlo česta ovisnost žena s invaliditetom o osobama koje čine prekršaje i kaznena djela na njihovu štetu.
U uvodnom dijelu okruglog stola, nakon iznesenih statističkih podataka Policijske uprave primorsko-goranske županije vezanih za učinjene prekršaje i kaznena djela nasilja u obitelji za prvih 8 mjeseci 2024. godine, slijedilo je izlaganje psihologinje Duške Car Drljača iz Udruge UZOR Rijeka na temu „Dok brinemo o drugima, brinemo li i o sebi” predstavljajući rezultate provedenog istraživanja o sagorijevanju stručnjaka koji rade s ranjivim skupinama, a koje je provelo Hrvatsko društvo za superviziju i organizacijski razvoj.
Dalida Rittossa izvanredna profesorica s Pravnog fakulteta u Rijeci približila je prisutnima donesenu Direktivu (EU) 2024/1385 o suzbijanju nasilja nad ženama i nasilja u obitelji koju je donijelo Vijeće Europske unije kao prvi zakonodavni akt na razini Europske unije u svibnju ove godine. Direktiva je usmjerena na jačanje mjera za zaštitu žena od svih oblika nasilja.
Na održanom okruglom stolu istaknula se važnost međusektorske suradnje u pristupu problematici nasilja na ženama te provođenje sustavnih i ciljanih zajedničkih aktivnosti, preventivno djelujući na osvještavanje društva o pojavnosti svih oblika nasilja nad ženama te važnosti javnog pružanja informacija ženama o dostupnim načinima traženja pomoći i podrške.
Okruglom stolu sudjelovala je Tea Rubeša, savjetnica pravobranitelja za osobe s invaliditetom iz Područnog ureda u Rijeci.