Podizanje razine svijesti budućih pravnika o zaštiti prava osoba s invaliditetom prilikom zapošljavanja i tijekom radnog odnosa

Podizanje razine svijesti budućih pravnika o zaštiti prava osoba s invaliditetom prilikom zapošljavanja i tijekom radnog odnosa

23. travnja 2023.Kategorije: Novosti

Podizanje razine svijesti budućih pravnika o zaštiti prava osoba s invaliditetom prilikom zapošljavanja i tijekom radnog odnosa

Od 19. do 21. travnja 2023. godine u Osijeku se održavao IV. Kongres studenata Pravnog Fakulteta Osijek, pod nazivom „Budućnost pravne struke – suvremeni izazovi zapošljavanja“. Kongres se održao u prostorijama Pravnog fakulteta u Osijeku, a drugog dana Kongresa savjetnik pravobraniteljice za osobe s invaliditetom Mario Burek održao je izlaganje na temu „Zapošljavanje i rad osoba s invaliditetom iz perspektive Pravobranitelja za osobe s invaliditetom“.
Studentski zbor Pravnog fakulteta Osijek već četvrtu godinu organizira Kongres studenata prava. Tema ovogodišnjeg Kongresa koji je organiziran u suradnji sa udrugom Alumni Pravos bila je „Budućnost pravne struke – suvremeni izazovi zapošljavanja“ te se na taj način željelo na sistematičan način pružiti uvid i mogućnost za stjecanje osnovnih znanja i vještina o budućnosti pravne struke i zapošljavanja. Sudionici Kongresa, studenti prava iz cijele Hrvatske i okolnih zemalja, imali su tako priliku u tri dana slušati izlaganja tijekom kojih su istaknuti stručnjaci, kako teoretičari, tako i praktičari iz različitih područja govorili o perspektivi zapošljavanja pravnika u javnom bilježništvu, sudstvu, privatnom sektoru, odvjetništvu, o iskustvima polaganja pravosudnog ispita, utjecaju tehnologije na obrazovanje pravnika te niz drugih zanimljivih tema.
Savjetnik pravobraniteljice održao je izlaganje usmjereno na podizanje razine svijesti studenata prava o tome što oni u svom budućem profesionalnom radu – kao budući pravnici u različitim tvrtkama, službenici u javnim tijelima i ustanovama, donositelji odluka (npr. gradonačelnici, ministri, načelnici i sl.), odvjetnici, direktori i sl. – mogu učiniti kako bi izjednačili mogućnosti osoba s invaliditetom na tržištu rada.
S tim ciljem studentima su predstavljene temeljne promjene koje je u naše društvo unijela Konvencija o pravima osoba s invaliditetom, ukazano im je na antidiskriminacijske propise i normativni okvir koji uređuje zapošljavanje i rad osoba s invaliditetom te su im pobliže pojašnjena prava koja osobe s invaliditetom imaju prilikom potrage za zaposlenjem i tijekom radnog odnosa.
Poseban naglasak stavljen je na pravo na razumnu prilagodbu tijekom natječajnog postupka i pravo na razumnu prilagodbu radnog mjesta, uvjeta i organizacije rada. Također, pojašnjeno je pravo prednosti pri zapošljavanju pod jednakim uvjetima, odnosno što ono znači za osobe s invaliditetom i na koji način se ostvaruje, ukazano je na porezne olakšice za osobe s invaliditetom u radnom odnosu, pravo na staž osiguranja s produljenim trajanjem i druga prava značajna za osobe s invaliditetom na tržištu rada.
Nadalje, savjetnik pravobraniteljice studentima je ukazao kako se osobe s invaliditetom i dalje susreću s brojnim kršenjima opisanih prava te diskriminacijom prilikom potrage za zaposlenjem ili tijekom rada. Uz teoretski prikaz navedenog, savjetnik pravobraniteljice studentima je prikazao primjere iz prakse Ureda pravobraniteljice za osobe s invaliditetom pomoću kojih su mogli saznati kako izgleda diskriminacija uskratom razumne prilagodbe prilikom zapošljavanja i tijekom radnog odnosa, prikazani su im konkretni primjeri kršenja ostalih prava (npr. prava prednosti pri zapošljavanju), a studentima su predstavljeni i primjeri diskriminacije koja se vrlo često ogleda kroz preširoko postavljene uvjete pojedinih natječaja koji ne odgovaraju stvarnim potrebama radnog mjesta, ali zbog svoje opsežnosti brojne osobe s invaliditetom se ne mogu prijaviti te im se tako uskraćuje mogućnost da uopće budu kandidati.
Također, ukazano je na još uvijek prisutne diskriminacijske stavove osoba koje obavljaju selekcijske intervjue tijekom kojih fokus stavljaju na invaliditet i eventualna ograničenja koja proizlaze iz invaliditeta, umjesto da fokus bude na potrebe radnog mjesta i radne kompetencije kandidata.
Osim na opisane oblike diskriminacije koji najčešće proizlaze iz neutemeljenih stereotipa i predrasuda koje poslodavci imaju prema osobama s invaliditetom, okupljenima je ukazano i na druge prepreke koje osobama s invaliditetom otežavaju zaposlenje i zadržavanje posla. Prije svega su to nepristupačnost objekata, radnih okruženja, ali i javnih površina te nepristupačnost javnog prijevoza i nepostojanje prilagođenog prijevoza za osobe s invaliditetom.
Zaključno, savjetnik pravobraniteljice istaknuo je pozitivne primjere poslodavaca koji zapošljavaju osobe s invaliditetom prenoseći njihova iskustva o tome na koji način je zapošljavanje osoba s invaliditetom utjecalo na rast njihova posla te stvaranje boljeg i poticajnijeg radnog okruženja.
Nakon izlaganja studentima su upućene preporuke i prijedlozi o tome na koji način oni, kao budući pravnici, mogu doprinijeti uklanjanju opisanih prepreka i stvaranju društva u kojemu će osobama s invaliditetom biti omogućen rad u radnom okruženju koje je otvoreno, uključujuće i dostupno svim osobama s invaliditetom.

Podijelite ovu objavu s drugima: