Panel rasprava o Projektu SEE ME – „Sigurni i jednaki u hitnim situacijama“
Panel rasprava o Projektu SEE ME – „Sigurni i jednaki u hitnim situacijama“
Panel rasprava o Projektu SEE ME – „Sigurni i jednaki u hitnim situacijama“
U sklopu natječaja za projekte prevencije i pripravnosti Mehanizma Europske unije za civilnu zaštitu, Ravnateljstvu civilne zaštite Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske, odobrena su sredstva za financiranje projekta na temu izjednačavanja mogućnosti osoba s invaliditetom u hitnim situacijama pod nazivom „Equalization of opportunities for persons with disabilities in emergencies“. Provedba projekta je započela 1. ožujka 2022. godine, a projekt će trajat ukupno 18 mjeseci. Partneri na ovom projektu su Ministarstvo unutrašnjih poslova Crne Gore i Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje.
Jedna od prvih aktivnosti koje su provedene u okviru projektu je učinjena analiza specifičnih potreba i nedostataka u postupanjima s osobama s invaliditetom u hitnim situacijama, kao i analiza trenutnih praksi postupanja s osobama s invaliditetom u takvim situacijama na razini Europske unije, čime su obuhvaćeni i rezultati sličnih projekata na ovu temu te prikupljene najbolje međunarodne prakse. Sve informacije, rezultati analiza, najbolje prakse, prijedlozi i preporuke, prikupljeni kroz procjenu postojećeg stanja, bit će raspravljeni na panel diskusijama organiziranima u sve tri zemlje i na završnoj međunarodnoj konferenciji te evaluirani u Smjernicama.
Na održane tri panel rasprave predstavnici udruga osoba s invaliditetom (osoba sa senzornim, tjelesnim te mentalnim i intelektualnim oštećenjima) iznijeli su svoja razmišljanja i probleme s kojima su se njihovi članovi susretali u različitim kriznim situacijama. S druge strane predstavnici žurnih službi – Crvenog križa, Centra 112, Hrvatske gorske službe spašavanja, Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu i Ravnateljstva policije, predstavili su svoja iskustva u postupanjima prema osobama s invaliditetom. Na ovim panel raspravama sudjelovali su i predstavnici međunarodnih partnera iz Republike Slovenije i Republike Crne Gore.
Planirano je da preporuke koje će proizaći iz projekta budu obrađene u Smjernicama i potom budu prezentirane putem tri različita modela primjene: (1) GIS karata na kojima će postojati prikaz lokacija građana s invaliditetom kako bi se u slučajevima intervencije žurnim službama omogućilo pružanje učinkovite pomoći osobama s invaliditetom te upute za postupanje prema vrsti invaliditeta; (2) razvoj pilot programa obuke za hitne intervencije sukladno procedurama navedenim u Smjernicama te (3) protokoli koji omogućavaju uključivanje osoba s invaliditetom u aktivnosti prevencije i planiranja u sustavu civilne zaštite na lokalnoj i regionalnoj razini kao pomoć lokalnoj razini pri izradi planskih dokumenata. Svi modeli će se praktično pokazati u demonstracijskoj vježbi.
Iz Ureda pravobraniteljice za osobe s invaliditetom u panel raspravama sudjelovao je savjetnik pravobraniteljice Marko Gotovac.