Panel rasprava „Europske vrijednosti u sustavu socijalne skrbi – mit ili realnost?“

Panel rasprava „Europske vrijednosti u sustavu socijalne skrbi – mit ili realnost?“

29. ožujka 2024.Kategorije: Novosti

U organizaciji Centra za razvoj vrijednosti 28. ožujka 2024. godine održana je online panel rasprava pod nazivom „Europske vrijednosti u sustavu socijalne skrbi – mit ili realnost?“. Teme koje su predstavljane na panelu odnosile su se na prava osoba s invaliditetom u sustavu socijalne skrbi, europske vrijednosti i osobe s invaliditetom, zagovaranje i lobiranje, obrazovanje i zapošljavanje osoba s invaliditetom, inkluzivni dodatak i osobna asistencija, primjeri dobre prakse u ostvarivanju ljudskih prava i prava osoba s invaliditetom, inkluzija i izvaninstitucionalne usluge za osobe s invaliditetom. Na događanju su sudjelovali pozvani stručnjaci, praktičari, članovi akademske zajednice, predstavnici javne vlasti, neprofitne organizacije i svi dionici koji djeluju na području kreiranja ili pružanja usluga u okviru socijalne skrbi.

Uvodno izlaganje s prikazom rada institucije Pravobranitelja za osobe s invaliditetom i osvrtom o osobnoj asistenciji i inkluzivnom dodatku održao je pravobranitelj za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić. Između ostalog pravobranitelj je istaknuo kako su nakon više od 20 godina zagovaranja,  prošle godine doneseni Zakon o osobnoj asistenciji i Zakon o inkluzivnom dodatku koji će obuhvatiti gotovo 150.000 osoba od kojih će prema trenutnim procjenama njih 7% ostvariti najveći mogući iznos naknade od 720,00 eura, te će tako po prvi puta osobe s invaliditetom u Hrvatskoj imati naknade za povećane troškove invaliditeta. Nadamo se kako će novi sustavni pristup asistenciji omogućiti neovisni život u zajednici za 15.000 osoba istovremeno rasterećujući njihove obitelji. Ova se poboljšanja nažalost neće odnositi na sve osobe s invaliditetom, pri tome mislimo na njih preko 8.000 koje još uvijek žive u ustanovama uz nekoliko tisuća onih koji žive u organiziranom stanovanju i u udomiteljskim obiteljima. Iako je podrška koju im u ostvarivanju njihovih individualnih potreba mogu osigurati djelatnici u ustanovama ograničena, isključeni su iz planova za osiguravanje asistencije, kao i iz svih drugih mjera kojima se potiče uključivanje osoba s invaliditetom u obrazovanje, zapošljavanje i sve druge aktivnosti koje se odvijaju u zajednici. Nadamo se kako ćemo zbog svih njih u bližoj budućnosti uspjeti ponovno pokrenuti suštinski proces deintitucionalizacije koji posljednjih godina ozbiljno stoji.

Na panelu izlaganja su održali Ivana Unger, savjetnica u UIR Zagreba koja je govorila o Inkluzivnom dodatku, Stanko Svečak, pomoćnik voditeljice Stručne službe UIR Zagreb koji je predstavio izvaninstitucionalne usluge, Sunčica Dominiković-Šafranić, viša stručna savjetnica – vještak socijalni radnik iz ZOSI-a, koja je govorila o postupku vještačenja u procesu ostvarivanja prava na inkluzivni dodatak i osobnu asistenciju, gospođa Marina, podijelila je iskustva što sve trebaju roditelji djece s razvojnim rizicima i teškoćama, a Marija Dugac, voditeljica zasebne organizacijske jedinice “Okruženje za samoostvarenje” govorila je o posebnostima organiziranog stanovanja Udruge Srce Zelina.

Nakon izlaganja održana je i zanimljiva rasprava s velikim brojem pitanja današnjim izlagačima o aktualnim temama.

Centar za razvoj vrijednosti kroz svoje djelovanje  promiče socijalnu uključenost, zapošljavanje i dobrobit osoba s invaliditetom. Njihova je misija biti centar koji pomaže poslodavcu da odabere, zaposli i razvija sposobnosti kvalificiranih osoba s invaliditetom te ostvari maksimalne koristi od institucija. Stručni tim udruge čine socijalne radnice, psihologinje te stručnjakinja za komunikacije i marketing i administratorica.

Podijelite ovu objavu s drugima: