Okrugli stol „Mreže podrške i suradnje za žrtve i svjedoke – izazovi, ciljevi i smjernice u radu“
Okrugli stol „Mreže podrške i suradnje za žrtve i svjedoke – izazovi, ciljevi i smjernice u radu“
U organizaciji Ministarstva pravosuđa 22. veljače u Zagrebu je povodom Europskog dana žrtava kaznenih djela održan Okrugli stol na temu „Mreže podrške i suradnje za žrtve i svjedoke – izazovi, ciljevi i smjernice u radu“. Cilj organizacije okruglog stola bio je kroz primjere dobre prakse razmotriti dosadašnja postupanja i pružanja usluga žrtvama u odnosu na današnje izazove uspostave mreže partnerskih organizacija za pomoć i podršku žrtvama, kao i moguće načine suradnje s državnim i javnim tijelima te lokalnom i područnom samoupravom. Na okruglom stolu okupili su predstavnici organizacija civilnog društva kao provoditelji programa, te se predstavnici Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, Ministarstva unutarnjih poslova, ureda pravobranitelja, državnog odvjetništva, županijskih, općinskih i prekršajnih sudova, predstavnici Vladinog ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina te Vladinog ureda za ravnopravnost spolova. U ime Ureda pravobraniteljice za osobe s invaliditetom na okruglom stolu je sudjelovao zamjenik pravobraniteljice Darijo Jurišić. Ministarstvo pravosuđa je i u 2018. godini nastavilo financirati organizacije civilnog društva sredstvima od igara na sreću za program „Mreže podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela“.
Navedeni program provoditi će se slijedeće tri godine (od 1. siječnja 2018. do 31. prosinca 2020. godine) u 13 županija. Koordinator cjelokupne mreže je Ženska soba – Centar za seksualna prava, a mrežu čini 10 partnerskih organizacija civilnog društva, koje pokrivaju područja određenih županija:
- Udruga za podršku žrtvama i svjedocima (Varaždinska i Međimurska županija)
- Centar za građanske inicijative Poreč (Istarska županija)
- Centar za podršku i razvoj civilnog društva DELFIN (Požeško-slavonska županija i Bjelovarsko- bilogorska županija)
- DEŠA – Dubrovnik (Dubrovačka županija)
- Udruga HERA Križevci – za zaštitu i promicanje ljudskih prava (Koprivničko-križevačka županija i Bjelovarsko-bilogorska županija)
- Informativno pravni centar (Brodsko-posavska županija)
- Ženska grupa Karlovac Korak (Karlovačka županija i Ličko-senjska županija)
- S.O.S. Virovitica – savjetovanje, osnaživanje, suradnja (Virovitičko-podravska županija)
- SOS telefon za žene žrtve nasilja Krapinsko-zagorske županije, Zagorje (Krapinsko-zagorska županija)
- Udruga ZvoniMir (Šibensko-kninska županija).
Više o podrški žrtvama i svjedocima na poveznici Ministarstva pravosuđa:
https://pravosudje.gov.hr/o-ministarstvu/djelokrug-6366/iz-pravosudnog-sustava-6372/podrska-zrtvama-i-svjedocima/6156