Održana završna konferencija Projekta MOSI – “Unaprjeđenje sustava korištenja prava osoba s invaliditetom u području mobilnosti“
Održana završna konferencija Projekta MOSI – “Unaprjeđenje sustava korištenja prava osoba s invaliditetom u području mobilnosti“
U Zagrebu, 23. veljače 2024. održana završna konferencija Projekta MOSI – “Unaprjeđenje sustava korištenja prava osoba s invaliditetom u području mobilnosti“.
Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture kao korisnik i Agencija za komercijalnu djelatnost (AKD) kao glavni partner u samoj su završnici provedbe ovog važnog projekta u sklopu kojeg se izdaju Europska i Nacionalna iskaznica te Europska parkirališna karta za osobe s invaliditetom. Hrvatska je prva država članica EU koja istodobno uvodi Europsku iskaznicu i Europsku parkirališnu kartu za osobe s invaliditetom. Projekt MOSI u potpunosti je financiran iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, a vrijedan je preko dva milijuna eura.
Na održanoj konferenciji su predstavljeni ostvareni ciljevi projekta koji su učinili da Republika Hrvatska razvije kompleksan IT sustav za dodjelu povlastica osobama s invaliditetom u području prometa koji je potpuno automatiziran. Podsjetimo, digitalizacija procesa dodjele povlastica olakšava osobama s invaliditetom ostvarivanje prava na isprave prema zakonskim kriterijima, koje se dostavljaju na adresu prebivališta. Svi koji steknu prava na Nacionalnu iskaznicu automatski dobivaju i Europsku iskaznicu, koja im omogućuje jednak pristup pogodnostima u svim državama članicama EU. Pogodnosti uključuju turizam, kulturu (muzeji, kazališta, koncerti) i sport. Nacionalnom iskaznicom za osobe s invaliditetom mogu se ostvariti povlastice u četiri područja – željezničkom i pomorskom putničkom prijevozu, pri korištenju autocesta i uporabi javnih cesta.
Na početku konferencije uvodne riječi su održali Oleg Butković, potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar mora, prometa i infrastrukture, Jure Sertić, glavni direktor AKD-a i Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Nakon konferencije održana je i panel rasprava pod nazivom “Napredne tehnologije – nove mogućnosti”, na kojoj su sudjelovali: Dražen Antolović, ravnatelj Uprave za cestovni promet, cestovnu infrastrukturu i inspekciju Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, Marica Mirić, predsjednica Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske – SOIH, Darijo Jurišić, zamjenik pravobranitelja za osobe s invaliditetom, Viktor Jozić, predsjednik Udruge osoba s invaliditetom “Sinergija Samobor”, Tomislav Benjak, pomoćnik ravnatelja za kvalitetu Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo te Ivana Norac-Kevo, specijalistica za istraživanje trendova, analizu regulative i povezana rješenja AKD-a.
Panelisti su pohvalili sam projekt MOSI, istaknuvši kako je digitalizacija dovela mobilnost osoba s invaliditetom na jednu višu razinu te je osiguravanje samostalnosti i samostalnog korištenja prava u području mobilnosti koja se ostvaruju na temelju zapisa u Registru osoba s invaliditetom Republike Hrvatske.
Zamjenik pravobranitelja za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić istaknuo je kako je ovim projektom učinjen važan iskorak olakšavajući na najbolji mogući način osobama s invaliditetom u Republici Hrvatskoj ostvarivanje prava i povlastica iz područja mobilnosti. Administrativne procedure kao i obveza prikupljanja različite dokumentacije i dokaza o ispunjavanju propisanih uvjeta često su odvraćale mnoge osobe s invaliditetom od ostvarivanja pripadajućih prava. Ovaj projekt je dokaz promišljanja najboljih rješenja za osobe s invaliditetom i jedan je pozitivan primjer koordinacije, suradnje i povezivanja različitih državnih tijela i institucija u korist i na dobrobit osoba s invaliditetom. Jednako tako ovaj projekt zaokružuje napore učinjene tijekom 2023. godine koja je bila godina donošenja izuzetno važnih zakonskih i podzakonskih propisa za osobe s invaliditetom, godina u kojoj su uz Zakon o povlasticama u prometu doneseni Zakon o osobnoj asistenciji i Zakon o inkluzivnom dodatku, a koji zajedno trebaju osobama s invaliditetom i njihovim obiteljima unaprijediti kvalitetu življenja. S ovim projektom zaokružen je i vrijedan angažman Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo koji posljednjih dvadeset godina razvija sustav prikupljanja i obrade podataka o osobama s invaliditetom, a koji su ovakvim rješenjem kroz Registar osoba s invaliditetom i povezivanjem s bazama podataka Ministarstva unutarnjih poslova konačno stavljeni u funkciju.
Više informacija o samom projektu možete pronaći i na mrežnoj stranici https://mosi.akd.hr/ .