Održana konferencija „Pristupačni turizam – održivi turizam“
Održana konferencija „Pristupačni turizam – održivi turizam“
Višegodišnja uspješna suradnja Ministarstva turizma i sporta i Pravobranitelja za osobe s invaliditetom nastavljena je zajedničkom konferencijom „Pristupačni turizam – održivi turizam“, održanom 21. studenog 2023. godine u Hilton Garden Inn Hotelu u Zagrebu, uz mogućnost praćenja i putem online prijenosa uživo. Pravobranitelja za osobe s invaliditetom na konferenciji su predstavljali Darijo Jurišić, zamjenik pravobranitelja te Mario Burek, savjetnik iz Područnog ureda Pravobranitelja za osobe s invaliditetom u Osijeku.
Pravobranitelj za osobe s invaliditetom i Ministarstvo turizma i sporta uspostavili su proteklih godina aktivnu suradnju usmjerenu na poboljšanje pristupačnosti turističke ponude osobama s invaliditetom.
Suradnja je podrazumijevala provođenje zajedničkih aktivnosti i organiziranje događanja kojima su se aktualizirale različite teme važne za osiguranje pristupačnosti turističkih proizvoda i usluga. Od prosinca 2021. do studenog 2023. godine održane su tri konferencije u Zagrebu te deset regionalnih radionica u cijeloj Hrvatskoj (Osijek, Split, Opatija, Dubrovnik, Pula, Šibenik, Makarska, Zagreb, Slavonski Brod i Poreč), a sva događanja mogla su se pratiti i putem online prijenosa uživo te su snimke istih dostupne putem poveznice: https://www.youtube.com/@turizamzasve/streams
Održana događanja poslužila su kako bi se svim dionicima uključenim u kreiranje turističke ponude ukazalo na prepreke s kojima se osobe s invaliditetom susreću kao turisti te kako bi se predstavili učinkoviti i ekonomski prihvatljivi načini uklanjanja tih prepreka primjenom načela razumne prilagodbe i univerzalnog dizajna. Konferencije i radionice poslužile su kako bi se naglasio potencijal i benefiti turizma obogaćenog ponudom koja je pristupačna za osobe s invaliditetom, a prikazivanjem primjera dobre prakse u svim lokalnim sredinama željelo se pružatelje turističkih usluga i druge kreatore turističke ponude (npr. lokalne i regionalne vlasti) potaknuti i motivirati na korištenje dostupnih poticajnih mjera kako bi proširili i obogatili svoju turističku ponudu na način da osoba s invaliditetom može birati destinaciju po vlastitoj želji te da na toj destinaciji može imati pristup svim proizvodima, uslugama i sadržajima kao i turisti bez invaliditeta. Svi koji su sudjelovali na radionicama imali su se priliku educirati o specifičnostima koje proizlaze iz pojedine vrste invaliditeta te naučiti pravilne načine ophođenja i komunikacije sa osobama s različitim vrstama invaliditeta. Detaljnije informacije o svim provedenim aktivnostima te korisni materijali (prezentacije, brošure, priručnici, snimke i dr.) dostupne su putem poveznica:
https://mint.gov.hr/turizam-za-sve/pristupacni-turizam/23043
https://mint.gov.hr/turizam-za-sve/pristupacni-turizam/radionice-2022/23393
https://mint.gov.hr/turizam-za-sve/pristupacni-turizam/radionice-2023/23392
https://mint.gov.hr/turizam-za-sve/pristupacni-turizam/vijesti-dogadjanja-najave/23351
Konferencija održana 21. studenog započela je uvodnim obraćanjima Josipa Pavića, državnog tajnika u Ministarstvu turizma i sporta, Slavka Štefičara, ravnatelja Uprave za održivi razvoj i konkurentnost turističke destinacije Ministarstva turizma i sporta, Marije Pletikosa, državne tajnice u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike i predsjednice Povjerenstva Vlade RH za osobe s invaliditetom, Ljubice Lukačić, saborske zastupnice i Darija Jurišića, zamjenika Pravobranitelja za osobe s invaliditetom.
Nakon uvodnih obraćanja uslijedila su stručna izlaganja.
Sanja Bareza, voditeljica Službe za analitiku, inovacije i održivi razvoj Ministarstva turizma i sporta predstavila je aktivnosti provedene tijekom održanih radionica i dosadašnjih konferencija, najavila mjere i potpore kojima će Ministarstvo u predstojećem razdoblju poticati razvoj pristupačnog turizma te je ponovila najvažnije informacije, činjenice i iskustva koja potvrđuju kako je pristupačan turizam jedan od preduvjeta za razvoj održivog turizma.
Mario Burek, savjetnik pravobranitelja za osobe s invaliditetom svojim izlaganjem je predstavio pozitivne pomake u osiguranju pristupačnosti turističke ponude koji su uočeni u proteklom razdoblju te je upozorio na izazove s kojima se osobe s invaliditetom kao turisti još uvijek suočavaju na području cijele Republike Hrvatske. Također, tijekom svog izlaganja uputio je preporuke i prijedloge mjera i aktivnosti kojima pružatelji turističkih usluga, ali i kreatori lokalnih i regionalnih politika mogu doprinijeti svladavanju tih izazova (npr. osiguranje pristupačnosti javnih površina i objekata primjenom načela univerzalnog dizajna, osiguranje pristupačnog javnog prijevoza i popratne infrastrukture, održavanje elemenata pristupačnosti, suradnja s lokalnim udrugama osoba s invaliditetom i dr.).
Velimir Srića, profesor emeritus, Akademik Europske akademije i IANUBIH održao je iznimno zanimljivo predavanje o pristupačnosti i društveno odgovornom poslovanju. Iskustvenim primjerima iz prakse, povijesnim činjenicama, ali i uvjerljivim inspirativnim porukama profesor Srića iznio je brojne razloge zbog kojih na osiguranje pristupačnog turizma ne treba gledati samo kao priliku za jačanje ekonomske konkurentnosti turističke ponude, nego i kao priliku za osiguranje održivosti cijelog društva.
Konferencija je poslužila i za predstavljanje uspješnih projekata usmjerenih na osiguranje pristupačnog turizma. Stoga, djelatnici i učenici Srednje škole Hvar iz Hvara i Srednje škole „Antun Matijašević Karamaneo“ iz Visa su predstavili hvalevrijedne rezultate projekta „Pristupačan Hvar-Vis“, ali i rezultate svojih prijašnjih projekata kojima su turističku ponudu i sadržaje otoka Hvara i Visa približili osobama s invaliditetom svih vrsta oštećenja.
Nakon izlaganja je održana panel rasprava na temu pristupačnog turizma u kojoj su sudjelovali Slavko Štefičar, ravnatelj Uprave za održivi razvoj i konkurentnost turističke destinacije Ministarstva turizma i sporta, Velimir Srića, profesor emeritus, Akademik Europske akademije i IANUBIH, Marica Mirić, dipl.ing., predsjednica SOIH-a, Ljubomir Miščević, redoviti profesor, Arhitektonski fakultet Sveučilišta Zagreb, Bernard Zenzerović, direktor Udruge poduzetnika u hotelijerstvu Hrvatske i Bojan Hajdin, predsjednik Hrvatskih udruga paraplegičara i tetraplegičara.
Nakon panel rasprave prisutni stručnjaci i predstavnici institucija odgovarali su na pitanja i prijedloge sudionika, a konferenciju je završnim govorom zaključila Jelena Šobat, načelnica Sektora za posebne oblike turizma i analitiku, inovacije i održivi razvoj u Ministarstvu turizma i sporta.
Video snimka konferencije može se pogledati putem poveznice: