Održana druga sjednica Koordinacije za ljudska prava Splitsko-dalmatinske županije
Održana druga sjednica Koordinacije za ljudska prava Splitsko-dalmatinske županije
U Splitu je 11. travnja 2024. godine održana druga sjednica Koordinacije za ljudska prava Splitsko-dalmatinske županije na temu postojećih problema u organizaciji i radu Centra za autizam Split i mogućih rješenja. Na sjednicu Koordinacije su osim redovnih članova, kao posebni izvjestitelji prisustvovali predstavnici Udruge Autizam 365, Udruge za autizam Split, udruge Moje dijete iz Solina, udruge Brački pupoljci, predstavnici Grada Splita i Splitsko-dalmatinske županije, te savjetnica Pravobranitelja za osobe s invaliditetom iz Područnog ureda Split.
Savjetnica Pravobranitelja za osobe s invaliditetom, Maja Karaman Grbavac, uvodno je iznijela podatke o stanju ljudskih prava osoba s invaliditetom za 2023. godinu s posebnim osvrtom na rad Područnog ureda Split, a potom opširnije iznijela probleme koji se odnose na rad i djelovanje Centra za autizam Split (dalje u tekstu CZA Split).
Naime, nakon što je inicijalno Centar djelovao kao ustrojbena jedinica Centra za autizam Zagreb, Grad Split je 2016. godine osnovao Centar za autizam Split kao zasebnu pravnu osobu, školsku ustanovu koja provodi poseban program školovanja djece i mladih s najtežim oštećenjima iz spektra autizma do 21. godine koji žive na području Splitsko-dalmatinske županije. Osnivanju CZA Split prethodilo je sklapanje sporazuma iz srpnja 2015. godine između Ministarstva socijalne politike i mladih, Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Grada Zagreba i Grada Splita. Grad Split se prema navedenom sporazumu obvezao po osnivanju nove ustanove (CZA Split) preuzeti odgoj i obrazovanje dotadašnjih korisnika ustrojbene jedinice Centra koji su pohađali program odgoja i obrazovanja do 21. godine života, ali i zatečene korisnike koji su navršili 21 godinu života (odrasli korisnici) do njihova prijelaza u ustanovu socijalne skrbi, a koja se prema sporazumu trebala obaviti u roku od najduže jedne godine od dana osnivanja obrazovne ustanove.
Međutim, do danas taj sporazum nije proveden, te čak devet godina kasnije CZA Split, osim što provodi program odgoja i obrazovanja za 70 djece i mladih do 21. godine života, zbrinjava i 35 korisnika starijih od 21 godine. Situacija u kojoj CZA Split kao školska ustanova formalno registrirana za djelatnost osnovnog odgoja i obrazovanja učenika s poremećajima iz autističnog spektra do 21 godine života, i dalje zbrinjava i tridesetak korisnika starijih od 21 godinu (kako bi im se makar na taj način osigurao neki oblik „dnevne skrbi“), osim što je formalno pravno odnosno statusno nezakonita, ujedno stvara neizdrživi pritisak na ionako neodgovarajuće prostorne uvjete CZA Split. Zbog nepostojanja odljeva starijih korisnika CZA Split ne može upisivati novu djecu koji već sad funkcioniraju u neprihvatljivim prostornim uvjetima koji ne dopuštaju provođenje i razvoj programa koji su potrebni i postojećim korisnicima. A pritom su potrebe iz godine u godinu sve veće.
Naime, prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo koji o tome vodi službenu evidenciju, u Splitskoj-dalmatinskoj županiji je u 2021. godine bilo evidentirano 456 djece i odraslih s poremećajem iz spektra autizma, 2022. godine njih 520, a proteklu godinu čak 596. Također, CZA Split je 2018. godine pohađalo 56 djece na zaposlena 36 djelatnika i pomoćnika u nastavi, dok 2023.g. CZA Split pohađa 105 djece i odraslih na ukupno 98 djelatnika (77 zaposlenika CZA Split i 21 pomoćnik u nastavi.
Navedeno samo za sebe govori o potrebi proširenja kapaciteta Centra, no unatoč evidentnom povećanju potreba, spomenuti problemi sustavno se zanemaruju već godinama, a najviše trpe sami korisnici. Unatoč aktivnoj suradnji s roditeljima polaznika Centra, ravnateljicom, predstavnicima Splitsko-dalmatinske županije i Grada Splita, radnoj skupini osnovanoj u travnju 2023. godine na razini Grada Splita, koja se zadnji put sastala krajem studenog 2023. godine, nema konkretnih pomaka.
I dalje je neriješeno pitanje prostornih uvjeta Centra za školske polaznike, organizacijski i prostorno nije riješen problem zbrinjavanja odraslih korisnika, organizaciju skrbi za djecu i mlade preko ljetnih praznika prošle školske praznike organizirali su sami roditelji, a ni odgojno-obrazovne potrebe školskih polaznika nisu zadovoljene u punoj mjeri.
Na sjednici Koordinacije usuglašen je stav da je u cilju rješavanja postojećih problema CZA Split neophodno ostvariti intenzivnu suradnju Grada Splita, Splitsko-dalmatinske županije, Ministarstva znanosti i obrazovanja te Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike i ostvariti dogovor na koji način operativno riješiti ove probleme: proširenjem djelatnosti postojećeg CZA Split na način da se isti registrira i za pružanje socijalnih usluga, provedbom sporazuma iz 2015. godine pri čemu bi korisnike starije od 21 godine preuzele postojeće ustanove socijalne skrbi (nevjerojatnije COO Juraj Bonači) ili osnivanjem nove ustanove socijalne skrbi čiji osnivač mogu biti Grad Split i/ili Splitsko dalmatinska županija.
Zaključno je usuglašeno da će Koordinacija za ljudska prava Splitsko-dalmatinske županije inicirati predmetni sastanak s prijedlogom održavanja u lipnju 2024. godine.