Održan okrugli stol „Deinstitucionalizacija-što, kako i zašto?“

Održan okrugli stol „Deinstitucionalizacija-što, kako i zašto?“

3. studenoga 2023.Kategorije: Novosti

Dana 30. listopada 2023. godine u Splitu je održan okrugli stol „Deinstitucionalizacija-što, kako i zašto?“.

U sklopu projekta „Podrška deinstitucionalizaciji djece s teškoćama u razvoju na području Urbane aglomeracije Splita “, u prostorijama splitske Udruge Inkludo je 30. listopada 2023. godine održan okrugli stol pod nazivom „Deinstitucionalizacija – što, kako i zašto?“.

Udruga Inkludo, u partnerstvu s Općinom Klis, nositelj je spomenutog projekta vrijednog 1.912.914,56kn, odnosno 253.887,39 eura. Projekt je sufinanciran sredstvima iz Europskog socijalnog fonda (85%) i Državnog proračuna RH (15%), a ostvaruje se u sklopu poziva Unaprjeđenje postojećih i širenje usluga izvaninstitucionalne skrbi na području odabranih urbanih aglomeracija/područja Osijek, Pula, Rijeka, Slavonski Brod, Split, Zadar i Zagreb; Operativnoga programa „Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020. Cilj okruglog stola bio je naglasiti važnost i dobrobit deinstitucionalizacije naspram institucionalizacije, i upoznati se s aktivnostima i ciljevima projekta, kao i aktivnostima organizacija koji svojim radom i primjerima dobre prakse doprinose procesu deinstitucionalizacije i prevencije institucionalizacije.

Na okruglom stolu su tako predstavljeni rad i djelovanje Udruge Inkludo iz Splita, Međimurske udruge za ranu intervenciju u djetinjstvu (MURID) iz Čakovca, Rehabilitacijskog centra Silver iz Zagreba, Udruge Lastavice i Udruge Srce iz Splita, te Centra za pružanje usluga u zajednici Maestral iz Splita. Svaka od udruga i ustanova, kroz različite programe i usluge, doprinosi osnaživanju korisnika za što samostalniji život u zajednici, kao preduvjetu prevenciji institucionalizacije. Kroz raspravu je posebno naglašena potreba ostvarivanja sustavne financijske potpore organizacijama civilnog društva koje pružaju socijalne usluge koje su nezaobilazne u ostvarivanju ciljeva deinstitucionalizacije i stvaranju inkluzivnog društva, kao i stvaranje jedinstvene baze podataka o pružateljima usluga kako bi roditelje djece s teškoćama i osobe s invaliditetom imali ažuran i dostupan izvor informacija o pružateljima potrebnih usluga na svom području.

Na okruglom stolu je u ime Pravobranitelja za osobe s invaliditetom sudjelovala Maja Karaman Grbavac, savjetnica u Područnom uredu Split.

Podijelite ovu objavu s drugima: