Održan međunarodni webinar o utjecaju umjetne inteligencije na prava osoba s invaliditetom

Održan međunarodni webinar o utjecaju umjetne inteligencije na prava osoba s invaliditetom

22. svibnja 2024.Kategorije: Novosti

Europska mreža nacionalnih institucija za ljudska prava (ENNHRI) organizirala je webinar o umjetnoj inteligenciji i njezinom utjecaju na prava osoba s invaliditetom. Webinar je održan 22. svibnja 2024. godine putem online platforme te su ga na taj način pratili i savjetnici pravobranitelja za osobe s invaliditetom, Branka Meić Salie i Mario Burek.

Radna skupina ENNHRI-a koja se bavi praćenjem provedbe Konvencije o pravima osoba s invaliditetom organizirala je ovaj webinar kako bi se predstavnicima i djelatnicima nacionalnih institucija koje se bave zaštitom prava osoba s invaliditetom pružile korisne informacije i podijelila iskustva o utjecaju sve bržeg napretka tehnologije umjetne inteligencije na ostvarivanje i zaštitu, ali i kršenje prava osoba s invaliditetom.

S tim ciljem, sudionici su tijekom webinara imali priliku poslušati zanimljiva izlaganja relevantnih stručnjaka koji se bave zaštitom ljudskih prava, pravnim i tehničkim pitanjima veznim za umjetnu inteligenciju te predstavnika osoba s invaliditetom. Nakon stručnih izlaganja, sudionici su kroz otvorenu raspravu podijelili svoja iskustva kroz koja su se istaknuli potencijalni izazovi, rizici, ali i prilike koje za osobe s invaliditetom predstavlja napredak i korištenje umjetne inteligencije u svim područjima života. Također, poseban naglasak je stavljen na ulogu nacionalnih institucija za zaštitu ljudska prava u svladavanju potencijalnih rizika i izazova te zagovaranju stvaranja normativnog okvira koji će osigurati da razvoj umjetne inteligencije ne dovede u pitanje ljudska prava osoba s invaliditetom.

Stručna izlaganja i rasprava sudionika webinara potvrdili su kako brzi razvoj i uporaba umjetne inteligencije, automatiziranog donošenja odluka i tehnologija strojnog učenja mogu biti od iznimne koristi osobama s invaliditetom. Izneseni su brojni primjeri iz prakse u kojima je upravo zahvaljujući umjetnoj inteligenciji djeci s teškoćama u razvoju olakšano učenje i svladavanje životnih vještina, a posebno su zanimljivi primjeri kojima je prikazano kako tehnologija bazirana na umjetnoj inteligenciji ima pozitivan utjecaj na omogućavanje neovisnog života osoba s invaliditetom (npr. uređaji sa softverom koji osobe s demencijom ili alzheimerovom bolesti podsjećaju na uzimanje lijekova i pomažu i svakodnevnim životnim aktivnostima, brzo pretvaranje medijskih sadržaja u sadržaje pristupačne za osobe sa senzornim oštećenjima i sl.).

Upravo zbog brojnih pozitivnih učinaka koje umjetna inteligencija može imati na živote osoba s invaliditetom, tijekom webinara se poseban naglasak stavio na važnost uvažavanja rizika i specifičnih izazova novih tehnologija koji mogu dovesti do kršenja ljudskih prava i diskriminacije osoba s invaliditetom. Naime, umjetna inteligencija i automatizirano donošenje odluka u kojemu nema puno prostora za iznimke i prilagodbe individualnim potrebama, vrlo često negativno utječu na svakodnevni život osoba s invaliditetom. Izneseni su primjeri u kojima osobe nisu imale pristup različitim digitalnim sustavima zbog pitanja identifikacije koja je bila otežana zbog specifičnosti koje proizlaze iz pojedinih vrsta invaliditeta, a posebno su zabrinjavajući diskvalifikacijski kriteriji koji dolaze do izražaja u različitim područjima života, a posebno prilikom zapošljavanja ili pokušaja korištenja pojedinih usluga (npr. bankarske usluge, krediti i sl.).

Zbog svega navedenog sudionicima webinara je naglašena važnost postizanja ravnoteže koja će omogućiti da uporaba umjetne inteligencije intenzivnije utječe na poboljšanje kvalitete života osoba s invaliditetom, ali da se kroz normativni okvir ujedno osigura etičnost i poštivanje ljudskih prava, privatnosti i integriteta osoba s invaliditetom. Zajednički je zaključak kako razvoj umjetne inteligencije treba dovesti do snažnije zaštite od diskriminacije osoba s invaliditetom i njihovog učinkovitijeg uključivanja u život zajednice. Stoga, iznimno je važno da se u razvoj novih tehnologija i izradu propisa koji će regulirati ovo područje aktivno uključe i predstavnici osoba s invaliditetom te da se i na taj način osigura da propisi koji će regulirati razvoj i uporabu umjetne inteligencije budu u skladu sa odredbama Konvencije o pravima osoba s invaliditetom.

Podijelite ovu objavu s drugima: