Održan je 20. okrugli stol za knjižnične usluge za osobe s invaliditetom i osobe s posebnim potrebama: „Inkluzivne i pristupačne knjižnice“
U petak 27. rujna se u prostorima Nacionalne sveučilišne knjižnice održao 20. po redu okrugli stol na temu knjižničnih usluga za osobe s invaliditetom i osobe s teškoćama u razvoju. Organizator Okrugloga stola je bilo Hrvatsko knjižničarsko društvo – Komisija za knjižnične usluge za osobe s invaliditetom i osobe s posebnim potrebama, Komisija za čitanje i Komisija za slobodan pristup informacijama, a suorganizatori su bili Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Filozofski fakultet u Osijeku i Knjižnice grada Zagreba.
Komisija za knjižnične usluge za osobe s invaliditetom i osobe s posebnim potrebama Hrvatskoga knjižničarskog društva započela je rad 2001. godine, najprije kao Radna grupa za knjižnične usluge za osobe s posebnim potrebama. U više od dvadeset godina rada, članovi Komisije otvorili su brojne teme o knjižničnim službama i uslugama za ranjive i marginalizirane skupine kao što su slijepe i slabovidne, gluhe i nagluhe osobe, osobe s fizičkim i mentalnim poteškoćama, bolnički pacijenti, osobe u domovima umirovljenika, starije slabo pokretne osobe vezane uz kuću, osobe u penalnim ustanovama, osobe s teškoćama čitanja standardnog tiska, osobe s teškoćama čitanja u kontekstu multikulturalnosti i sl. Organizirali su devetnaest okruglih stolova posvećenih knjižničnim uslugama za navedene skupine knjižničnih korisnika, proveli niz istraživanja, pokrenuli i još uvijek provode Nacionalnu kampanju za osobe s teškoćama čitanja i disleksijom „I ja želim čitati!“. Svojim radom knjižničarske stručnjake i javnost kontinuirano educiraju i senzibiliziraju ih na potrebe najosjetljivijih pojedinaca i skupina u društvu.
Stoga se na jubilarnom 20. okruglom stolu zaokružio rad Komisije i prikazao napredak u više od dvaju desetljeća njezina djelovanja s ciljem promicanja prava i interesa ranjivih i marginaliziranih skupina. Govornici i predavači bili su domaći i inozemni znanstvenici i stručnjaci koji se bave inkluzijom i pristupačnošću u kontekstu knjižničarstva i kulture, a u primjerima dobre prakse predstavili su niz uspješnih knjižničnih praksi kojima je cilj inkluzija ranjivih skupina te osiguravanje pristupačnosti knjižničnih usluga svima. Više o tome možete pronaći na sljedećoj poveznici https://ijazelimcitati.org/2024/09/27/odrzan-20-okrugli-stol-inkluzivne-i-pristupacne-knjiznice/