Obilježeno 20 godina postojanja i djelovanja društava multiple skleroze Osječko-baranjske i Brodsko-posavske županije
Obilježeno 20 godina postojanja i djelovanja društava multiple skleroze Osječko-baranjske i Brodsko-posavske županije
Obilježeno 20 godina postojanja i djelovanja društava multiple skleroze Osječko-baranjske i Brodsko-posavske županije
Društvo multiple skleroze Osječko-baranjske županije (DMS OBŽ) i Društvo multiple skleroze Brodsko-posavske županije (DMS BPŽ) organizirali su događanja kojima je obilježen Nacionalni dan multiple skleroze, a ujedno se obilježilo i dvadeset godina postojanja i djelovanja ovih društava. Aktivnosti su organizirane u Osijeku dana 27. rujna i Slavonskom Brodu 28. rujna 2022. godine. Iz Ureda pravobraniteljice za osobe s invaliditetom obilježavanjima je prisustvovao savjetnik pravobraniteljice Mario Burek.
Na događanju koje je organizirano 27. rujna u Osijeku prisustvovao je veliki broj članica i članova DMS OBŽ, zainteresiranih osoba s invaliditetom i članova njihovih obitelji, ali i predstavnika drugih organizacija civilnog društva, institucija, ustanova i predstavnika medija. Svi oni upoznati su s ciljevima djelovanja Društva, ostvarenim rezultatima te svim izazovima s kojima se Društvo susreće u svom radu a sudionici su imali priliku poslušati i dva korisna predavanja.
Savjetnik pravobraniteljice održao je izlaganje temu „Institucija pravobranitelja za osobe s invaliditetom i prava osoba s invaliditetom u Republici Hrvatskoj“. Cilj izlaganja bio je okupljene upoznati s nadležnostima, djelokrugom i načinom rada Ureda pravobraniteljice za osobe s invaliditetom te ulogom u zaštiti prava osoba s invaliditetom, a poseban naglasak stavljen je na rad Područnog ureda u Osijeku. Primjerima iz prakse rada Ureda sudionici su upoznati o tome u kojim situacijama i na koji način se mogu obratiti Uredu te koje su aktivnosti koje pravobraniteljica provodi po zaprimljenim obraćanjima. Kroz teorijsko izlaganje i međusobnu komunikaciju sudionicima su predstavljene temeljne promjene koje je u naše društvo unijela Konvencija o pravima osoba s invaliditetom, pobliže su im se pojasnila prava osoba s invaliditetom i kroz konkretne primjere iz prakse pokušalo ih se osvijestiti o važnosti prihvaćanja i postupanja u skladu sa načelima razumne prilagodbe i univerzalnog dizajna u svim područjima svakodnevnog življenja.
Drugo predavanje održala je Tea Mirošević Zubonja, dr.med. specijalist neurologije, subspec. neuroimunologije, koja je predstavila novosti u liječenju multiple skleroze. Ukazujući na sve veći broj oboljelih, podsjetila je na važnost pravovremenog početka liječenja, jer se upravo ranim početkom liječenja ostvaruju najbolji rezultati za oboljele i sprječavaju najteži oblici bolesti.
Nakon održanih predavanja svi sudionici sudjelovali su u druženju i raspravi tijekom koje su razmijenjena iskustva i izneseni konkretni prijedlozi o tome što svatko u svom okruženju može učiniti kako bi osobe oboljele od multiple skleroze na vrijeme dobile primjerenu zdravstvenu skrb, ali i kako bi im se osiguralo ravnopravno sudjelovanje u svim životnim aktivnostima.
Događanje organizirano 28. rujna od strane DMS BPŽ u Slavonskom Brodu također je okupilo veliki broj osoba s invaliditetom, članova ovog Društva, ali i brojnih drugih udruga, saveza te partnerskih organizacija. Nakon predstavljanja rada Društva, održane su i dvije radionice za sve sudionike. Prvu radionicu vodio je doc. art. Vuk Ognjenović koji je prisutne upoznao sa važnosti pravilnog disanja te je predstavio osnove meditacije kroz disanje za osobe s invaliditetom.
Drugom radionicom voditelj dr.sc. Igor Mavrin ukazao je na mogućnosti i benefite koje osobama s invaliditetom može donijeti uključivanje u kulturno umjetničke aktivnosti.
Obilježavanja u Osijeku i Slavonskom Brodu su uz zanimljiva i korisna predavanja i radionice, druženja i razmjenu iskustava, poslužila i kako bi se podigla razina svijesti društva i okoline o tome što je zapravo multipla skleroza te s kojim se to izazovima oboljeli svakodnevno susreću. Također, savjetnik pravobraniteljice je na oba događanja podsjetio kako su upravo udruge poput ovih društava te koje svakodnevno već dva desetljeća pružaju osobama s invaliditetom podršku i pomoć koja nije sustavno osigurana u mjeri u kojoj je to zaista potrebno. Stoga je i tijekom ovih obilježavanja pozvao nositelje vlasti i donositelje odluka na svim razinama (nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj) da u ovim i sličnim udrugama prepoznaju partnere kojima će pružati svu potrebnu pomoć i podršku u njihovom radu i djelovanju.