Obilazak Udruge roditelja djece s teškoćama u razvoju „Ruka u ruci“ iz Malog Lošinja
Dana 8. ožujka 2024. godine predstavnice Pravobranitelja za osobe s invaliditetom obišle su novo otvorene prostorije Udruge roditelja djece s teškoćama u razvoju „Ruka u ruci“ u Malom Lošinju i održale sastanak s predstavnicama Udruge i roditeljima.
Udruga roditelja djece s teškoćama u razvoju „Ruka u ruci“ djeluje od 2018. godine te je osnovana na inicijativu roditelja djece s teškoćama u razvoju iz Malog Lošinja. Ciljevi Udruge su podizanje kvalitete života djece s teškoćama u razvoju i njihovih obitelji. Promicanje ljudskih prava, naročito prava na neovisno življenje i uključenost u zajednicu djece s teškoćama u razvoju, mladih s invaliditetom i osoba s invaliditetom Udruga čini provedbom brojnih aktivnosti, edukacija, radionica te aktivnostima uz potporu lokalne zajednice. Novčana sredstva se prikupljaju putem raznih javnih akcija, humanitarnih aktivnosti i donacija privatnih i javnih osoba i time utječe na podizanje razine svijesti o problemima i poteškoćama na koje nailaze roditelji djece s teškoćama u razvoju. Takvim akcijama opremljena je senzorna soba, a jedan od daljnjih ciljeva ove Udruge je pružanje usluge poludnevnog boravka.
Udruzi roditelja djece s teškoćama u razvoju „Ruka u ruci“ je ujedno predstavljen djelokrug i način rada Pravobranitelja za osobe s invaliditetom s posebnim naglaskom na Područni ured u Rijeci koji je nadležan za područje Primorsko-goranske županije. Pružene su informacije o kodifikaciji međunarodnopravne zaštite prava osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju te njihovoj implementaciji u pravni poredak Republike Hrvatske, kao i o ulozi pravobranitelja za osobe s invaliditetom u zaštiti tih prava i suzbijanju diskriminacije temeljem invaliditeta. Predstavljene su temeljne promjene koje je u naše društvo unijela Konvencija o pravima osoba s invaliditetom kao najznačajniji međunarodno pravni dokument za osobe s invaliditetom. Roditeljima djece s teškoćama u razvoju koji su iskazali interes pružene su individualne konzultacije i savjetovanja o problemima i poteškoćama na koje roditelji nailaze u postupcima priznavanja prava i usluga njihove djece s teškoćama u razvoju.
Na sastanku su ujedno izneseni i prijedlozi za zajedničkom suradnjom u provođenju aktivnosti, a sve s ciljem poboljšanja položaja djece s teškoćama u razvoju na području otoka Malog i Velog Lošinja, otoka Cresa i ostalih otoka lošinjskog arhipelaga.
Sastanku su prisustvovale savjetnice Pravobranitelja za osobe s invaliditetom Andreja Makar, Lidija Pongrac i Tea Rubeša.