Obilazak Doma za osobe s demencijom u Rijeci

Obilazak Doma za osobe s demencijom u Rijeci

23. svibnja 2024.Kategorije: Novosti

Dana 21. svibnja 2024. godine učinjen je obilazak Doma za osobe s demencijom u Rijeci koji djeluje na adresi Bulevar oslobođenja 12 i trenutno pruža uslugu cjelodnevnog boravka za 15 korisnika. Osnivač Doma za osobe s demencijom je Caritas Riječke nadbiskupije, a vlasnik zgrade Riječka nadbiskupija. U sklopu obilaska održan je i zajednički sastanak na temu skrbi za oboljele osobe s demencijom i njihovog uključenja u zajednicu.

Republika Hrvatska nalazi se u skupini zemalja koje se suočavaju sa značajnim porastom broja starijih osoba, a istraživanja ukazuju na izrazitu pojavnost Alzheimerove bolesti i demencije kao jednog od vodećeg javnozdravstvenog problema. Riječka nadbiskupija je prepoznala potrebu skrbi za osobe s demencijom na riječkom području te započela s pružanjem usluge dnevnog boravka kao prve faze projekta s ciljem otvaranja i stacionarnog smještaja za 18 korisnika s najtežim stanjem bolesti.

Dom je započeo s radom 30. listopada 2023. godine, a financijska sredstva osigurala je Riječka nadbiskupija uz pomoć Hrvatskog Caritasa, Primorsko-goranske županije, Gradova Rijeke i Opatije.

Korisnici se u cjelodnevni boravak smještaju po uputnici Hrvatskog zavoda za socijalni rad koja se izdaje po podnesenom zahtjevu, a njihov boravak financiran je od strane Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Usluga cjelodnevnog boravka pruža se korisnicima u trajanju od 6 do 10 sati u vremenskom razdoblju od 07,00 do 17,00 sati.

Sam prostor za cjelodnevni boravak prostire se na jednoj etaži koja je u potpunosti prilagođena osobama s invaliditetom, uz prostrano dvorište i terapeutski vrt koji obiluje biljkama i cvijećem gdje korisnici provode svoje vrijeme družeći se uz svakodnevne aktivnosti. Ujedno je na raspolaganju korisnicima i senzorna soba. O korisnicima usluge cjelodnevnog boravka, koji pretežito dolaze iz Rijeke i okolice, brine stručni tim: fizioterapeut, medicinska sestra, njegovateljica, socijalna radnica te pomoćno i kuhinjsko osoblje. Veliku ulogu u radu cjelodnevnog boravka imaju i volonteri. Tako osim studenata Filozofskog fakulteta u Rijeci sa Odsjeka za psihologiju i učenika Sušačke gimnazije u Dom svakodnevno dolazi i umirovljena doktorica medicine, specijalist psihijatrije. Valja napomenuti da Dom za demenciju ima i ugovorenu suradnju sa specijalistom psihijatrije iz Kliničkog bolničkog centra Rijeka.

Obilazak Doma za osobe s demencijom i cjelodnevni boravak koji se ondje provodi ostavlja snažan utisak obiteljske atmosfere i činjenice da se osobama s demencijom zaista pruža svakodnevna kvalitetna njega i skrb, ali se uvelike pomaže i njihovim obiteljima koje se nerijetko nađu u teškoj situaciji kada njihovi bližnji obole.

U ime Pravobranitelja za osobe s invaliditetom sastanku su prisustvovale savjetnica Tea Rubeša i stručna suradnica Tamara Pavlica iz Područnog ureda u Rijeci.

Podijelite ovu objavu s drugima: