Na Tjednu karijera Filozofskog fakulteta u Osijeku održano predavanje o pravima i mogućnostima osoba s invaliditetom na tržištu rada
Na Tjednu karijera Filozofskog fakulteta u Osijeku održano predavanje o pravima i mogućnostima osoba s invaliditetom na tržištu rada
Od 27. studenog do 1. prosinca 2023. godine održava se Tjedan karijera Filozofskog fakulteta u Osijeku. Događanje se održava u prostorijama Filozofskog fakulteta u Osijeku, a prvo predavanje za sudionike, neposredno nakon svečanog otvorenja održao je Mario Burek, savjetnik iz Područnog ureda Pravobranitelja za osobe s invaliditetom u Osijeku.
Centar za karijere Filozofskog fakulteta u Osijeku organizirao je Tjedan karijera FFOS-a, s ciljem razvoja karijera studenata te njihova povezivanja s poslovnim sektorom. Tijekom Tjedna karijera za studente i zainteresiranu javnost organizirano je niz aktivnosti kojima će se kroz 44 različita programa predstaviti poslodavci, održati radionice i predavanja stručnjaka te razmjena praktičnih iskustava s diplomiranim studentima, a zainteresirani će moći sudjelovati i u kvizovima znanja. Pokrovitelj Tjedna karijera Filozofskog fakulteta u Osijeku je Grad Osijek.
Program je otvoren 27. studenog 2023. godine izložbenim dijelom u fakultetskom holu u prizemlju, a nakon pozdravnih govora organizatora i uzvanika savjetnik pravobranitelja za osobe s invaliditetom održao je predavanje na temu „Rad i zapošljavanje osoba s invaliditetom – izazovi, prava i mogućnosti“. Predavanje je bilo namijenjeno studentima s invaliditetom koji studiraju na Sveučilištu Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, ali i drugim zainteresiranim studentima te djelatnicima Sveučilišta koji su se okupili u velikom broju.
Tijekom predavanja okupljeni su imali priliku upoznati se sa djelokrugom i načinom rada Pravobranitelja za osobe s invaliditetom te ulogom u zaštiti prava osoba s invaliditetom, s posebnim naglaskom na rad Područnog ureda POSI u Osijeku. Primjerima iz prakse prikazano je tko i u kojim situacijama te na koji način se može obratiti Uredu te koje su aktivnosti koje Pravobranitelj za osobe s invaliditetom provodi po zaprimljenim obraćanjima. Kroz teorijsko izlaganje i međusobnu komunikaciju okupljenima su predstavljene temeljne promjene koje je u naše društvo unijela Konvencija o pravima osoba s invaliditetom, pobliže su im se pojasnila prava osoba s invaliditetom i kroz konkretne primjere iz prakse pokušalo ih se osvijestiti o važnosti prihvaćanja i postupanja u skladu sa načelima razumne prilagodbe i univerzalnog dizajna u svim područjima svakodnevnog življenja. Ukazano je na važnost korištenja odgovarajuće terminologije, te je pojašnjena promjena u načinu gledanja na invaliditet i osobe s invaliditetom odnosno shvaćanje invaliditeta kao pitanja ljudskih prava.
Predavanjem su se posebno istaknula prava i mogućnosti koje osobe s invaliditetom imaju prilikom suočavanja sa izazovima na tržištu rada. Ukazano je na brojne prepreke na koje osobe s invaliditetom još uvijek nailaze prilikom potrage za zaposlenjem, poput predrasuda poslodavaca, otežanog ostvarivanja zakonom predviđenih prava i diskriminacije temeljem invaliditeta (npr. uskrata razumne prilagodbe). Navedene prepreke uvelike otežavaju zapošljavanje i/ili ostanak u radnom odnosu, stoga su okupljeni tijekom predavanja imali priliku dobiti odgovore na sljedeća pitanja:
Koja prava imam kao osoba s invaliditetom koja traži posao?
Kako mogu zaštiti svoja prava prilikom potrage za poslom?
Koja prava imam kao osoba s invaliditetom u radnom odnosu?
Što je razumna prilagodba, kako ju zatražiti i ostvariti?
Kako prepoznati diskriminaciju prilikom zapošljavanja ili na radnom mjestu?
Odgovarajući na ova, ali i slična pitanja zainteresiranima su detaljnije pojašnjene odredbe Konvencije o pravima osoba s invaliditetom, antidiskriminacijski propisi te normativni okvir koji uređuje zapošljavanje i rad osoba s invaliditetom. Poseban naglasak stavljen je na pravo na razumnu prilagodbu tijekom natječajnog postupka i pravo na razumnu prilagodbu radnog mjesta, uvjeta i organizacije rada. Također, pojašnjeno je pravo prednosti pri zapošljavanju pod jednakim uvjetima, odnosno što ono znači za osobe s invaliditetom i na koji način se ostvaruje, ukazano je na porezne olakšice za osobe s invaliditetom u radnom odnosu, pravo na staž osiguranja s produljenim trajanjem i druga prava značajna za osobe s invaliditetom na tržištu rada.
Također, tijekom predavanja prisutni su upoznati sa mogućnostima i pravima studenata s invaliditetom te su upućeni na korištenje „Brošure za sadašnje i buduće studente s invaliditetom“ koju je izradila Koordinacija pravobraniteljice za osobe s invaliditetom za podršku u visokom obrazovanju.
Uz upoznavanje studenata s invaliditetom sa načinima ostvarivanja navedenih prava i zaštite od diskriminacije, ostalim sudionicima (nastavno osoblje, stručne službe obrazovnih ustanova, poslodavci) upućene su preporuke o tome što svatko od njih, u svom području djelovanja može učiniti s ciljem stvaranja društva u kojemu će osobama s invaliditetom biti omogućeno studiranje i rad u okruženju koje je otvoreno, uključujuće i dostupno svim osobama, neovisno o vrsti i težini invaliditeta.
Nakon održanog predavanja provedena je rasprava i razmjena iskustava tijekom koje je savjetnik pravobranitelja za osobe s invaliditetom odgovarao na upite i pružio dodatne informacije zainteresiranim studentima, nastavnicima i ostalim djelatnicima sa različitih sastavnica Sveučilišta.