Konferencija OSI – Izazovi i perspektive u turizmu
Konferencija OSI – Izazovi i perspektive u turizmu
Udruga “Poseban prijatelj” iz Dubrovnika kroz projekt “LOKRUM 03 = osjeti-okusi-odnesi” s partnerima Javnom ustanovom Rezervat Lokrum, Centrom up2date Zagreb, Osnovnom školom Montovjerna, Centrom Josipovac i Udrugom Rina Mašera, uz financijsku potporu Ministarstva turizma i sporta, održali su 20. travnja 2024. godine na Lokrumu konferenciju “OSI – Izazovi i perspektive u turizmu”.
Sudionici konferencije su imali prilike čuti zanimljiva izlaganja o osobama s invaliditetom kao turistima i kao zaposlenicima u području turizma, primjerima dobre prakse Grada Dubrovnika, izazovima i perspektivama pristupačnog turizma, inkluzivnom turizmu i mogućnostima poboljšanja, a nakon čega je održana i rasprava s mogućnosti postavljanja pitanja i diskusija.
Uvodno su se uz moderatoricu programa Gordanu Glibo iz Centra up2date okupljenima obratili Dženita Lazarević, predsjednica Udruge „Poseban prijatelj“, Nada Zrinušić, ravnateljica Uprave za programe i projekte Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, Nina Skurić, predstavnica Dubrovačko-neretvanske županije i Miho Katičić, predstavnik Grada Dubrovnika.
Pravobranitelj za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić održao je izlaganje „OSI kao turisti i OSI kao zaposlenici u turizmu“ tijekom kojeg je istaknuo kako pristupačan turizam predstavljaju sve turističke usluge i proizvodi koje treba oblikovati kako bi ih svi mogli koristiti. Kada govorimo o pristupačnom turizmu, istovremeno govorimo o osobama s invaliditetom, ali i o osobama starije životne dobi, roditeljima s malom djecom, roditeljima s više djece, osoba s privremenim smanjenim mogućnostima kretanja. Primjenom univerzalnog dizajna, a negdje i načela razumne prilagodbe, naš turizma i turističke destinacije činimo svima pristupačnijima. A što možemo još učiniti za osobe s invaliditetom? Prije svega u turizmu danas imamo brojne poslove koji su različiti po svom sadržaju, svom opsegu, vremenu trajanja ili načinu obavljanja. Tako uz odgovarajuću prilagodbu i pristup, a što je najvažnije bez predrasuda poslodavaca, možemo omogućiti osobama s invaliditetom zapošljavanje, rad i ravnopravnije sudjelovanje u društvu. Sam posao svima znači puno više od samog osiguravanja egzistencijalnih mogućnosti.
U svom izlaganju Miho Katičić istaknuo je kako je Dubrovnik jedan stari povijesni grad, narodni grad turizma u kojem nije lako, pogotovo povijesnu jezgru, prilagoditi osobama s invaliditetom. Međutim jedan mali primjer pokazuje kako se može. Jedan gusjeničar, mi ga zovemo transporter, ima na sebi ugrađena kolica, tako da svi koji žele poći u crkvu Svetog Vlaha ili u Knežev dvor ili bilo gdje u gradu mogu to bez problema napraviti. Svi stanovnici grada ili županije, ali i svi naši posjetitelji, dakle naši gosti mogu ga koristiti besplatno. Znamo reći da za osobe s invaliditetom, pogotovo za djecu s teškoćama, nikad nije dovoljno, ali ovo su prilike kad pravimo prezentacije ili izvješća da vidimo da se ipak nešto napravilo. Tijekom izlaganja predstavljene su brojne cjelogodišnje aktivnosti koje Grad Dubrovnik organizira i financira za osobe s invaliditetom, djecu s teškoćama u razvoju i njihove obitelji.
Davor Novevski u svom je izlaganju govorio o inkluzivnom turizmu i mogućnostima poboljšanja pristupačnosti za osobe s invaliditetom. Prilagođenost najčešće nije i ne mora biti preskupa, niti treba biti najsuvremenije, ali bitno je da se prije zahvata konzultiraju osobe s invaliditetom, Kao četiri važne komponente prilagođenosti u turizmu navedeni su dostupnost informacija (interaktivne karte i informacije o znamenitostima koje mogu biti prilagođene svima, prilagođenost smještaja (kao najvažniji su privatni smještaj ili hoteli prilagođeni osobama u kolicima – rampe, sanitarni čvor i dr.), prilagođeni prijevoz (taksi vozila i javni gradski prijevoz) i četvrtka komponenta je prilagođen pristup sadržajima i aktivnostima (što najčešće značajno poboljšava čitavo iskustvo boravka na nekom području). Ukoliko su sve ove četiri komponente zadovoljene, takvu destinaciju možemo nazvati potpuno pristupačnom.
Istovremeno za vrijeme trajanja konferencije djeca i mladi s teškoćama u razvoju sudjelovali su u interaktivnoj radionici izrade sapuna, a po završetku cjelokupnog programa uslijedilo je druženje na predivnom i pristupačnom Lokrumu.
Više informacija o ovom projektu možete pronaći na poveznici: