Konferencija „Novi alati u pružanju podrške žrtvama i svjedocima”
Konferencija „Novi alati u pružanju podrške žrtvama i svjedocima”
Konferencija „Novi alati u pružanju podrške žrtvama i svjedocima”
Udruga za podršku žrtvama i svjedocima organizirala je 21. i 22. rujna 2022. godine konferenciju „Novi alati u pružanju podrške žrtvama i svjedocima”. Ovom konferencijom obilježeno je devet godina rada Nacionalnog pozivnog centra za žrtve kaznenih djela i prekršaja – 116 006 te šesnaesta godišnjica osnivanja Udruge za podršku žrtvama i svjedocima. Na konferenciji održanoj u ZICERU (Zagrebačkom inovacijskom centru) u Zagrebu i njezinom virtualnom prijenosu sudjelovalo je dvjestotinjak sudionika iz cijele Hrvatske.
Prvi dan konferencije bio je posvećen osobama s invaliditetom kao žrtvama kaznenih djela gdje se kroz znanja i iskustva predavača/ica i panelista/ica razgovaralo o interdisciplinarnom povezivanju u svrhu olakšavanja i približavanja podrške osobama s invaliditetom. Sudionici konferencije imali su priliku čuti stručnjake/inje koji/e imaju veliko iskustva u radu s osobama s invaliditetom kao žrtvama kaznenih djela, a predstavljeni su i rezultati međunarodnih i nacionalnih izvještaja te su podijeljena iskustva iz svakodnevnog rada i prakse osoba koje neposredno rade s osobama s invaliditetom.
Gospođa Paola Grenier iz Validity Foundation predstavila je rezultate projekta VOICES FOR JUSTICE, međunarodnog izvještaja koji se na engleskom jeziku može pronaći na poveznici:
https://validity.ngo/wp-content/uploads/2022/09/International-syntesis-report-EN-new-footnote-220907.pdf
Izvršni direktor Udruge za podršku žrtvama i svjedocima Miren Špek predstavio je uvodno rad udruge i rezultate nacionalnog izvještaja VOICES FOR JUSTICE kroz izazove, stečena pozitivna iskustva i donesene preporuke što je sve objavljeno u publikaciji VOICES FOR JUSTICE: Osobe s invaliditetom (kao) žrtve kaznenih djela u Hrvatskoj koja je objavljena i dostupna na hrvatskom jeziku putem poveznice:
https://validity.ngo/wp-content/uploads/2022/04/National-finding-report-Croatia-cro-220421.pdf
Zamjenik pravobraniteljice za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić održao je izlaganje pod nazivom „Iskustva osoba s invaliditetom kao žrtava kaznenih djela u Republici Hrvatskoj – iskustva iz prakse i identificirane potrebe“. Tijekom izlaganja istaknuto je da sagledavajući situaciju u cjelini, u društvu su osobe s invaliditetom zbog same činjenice postojanja neke vrste invaliditeta u znatno neravnopravnijem položaju u odnosu na osobe bez invaliditeta. Ukoliko se pri tome radi o ženama, njihov položaj je još nepovoljniji. Također, ostvarivanje prava na informacije prepoznato je kao ključni preduvjet za informirano sudjelovanje žrtve u kaznenom postupku, kao i za osiguranje punog pristupa relevantnim službama i dostupnim uslugama. Od velike je važnosti u kazneni postupcima angažmana organizacija civilnog društva, posebice u onim područjima Republike Hrvatske gdje još nisu osnovani odjeli za podršku pri županijskim sudovima. Takav rad je stvarna dodatna vrijednost sustava. Prepoznat je i nedostatak konkretnih statističkih podataka o žrtvama kaznenih djela s invaliditetom potrebnih za oblikovanje javnih politika, jer kada je riječ o osobama s invaliditetom koje su žrtve kaznenih djela i prekršaja nedostaju sveobuhvatni podaci i na razini EU-a i država članica.
Prvi dan konferencije zaključen je panel raspravom: „Propuštena prilika: Interdisciplinarna praznina – pružanje podrške osobama s invaliditetom“ u kojoj su panelisti bili: Miren Špek iz Udruge za podršku žrtvama i svjedocima, Darijo Jurišić iz Ureda pravobraniteljice za osobe s invaliditetom, Marica Mirić iz Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske – SOIH, Nikica Hamer Vidmar iz Ministarstva pravosuđa i uprave i Ivana Eterović iz Hrvatskog pravnog centra. Tijekom rasprave panelisti su se osvrnuli na identificirane potrebe u sustavu podrške osobama s invaliditetom.
Drugog dana konferencije bila su predstavljena iskustva Nacionalnog pozivnog centra za žrtve kaznenih djela i prekršaja kao nacionalne linije za žrtve rodno uvjetovanog nasilja, a panel rasprave bavile su se temama „Sustav naprednog referiranja žrtava“ i „Novim alatima u pružanju podrške žrtvama i svjedocima“.
Ova je konferencija ponovno ukazala na brojne potrebe i nužnosti pronalaska novih načina međusobne suradnje zbog olakšavanja sudjelovanja žrtava, osoba s invaliditetom u kaznenim postupcima, kao i potrebe osiguravanja pristupačnosti skloništa za žrtve nasilja, razmatranje osnivanja i pokretanja mobilnih timova za podršku i donošenja izmjena i dopuna važećeg zakonskog postupnog kaznenog okvira u cilju bolje zaštite i osiguravanja ostvarivanja svih prava kada se u poziciji žrtve ili svjedoka pojavljuju osobe s različitim vrstama invaliditeta.