Konferencija Izazovi u provedbi Zakona o ravnopravnosti spolova

Konferencija Izazovi u provedbi Zakona o ravnopravnosti spolova

30. studenoga 2023.Kategorije: Novosti

U Zagrebu je 27. studenog 2023. godine povodom obilježavanja 20-te godišnjice stupanja na snagu prvog Zakona o ravnopravnosti spolova, a ujedno i 20 godina djelovanja institucije Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, održana konferencija „Izazovi u provedbi Zakona o ravnopravnosti spolova“. Konferenciju je organizirala Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova u suradnji s Pravnim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu.

Konferenciji su nazočili brojni predstavnici/ce institucija, pravobraniteljskih tijela, akademske zajednice i drugi stručnjaci/kinje iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije, te brojni predstavnici/ce civilnog društva i medija. Uvodno su se okupljenima obratili pravobraniteljica Višnja Ljubičić, Nada Murganić, saborska zastupnica – izaslanica predsjednika Hrvatskoga sabora, Anja Šimpraga, potpredsjednica Vlade Republike Hrvatske –  izaslanica predsjednika Vlade Republike Hrvatske, prof.dr.sc. Ivan Koprić, dekan Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, dr. sc. Boris Jokić, ravnatelj Instituta za društvena istraživanja Zagreb te Samra Filipović-Hadžiabdić, direktorica Agencije za ravnopravnost spolova Bosne i Hercegovine.

U svom se obraćanju pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić osvrnula na značaj donošenja Zakona o ravnopravnosti spolova, čijim je donošenjem prije 20 godina otvoreno novo, značajno i izuzetno važno poglavlje u zaštiti od diskriminacije u području ravnopravnosti spolova što potvrđuje i broj od 600 pritužbi zaprimljenih prošle godine zbog spolne diskriminacije u kojima se u 85% slučajeva radi o diskriminaciji žena. Pravobraniteljica Ljubičić naglasila je i značaj europskih projekata koje je institucija Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova provodila u zadnjih desetak godina, a čije su aktivnosti doprinijele prepoznatljivosti i vidljivosti institucije i razmatranje važnih tema kao što su jaz u plaćama, spolno uznemiravanje na radnom mjestu, usklađivanje poslovnog i obiteljskog života, govor mržnje temeljem spolne orijentacije, prava istospolnih partnera, problemi transrodnih osoba, femicid, višestruka diskriminacija, aktivnije korištenje ovlasti umješačice u sudskim postupcima, korištenje alata podizanja kaznenih i prekršajnih prijava, uključivanje u radne skupine za izradu zakona, te aktivnije djelovanje na područje cijele Hrvatske.

U nastavku konferencije održana su dvije panel rasprave, od kojih je je prva bila na temu iskustava institucionalnih tijela u promicanju ravnopravnosti spolova o čemu su govorili dr. sc. Goran Selanec, sudac Ustavnog suda Republike Hrvatske, mr. sc. Iris Gović Penić, sutkinja  Županijskog suda u Zagrebu, Juro Martinović, državni tajnik u Ministarstvu pravosuđa i uprave, doc. dr. sc. Irena Petrijevčanin, državna tajnica u Ministarstvu unutarnjih poslova, Tatjana Štritof, ravnateljica Hrvatskog zavoda za socijalni rad i Rada Borić, predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Grada Zagreba.

Druga panel rasprava održana je na temu Rodna ravnopravnost: Pravo i politike, a o tome su govorili prof. dr. sc. Snježana Vasiljević, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, dr. sc. Jadranka Rebeka Anić, Institut Ivo Pilar, izv. prof. dr. sc. Zilka Spahić Šiljak, Univerzitetski gender resursni centar Univerziteta u Sarajevu, mr. sc. Tena Šimonović Einwalter, pučka pravobraniteljica, prof. dr. sc. Ivana Grgurev, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Mario Vinković, Pravni fakultet Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, izv. prof. dr. sc. Ivana Dobrotić, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu i izv. prof. dr. sc. Dalida Rittossa, Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci.

Tijekom konferencije emitiran je kratki dokumentarni film „Ravnopravnost“, snimljen u okviru projekta Europske unije Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova „Prema stvarnoj ravnopravnosti muškaraca i žena – usklađivanje profesionalnog i obiteljskog života“, a promovirana je i knjiga „Rodna ravnopravnost: pravo i politike“ u izdanju Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

U ime Pravobranitelja za osobe s invaliditetom konferenciji je prisustvovao zamjenik pravobranitelja Darijo Jurišić.

Koristimo priliku i ovim putem kolegicama i kolegama iz institucije Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova čestitati na okrugloj 20-toj godišnjici postojanja, rada i djelovanja.

Podijelite ovu objavu s drugima: