Konferencija „Borba za ljudska prava. Krim. Ukrajina. Svijet.”

Konferencija „Borba za ljudska prava. Krim. Ukrajina. Svijet.”

27. listopada 2022.Kategorije: Novosti

Konferencija „Borba za ljudska prava. Krim. Ukrajina. Svijet.”

Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Anka Slonjšak i zamjenik pravobraniteljice Darijo Jurišić sudjelovali su 26. listopada 2022. godine na online konferenciji ombudsmanskih i nacionalnih institucija u okviru prvog parlamentarnog samita Krimske platforme koju su zajedno pod nazivom „Borba za ljudska prava. Krim. Ukrajina. Svijet.” organizirali Pučki pravobranitelj Republike Hrvatske i Ombudsman Ukrajine.

Konferencija je bila posvećena aktualnim događanjima u kojima se kršenja ljudska prava na Krimu i drugim teritorijima Ukrajine, a koje je privremeno nasilno okupirala Rusija te ulozi pravobraniteljskih i nacionalnih institucija za ljudska prava u situaciji međunarodnih oružanih sukoba. Posebna pozornost posvećena je i temi prihvaćanja i poštivanja ljudskih prava onih koji bježe od ratnih zbivanja. Nakon privremene ruske okupacije ukrajinske Autonomne Republike Krim uslijedila je eskalacija rusko-ukrajinskog sukoba nakon čega je uslijedila i ruska invazija na Ukrajinu koja je započela 24. veljače 2022. godine. Ovaj rat je do sada rezultirao ljudskim žrtvama velikih razmjera, uključujući milijune raseljenih osoba unutar Ukrajine, kao i izbjeglica koje su izbjegle prvenstveno u europske zemlje. Sve je to utjecalo na brojne ekonomske, socijalne, medicinske, obrazovne, kaznene i druge sustave država koje primaju ljude koji bježe iz Ukrajine. Problem privremene okupacije Krima i rusko-ukrajinskog rata pretvorio se u problem cijele Europe, njenih građana, vlada, poduzeća, kao i pravobranitelja i nacionalnih institucija za ljudska prava. Na globalnoj razini rat u Ukrajini otvara mnogo dublja pitanja za sve nas o tome kako izgraditi društva koje počiva na temeljima ljudskih prava, a ne na autokraciji koja se zasniva na strahu i dezinformacijama.

Panelisti su u svojim izlaganjima razmatrali pitanja: koliko je Ukrajinaca izvan Ukrajine i u kojim zemljama; s kakvim se problemima susreću ljudi koji bježe iz Ukrajine i na koji se način štite njihova prava; što će se raditi nakon završetka rata; i izazove s kojima se suočavaju nacionalni sustavi zemalja primateljica, uključujući i sustave zaštite ljudskih prava.

Na konferenciji je sudjelovalo 68 sudionika, čelnika i predstavnika pravobraniteljskih i nacionalnih institucija za ljudska prava iz 60 zemalja cijelog svijeta, među kojima su bili i predstavnici važnih međunarodnih organizacija za zaštitu ljudskih prava – GANHRI, ENHRI, IOI, ENO i EOI.

Na konferenciji su pučka pravobraniteljica Republike Hrvatske, Tena Šimonović Einwalter i ombudsman Ukrajine, Dmytro Lubinets potpisali deklaraciju koja je današnjim danom otvorena za potpisivanje i koju će u ime Pravobranitelja za osobe s invaliditetom potpisati i pravobraniteljica Anka Slonjšak.

Podijelite ovu objavu s drugima: